1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Animacja Pauliny Majdy w Konkursie Głównym w Annecy

“Dwa kroki za…” Pauliny Majdy, film zrealizowany w ramach „Młodej animacji” - programu Studia Munka działającego przy SFP - jest jedną z siedmiu zrealizowanych w Polsce lub przy polskim udziale animacji, które zakwalifikowały się do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy – największego festiwalu animacji na świecie.

Festiwal w Annecy jest czasem nazywany „Cannes animacji” – to największy festiwal filmów animowanych na świecie. Rokrocznie gromadzi crème de la crème światowej produkcji. Jego najbliższa  edycja wystartuje już 6 czerwca i potrwa sześć dni.

Animacja Pauliny Majdy „Dwa kroki za…” znalazła się w konkursie, w elitarnym gronie 42 krótkich filmów. Film został wyprodukowany przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (koprodukcja TVP Kultura), przy współpracy ze Studiem Se-ma-for, w ramach programu „Młoda animacja” – jednego z projektów Studia Munka, mającego na celu wspieranie młodych filmowców.

To historia losów wiejskiej rodziny, której głównym tematem są rozstania, powroty i pożegnania. Jest to muzyczna impresja animowana, która wyraźnie nawiązuje do zjawiska emigracji i jest próbą odpowiedzi na pytanie - dlaczego? Dlaczego postanowiłem opuścić swój dom, swoją ulicę, swoje miejsce, swój kraj?

Paulina Majda jest absolwentką PWSFTviT na kierunku animacja. Jej projekty były pokazywane i doceniane na krajowych i zagranicznych festiwalach – m.in. w Annecy, Gdyni, Koszalinie, Londynie, Seulu. Asystowała przy projektowaniu scenografii  do filmu „Piotruś i wilk”, Suzie Templeton, który w 2007 roku był nominowany do Oscara.

Poza filmem Majdy o główną nagrodę w konkursie krótkich filmów zawalczą – „Świteź” Kamila Polaka - zdobywcy Srebrnego Lajkonika dla najlepszego reżysera filmu animowanego na ostatnim Krakowskim Festiwalu Filmowym (koprodukcja polsko-kanadyjsko-szwajcarsko-francusko-duńska), „Maska” Timothy’ego i Stephena Quay, „Millhaven” Bartka Kulasa, „Paths of Hate” Damiana Nenowa, „Szafa Zbigniewa” Magdaleny Osińskiej (koprodukcja polsko-brytyjska) i „Pl!ink” autorstwa Anne Kristin Berge (koprodukcja norwesko-polska).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze