1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Brave Festival pod maską

Brave Festival pod maską

Maska. Zamiast zasłaniać i ukrywać, w tym roku przybliży nam bogatą kulturę z różnych zakątków świata m.in. Bali, Sir Lanki, Burkina Faso czy Sardynii. Będzie ona tematem przewodnim tegorocznej, siódmej już edycji Brave Festival, która w dniach 2-8 lipca odbędzie się we Wrocławiu.

Co ukryli pod maską organizatorzy tegorocznej edycji? W jeden z festiwalowych wieczorów będziemy mogli podziwiać Mask of the Moon - grupę pochodzącą z Burkina Faso, która zaprezentuje taniec masek, odbywający się jedynie przy świetle księżyca. W tajemniczych maskach wykonanych z twardego drewna oraz strojach ważących ok. 30 kilogramów zobaczymy przedstawicieli sardyńskiego karnawału – Mamuthones. Wielobarwnym i niezwykle sugestywnym w wyrazie maskom tancerzy

z Bali towarzyszyć będą magnetyzujące publiczność ruchy dłoni oraz twarzy tancerek pochodzących z tej wyspy. - W tym roku przygotowaliśmy także wydarzenie specjalne. Będzie to koncert Blind Note, zespołu który tworzą muzycy z Armenii, Meksyku, Senegalu, Turcji, Belgii i Madagaskaru grający na tradycyjnych, regionalnych instrumentach. Poza wyjątkowymi brzmieniami tę eklektyczną grupę wyróżnia fakt, iż koncertują oni w kompletnej ciemności, chcąc zwrócić uwagę na problemy niewidomych i niedowidzących w krajach Trzeciego Świata. W takich też ciemnościach odbędzie się koncert podczas Brave Festival. – mówi Marek Mieleszko, producent festiwalu.

To tylko kilka przykładów tego, czego możemy spodziewać się od 2 do 8 lipca we Wrocławiu. Jak co roku, zgodnie z hasłem przewodnim festiwalu„Przeciw wypędzeniom z kultury”, organizatorzy będą walczyć o to, by ocalić od zapomnienia i przywrócić dumę tym, dla których kultywowanie własnych tradycji w XXI w. staje się coraz trudniejsze. - To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i twórca wydarzenia. Możemy więc liczyć na unikatowe spotkania z ludźmi z najdalszych zakątków świata, których tradycja szybciej zanika.

Brave Festival będzie towarzyszył jego młodszy brat – Brave Kids, w którym uczestniczyć będą dzieci z Ugandy, Rwandy, Norwegii, Wrocławia, a także uchodźcy z Czeczenii, Inguszetii i Romowie z Czech.Zgodnie z ideą Brave Kids do Wrocławia zostaną zaproszone dzieci pochodzące ze środowisk zagrożonych bezdomnością, z miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami społeczno-politycznymi. - Dzięki udziale w projekcie będą mogły udowodnić, że sztuka daje możliwość wyzwolenia z niszczących ograniczeń. Z dzieci ulicy, niechcianych, zapomnianych, głodnych, nienależących do nikogo, zamienią się w artystów, co nie tylko daje im zawód, ale pozwala być częścią grupy i uczy pracy ponad podziałami – mówi Iwona Frydryszak, koordynatorka projektu Brave Kids.

Rezerwujmy już teraz czas, bo w ciągu siedmiu festiwalowych dni czeka nas wiele koncertów, spektakli, pokazów filmowych, wystaw, spotkań z artystami oraz warsztatów.

Artyści Brave Festival 2011

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze