fbpx

Karolina Breguła: Wystawa w MS2 w Łodzi

Karolina Breguła: Wystawa w MS2 w Łodzi

Byłam dzisiaj z szybką wizytą w Łodzi. Mimo nieziemskiego pośpiechu zdołałam wpaść na moment do Muzeum Sztuki, żeby obejrzeć wystawę „Niewczesne historie”.
Tytułowe „Niewczesne historie” to takie, które dotyczą przyszłości. Cytowany przez kuratorów Nietzsche „niewczesnością” nazywa to, co, będąc wbrew teraźniejszości, działa na korzyść przyszłości.

Poprzez prace zaproszonych do wystawy artystów kuratorzy Joanna Sokołowska i Jarosław Lubiak snują rozważania o tym, co ma nadejść – przewidują przyszłe miejsce Europy w świecie, szkicują nowe mapy politycznych zależności, proponują odpowiedzi na konflikty i kryzys ekonomiczny.

Są tu subtelne przestrogi, możliwości rozwiązań i komentarze. Jeśli traktować twórców jak radary, które wcześniej niż inni wyczuwają nastroje społeczne i są w stanie przewidzieć przyszłość – „Niewczesne historie” są przerażające i prowokujące.

Wystawa składa się z aktualnych prac takich artystów jak Ahmet Öğüt, Jérémie Boyard czy Nástio Mosquito oraz starszych – autorstwa Akademii Ruchu czy duetu KwieKulik. Kolektyw artystyczny Slavs and Tatars, oprócz pracy w galerii, przygotował porażającą instalację w centrum miejsca – w fontannie na Skwerze im. Powstanie Węgierskiego.

Polecam. Sama mam zamiar pojechać obejrzeć wystawę jeszcze raz, i tym razem poświęcić jej więcej czasu.

Teksty KULTURALNYCH znajdziesz TUTAJ