1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. Najpiękniejsze stare filmy o świętach Bożego Narodzenia. Klasyki Hollywood, do których warto wrócić

Najpiękniejsze stare filmy o świętach Bożego Narodzenia. Klasyki Hollywood, do których warto wrócić

Kadr z filmu „Cud na 34. ulicy” z 1947 roku, który dla Amerykanów jak takim świątecznym klasykiem, jak dla Polaków \
Kadr z filmu „Cud na 34. ulicy” z 1947 roku, który dla Amerykanów jak takim świątecznym klasykiem, jak dla Polaków "Kevin sam w domu" (Fot. Silver Screen Collection/Getty Images)

Oglądanie co roku "To właśnie miłość" i "Kevina samego domu" to już coroczna tradycja. Ale nic nie pokazuje tak pięknie prawdziwej magii Bożego Narodzenia jak wyprodukowane w Hollywood filmy sprzed wielu, wielu lat. Na ekranie wielkie gwiazdy złotej ery kina albo bohaterowie kreskówek z naszego dzieciństwa. Zachwycające kostiumy i scenografia, a w tle piosenki, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia. Jeśli obejrzeliście już wszystkie nowości na platformach streamingowych, wróćcie w te święta do świata, którego już nie ma i który możemy zobaczyć już tylko na starych, czarno-białych filmach...

1/8

„Sklep za rogiem” (1940)/Flixclassic.pl

Historia, która przywraca wiarę w miłość. Jej bohaterowie pracują w sklepie z prezentami w Budapeszcie, korespondują ze sobą nie mając o tym pojęcia i zakochują się w sobie z każdym kolejnym listem. Brzmi znajomo? Tak, bo właśnie ten hollywoodzki klasyk 58 lat później zainspirował Norę Ephfron, reżyserkę komedii „Masz wiadomość” z Meg Ryan i Tomem Hanksem. W „Sklepie za rogiem” też jest gwiazdorska obsada - Margaret Sullavan i James Stewart, występujący tutaj w rolach głównych, to dwójka najbardziej rozchwytywanych aktorów tamtych czasów. Ona był laureatem Oscara, ona była do tej nagrody nominowana.

2/8

„Gospoda świąteczna” (1942)/Prime Video i Apple TV

Dwóch mężczyzn walczy o względy kobiety. Jeden oferuje jej karierę, drugi spokojne życie na wsi. W tym klasyku, którego akcja toczy się w hotelu w czasie świąt, jest miłosny trójkąt, znakomite sceny tańca i fantastyczne piosenki. Nie mogło być inaczej - w rolach głównych występują wybitny tancerz Fred Astaire oraz znakomity piosenkarz Bing Crosby, który właśnie tutaj po raz pierwszy śpiewa skomponowaną przez Irvinga Berlina specjalnie do tego filmu piosenkę „White Christmas”.

3/8

„Spotkajmy się w St.Louis” (1944)/Prime Video i Apple TV

Pięć lat po roli Dorotki w „Czarnoksiężniku

z Oz”, Judy Garland, największa wówczas dziecięca gwiazda Hollywood, zagrała w musicalu o rodzinie, która przygotowuje się do przeprowadzki na stałe do Nowego Jorku. Okres Bożego Narodzenia zajmuje w tym filmie niewiele miejsca (akcja rozgrywa się w ciągu całego roku przed przerowadzką), ale Judy tak pięknie zaśpiewała w nim „Have Yourself a Merry Little Christmas”, że zapewniła temu filmowi miejsce wśród hitów kina na lata.

4/8

„To wspaniałe życie” (1946)/Sky Showtime

Dramat, romans, fantasy i komedia w jednym. George prowadzi razem z wujem w małym miasteczku kasę budowlaną. Tuż przed Wigilią wuj gubi dużą kwotę pieniędzy, co oznacza dla obydwu koniec biznesu - grozi im przejęcie przez największego konkurenta na rynku. Zrozpaczony młody mężczyzna postanawia targnąć się na swoje życie. Los zsyła mu jednak Anioła Stróża, który pokazuje mu, jak ważny jest dla innych ludzi. Reżyser Frank Capra stworzył arcydzieło (nagrodzone 5 Oscarami!), w którym padają ważne także w dzisiejszych czasach słowa: „Jeśli masz przyjaciół, nie jesteś przegrany”.

5/8

„Cud na 34. ulicy” (1947)/Disney+, Prime Video, Apple TV

Ten nagrodzony trzema Oscarami film jest dziś bardziej aktualny niż kiedykolwiek, bo porusza ważny problem: jak odnaleźć bożonarodzeniową magię, kiedy święta są

tak skomercjalizowane? Starszy mężczyzna, pracujący w centrum handlowym jako Mikołaj, musi udowodnić przed sądem, że naprawdę jest Świętym Mikołajem, a także - przy pomocy młodego prawnika - przywrócić wiarę w moc Boże Narodzenie pewnej młodej kobiecie i jej córeczce (w tej roli późniejsza gwiazda kina - Natalie Wood). Film, który przywraca wiarę w święta.

6/8

„Białe Boże Narodzenie” (1954)/Apple TV

To pierwszy w historii musical nakręcony w technikolorze, jego premiera była wydarzeniem roku! Historia dwóch mężczyzn, którzy chcą zaistnieć na scenie. Razem z dwiema śpiewającymi tancerkami (jedną gra Rosemary Clooney, ciotka George’a) ruszają w świąteczną trasę do hotelu w Vermont. Na miejscu odkrywają, że nie ma tam śniegu, a przez to i turystów.

Aby ratować upadający hotel, postanawiają wystawić w mieście show, żeby przyciągnąć do niego ludzi.

7/8

„Gwiazdka Charliego Browna” (1965)/Apple TV

W dniu telewizyjnej premiery tę kreskówkę obejrzano w 15 milionach amerykańskich domów. I choć podobno jej producenci nie byli z niej zadowoleni (powstała w 6 miesięcy na zlecenie Coca-Coli), dziś przez widzów określana jako bożonarodzeniowy „diament”. Charlie, bohater kultowych „Fistaszków”, rozczarowany komercyjnym charakterem świąt postanawia wyreżyserować gwiazdkowe przedstawienie. W tle przygotowań kreskówkowych bohaterów, których wielu z nas doskonale pamięta z dzieciństwa rozbrzmiewa amerykański jazz - prawdziwa rewolucja jak na tamte lata!

8/8

„Grinch: świąt nie będzie” (1966)/Prime Video

Większość z nas kojarzy filmową wersję

z 2000 roku z Jimem Carrey’em w roli głównej, ale pierwsza filmowa (a dokładnie animowana) wersja tego kultowego komiksu powstała w 1966 roku. Historię Grincha, który nienawidzi świąt Bożego Narodzenia i za wszelką cenę chce odebrać je mieszkańcom Ktosiowa, powołał do życia genialny animator Chuck Jones, twórca wielu kreskówkowych postaci (m.in. Królika Bugsa i Strusia Pędziwiatra).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze