1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Patricia Wood „Loteria”

Perry L. Crandall wygrywa na loterii 12 milionów dolarów. Od pieniędzy wolałby zapewne szybszy umysł – ma iloraz inteligencji wynoszący tylko 76 punktów. Ale właśnie dlatego, paradoksalnie, nie traci ani głowy, ani fortuny.

Jednak nie poradziłby sobie z tym nadmiarem szczęścia, gdyby wcześniej nie zdobył dwu innych skarbów – miłości swojej babci (która, niestety, nie doczeka uśmiechu losu) oraz grona oddanych przyjaciół. Ci zaś sprawdzają się także w bogactwie, skutecznie chroniąc Perry’ego przed nim samym. I przed jego karykaturalnie wręcz złą rodziną, której podłość sprawia, że czytanie scen z jej udziałem aż boli.

Jestem jednak pewna, że kreśląc tak demoniczny obraz krewnych, Wood prowokuje nas, abyśmy się w nim przejrzeli i zrobili rachunek z własnego lęku przed niepełnosprawnością. A obsadzając Perry’ego w roli narratora, zmusza do tego, żeby wejść w jego skórę. Usłyszeć, jak mówi, poznać jego system skojarzeń i zobaczyć, ile potrzebuje na nie czasu. Innymi słowy: spróbować wyobrazić sobie, jak to jest być trzykołowym rowerkiem wśród bolidów.

przełożył Andrzej Appel, Promic, Warszawa 2011, s. 224

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze