1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Tybetańskie graffiti na 76. urodziny Dalajlamy

Tybetańskie graffiti na 76. urodziny Dalajlamy

Murale autorstwa buddyjskich mnichów i polskich artystów pokryły w środę podpory estakady przy Rondzie Tybetu na warszawskiej Woli. Happening został zorganizowany w ramach Dni Tybetu, z okazji 76. urodzin XIV Dalajlamy.

Prace stanowią część Galerii Tybetańskiej powstającej przy Rondzie Tybetu, znajdującym się przy ulicach Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka w Warszawie. Autorami części malowideł są buddyjscy mnisi z klasztoru Drepung w Indiach, którzy zostali zaproszeni do Polski na cykl warsztatów. Oprócz nich prace tworzą także polscy grafficiarze, m.in. Mors, NeSpoon i Artur Wabik.

Dalajlama Tenzin Gjaco urodził się 6 lipca 1935 roku w Tybecie Wschodnim. W wyniku chińskiej okupacji w 1959 r. wyemigrował do Indii, gdzie powołał Tybetański Rząd i Parlament na uchodźstwie. 10 marca 2011 r. zapowiedział zrzeczenie się dotychczasowych funkcji politycznych w Tybetańskim Rządzie Emigracyjnym. Po zmianach zatwierdzonych przez Tybetański Parlament na Uchodźstwie, Dalajlama pozostaje „Strażnikiem i symbolem Tybetu oraz Tybetańczyków”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze