fbpx

Kaliskie Spotkania Teatralne

Kaliskie Spotkania Teatralne
mat. pras. kaliskie.org

W dniach 13-21 maja odbędą się Kaliskie Spotkania Teatralne. To najstarszy festiwal teatralny w Polsce, jedyny w Polsce poświęcony aktorom i sztuce aktorskiej. W tym roku odbędzie się już po raz 57. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego oraz w kilku innych lokalizacjach w mieście odbywać się będą wydarzenia prezentujące najnowsze osiągnięcia polskiej sztuki scenicznej.
Co roku w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych nagradzane są najlepsze kreacje aktorskie. O tym, kto znajdzie się w gronie wyróżnionych zdecydują 3-osobowe jury profesjonalne oraz 5 przedstawicieli kaliskiej publiczności. W programie sekcji konkursowej znalazło się 8 spektakli w wykonaniu zespołów teatralnych z całego kraju:

  • „Henrietta Lacks” warszawskiego Centrum Nauki Kopernik i Nowego Teatru w Warszawie,
  • „Kieł” z Teatru Żeromskiego w Kielcach
  • „Najgorszy człowiek na świecie” z kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego
  • „Raj. Tutorial” z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu
  • „Robert Robur” z TR Warszawa
  • „Wszystko o mojej matce” z krakowskiej Łaźni Nowej
  • „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy
  • „Krzywicka/Krew” z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Programowi konkursowemu towarzyszą pokazy mistrzowskie. Pierwszy z nich to „Wieloryb the Globe”, wyjątkowy spektakl z udziałem Krzysztofa Globisza, który powraca na scenę po ciężkiej chorobie. Drugą propozycją w ramach pokazów mistrzowskich będzie farsa „Kto nas odwiedzi”, w której zobaczymy znakomity duet aktorski – Jadwigę Jankowską-Cieślak i Jana Peszka.

Podczas 57. edycji KST nie zabraknie również widowisk, które w inspirujący sposób poszerzają definicję aktorstwa. Trzy spektakle pozakonkursowe to „Jeden gest” Nowego Teatru w Warszawie, „Hymn do miłości” z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz „Welcome Home Boys” w wykonaniu kinoteatru Mumio. Pokazom przedstawień towarzyszy również bogaty program dodatkowy, na który złożą się koncerty, czytania dramatów i spotkania z artystami.

Więcej informacji na www.kaliskie.org.