1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Książki
  4. >
  5. By móc żyć w pełni, trzeba doznać straty – przekonuje Judith Viorst w książce „To, co musimy utracić”, dostępnej z czerwcowym „Sensem”

By móc żyć w pełni, trzeba doznać straty – przekonuje Judith Viorst w książce „To, co musimy utracić”, dostępnej z czerwcowym „Sensem”

„Uświadomienie sobie, w jaki sposób nasza odpowiedź na stratę ukształtowała nasze życie, może stać się początkiem mądrości” – pisze Judith Viorst, dziennikarka i psychoanalityczka w swojej legendarnej książce „To, co musimy utracić”.

Straty są nieuchronne i konieczne, bo wynikają ze zmian, które wyznaczają kolejne etapy naszego dojrzewania. To w nich wyraża się cały sens stanu nazywanego dorosłością.

Pierwsza strata to ta związana z zerwaniem pępowiny, przez którą byliśmy połączeni z matką. Według psychoanalityków całe życie
tęsknimy za powrotem do tej symbiozy.

Dla wielu osób trudną lekcją jest utrata posiadania rodziców „na wyłączność”, kiedy na świecie pojawia się młodszy brat czy młodsza siostra, i okazuje się, że musimy dzielić się miłością. Potem w okresie dojrzewania szukamy prawdy o sobie, co wiąże się wielokrotnym sprawdzeniem, czy to „ja”, i wyrzeczeniem się tych postaci wewnętrznych, z którymi się nie identyfikujemy. Wraz z upływem czasu musimy również wyzbyć się przekonania, że jesteśmy wszechmocni i idealni. Oraz tego, że możemy zbudować idealną relację. Wreszcie przychodzi utrata zwinności, atrakcyjności fizycznej i niewyczerpanej energii. I pożegnanie z osobami, które kochamy.

A jednak autorka nie chce straszyć czytelnika, a jedynie skłonić go do zmierzenia się z faktami, by móc żyć w pełni. Bo tracąc jedno, zyskujemy coś innego, a jeśli z lęku będziemy się trzymać czegoś, co już minęło – odbieramy sobie szansę na nowe doświadczenie, być może lepsze niż to, z którym nie chcemy się pożegnać. Mimo że Judith Viorst napisała tę książkę ponad 30 lat temu, to nic nie straciła ona na aktualności.

Książka „To, co musimy utracić” do kupienia w promocyjnej cenie z czerwcowym numerem magazynu „Sens”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
To, co musimy utracić
Autopromocja
To, co musimy utracić Judith Viorst Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze