1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Retro
 4. >
 5. Minna Bernays. Kochanka czy najbliższa powiernica Freuda?

Minna Bernays. Kochanka czy najbliższa powiernica Freuda?

Minna Bernays w młodości. (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)
Minna Bernays w młodości. (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)
"Jakże śmiały staje się człowiek, który jest pewien, że jest kochany…" – pisał Zygmunt Freud w liście do żony Marty. Ale w jego życiu istotną rolę odegrała nie tylko Marta, lecz także jej siostra Minna Bernays. Kim była kobieta, o której współcześni badacze snują domysły? I co łączyło ją z ojcem psychoanalizy?

W 1896 roku, w dniu, kiedy Minna Bernays wprowadziła się do wiedeńskiego domu Freudów przy Berggasse 19, Zygmunt Freud nie był jeszcze żywą legendą, ale był na najlepszej drodze, aby się nią stać. Za trzy lata ukaże się jego przełomowe dzieło „Objaśnianie marzeń sennych”, kładące podwaliny pod rozwój psychoanalizy. Otaczało go rosnące grono zwolenników i entuzjastów, do których niebawem dołączy najważniejszy – Carl Gustav Jung. Mimo skandalizujących tez naukowych Freud wiódł ustabilizowane, nieomal nudne życie rodzinne jako mąż i ojciec sześciorga dzieci. „Człowiek cnotliwy zadowala się śnieniem o tym, czego człowiek zdeprawowany nie waha się robić w prawdziwym życiu”, pisał. A jednak nie minęło wiele czasu, gdy po Wiedniu z ust do ust podawano sobie plotkę, że stateczny profesor w rzeczywistości żyje w kazirodczym trójkącie, romansując z Minną, swoją szwagierką.

Plotki te były na tyle rozpowszechnione, że uczeń i pierwszy biograf Freuda, Ernest Jones, nie mógł sobie pozwolić na ich przemilczenie. W swojej książce zaciekle go bronił, twierdząc, że wiedeński uczony był z natury „w niezwykłym stopniu monogamiczny” i że „żona Freuda była zdecydowanie jedyną postacią w jego życiu miłosnym i zawsze liczyła się dlań bardziej niż jakakolwiek inna śmiertelniczka”. Zarzekał się także, że w „podłych i nieprawdziwych plotkach”, jakoby ojca psychoanalizy coś łączyło z panną Bernays, nie ma ziarna prawdy.

Mimo wysiłków Jonesa znalazło się wielu takich, których nie tylko nie przekonały te gorące zapewnienia, ale wręcz poczuli się nimi zachęceni do dalszych spekulacji. Na prawdziwość romansu Zygmunta i Minny brakowało jednak dowodów. Dopiero stosunkowo niedawno badaczom udało się poskładać ze sobą kilka elementów, które rzucają nowe światło na życie słynnego psychoanalityka.

Siostry

Młody Zygmunt studiował medycynę na Uniwersytecie Wiedeńskim, kiedy przez wspólnych przyjaciół poznał obie panny Bernays. Ze starszą Martą, ciemnowłosą dziewczyną o wyrazistym spojrzeniu i delikatnie wykrojonych ustach, natychmiast zakochali się w sobie i niebawem sekretnie się zaręczyli. Młody Freud odsunął na pewien czas na bok akademickie aspiracje i rozpoczął lekarską praktykę, by jak najszybciej móc pozwolić sobie na założenie rodziny. Zanim to mogło nastąpić, minęły jednak jeszcze cztery długie lata, podczas których zakochani wymienili ze sobą ponad półtora tysiąca czułych listów.

Minna, młodsza z sióstr Bernays, miała w miłości mniej szczęścia. Jej wybranek Ignaz Schoenberg, z którym zaręczyła się w tym samym czasie co jej siostra z Zygmuntem, zachorował na gruźlicę i honorowo zerwał zaręczyny, by dać narzeczonej wolną rękę. Rok później zmarł. Był to dla Minny dramatyczny okres – śmierć Ignaza zbiegła się w czasie z małżeństwem Marty, więc z bliskiego grona przyjaciół (Minna i Zygmunt od razu przypadli sobie do gustu, tak że jeszcze przed ślubem z Martą Freud pisał do przyszłej szwagierki serdeczne listy) nagle nie pozostał jej nikt.

Pogrążona w żałobie po narzeczonym Minna oddała się opiece nad chorującą matką. Starała się także usamodzielnić – podejmowała się różnych zajęć, pracując jako guwernantka i dama do towarzystwa w domach niemieckiej arystokracji. Zmuszała ją do tego sytuacja finansowa rodziny, ale możemy się także domyślać, że dla młodej, żywiołowej dziewczyny zamknięcie w dusznym wiedeńskim saloniku musiało wydawać się prawdziwym zesłaniem. Oczytana, ciekawa świata Minna z pewnością była rozgoryczona koniecznością przypochlebiania się kolejnym pracodawczyniom, których ciasne mieszczańskie horyzonty nie obejmowały spraw takich jak nauka czy polityka. XIX-wieczny Wiedeń oferował przygnębiająco mało perspektyw wykształconej, niezamężnej kobiecie – szczególnie tak niezamożnej jak młoda panna Bernays. W 1896 roku Minna, zawiedziona trudami i monotonią robótek ręcznych, ploteczek i przesiadywania w kącie cudzego salonu, porzuciła swoją ostatnią posadę i wprowadziła się na stałe do domu przy Berggasse, gdzie dziś mieści się wiedeńskie muzeum Freuda.

Wreszcie mogła poczuć się potrzebna, a jej intelektualne aspiracje nie były traktowane jako coś niestosownego. W listach słanych do szwagierki jeszcze przed przeprowadzką Zygmunt namawiał wręcz Minnę na podjęcie studiów, co jednak nie doszło nigdy do skutku.

Trop pierwszy

Choć to Marta była zawsze uważana za ładniejszą z sióstr (jej drobna figura i bledziutka cera idealnie wpisywały się w ideał epoki), w momencie przeprowadzki na Berggasse Minna mogła konkurować z Martą pod wieloma względami.

Starsza o cztery lata i wyczerpana serią porodów Marta (wszystkie dzieci jej i Zygmunta przyszły na świat w latach 1887–1895), nie miała sił i ochoty nadążać za swoim mężem – zarówno w rozwoju intelektualnym, jak i w podróżach, w które Zygmunt chętnie się wybierał. Ta atrakcyjna młoda dziewczyna, którą w listach w czasie ich kilkuletniego narzeczeństwa Freud nazywał swoją „bladą księżniczką” i „najgoręcej uwielbianą Martą”, szybko stała się zmęczoną, dojrzałą, pochłoniętą macierzyństwem kobietą.

Jej niezamężna siostra stanowiła jej przeciwieństwo. Oczytana, aktywna, ciekawa świata i opisywana jako „bystra, interesująca i zabawna”. Freud miał podobno twierdzić, że byli do siebie podobni. Choć Minna pomagała siostrze w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, zdecydowanie wolała towarzyszyć szwagrowi w przyjmowaniu gości, tłumaczyć dla niego materiały (oprócz niemieckiego znała angielski), redagować jego notatki i przysłuchiwać się prowadzonym w salonie Freudów dysputom. Marta nie interesowała się odkryciami męża. Minna – przeciwnie, była nimi zafascynowana. Psychoanalityk miał się wręcz zwierzyć swojemu przyjacielowi Wilhelmowi Fliessowi, że była jego „najbliższą powiernicą”.

Już sama obecność żywiołowej krewniaczki pod dachem państwa Freudów i fakt, że często towarzyszyła szwagrowi w podejmowaniu gości, wystarczały, by konserwatywny Wiedeń huczał od plotek – choć ani Freudowie, ani panna Bernays nigdy nie zdradzili się publicznie z niczym niestosownym.

Współcześni nie mogli jednak znać szczegółu, który można uznać za znacznie bardziej zastanawiający – podobno sypialnia Minny otwierała się nie na korytarz, ale bezpośrednio na sypialnię Zygmunta i Marty. To jedna z ważnych poszlak wskazujących na istnienie małżeńsko-siostrzanego trójkąta.

Trop drugi

Za wysiłkami badaczy, by dojść prawdy na temat relacji łączącej Freuda z Minną, stoi nie kto inny jak Jung, który w 1957 roku opowiedział Johnowi M. Billinskiemu [naukowcowi, autorowi artykułu „Jung and Freud” – przyp. red.], jakoby sama Minna miała mu wyznać w przypływie poczucia winy, że utrzymywała kontakty seksualne z Freudem. Rozmowa Junga z młodszą z sióstr Bernays podobno miała miejsce w 1907 roku, w salonie Freudów. Jak wspomina Jung, Minna była „bardzo przejęta” i „odczuwała ogromne poczucie winy”, a sama informacja o jej romansie z Zygmuntem „wstrząsnęła nim niepomiernie”.

Jung wspomniał także coś o „możliwej ciąży”, choć sam zastrzegał, że być może to tylko domysły. Niektórzy badacze są skłonni kłaść jego relację na karb animozji, jakie wynikły pomiędzy nim a Freudem w toku badań nad rozwojem psychoanalizy – być może powtarzał plotki lub ubarwiał rzeczywistość, chcąc zaszkodzić dawnemu mentorowi, z którym rywalizował o palmę pierwszeństwa na polu rozwijających się badań psychoanalitycznych. W swoich domysłach Jung nie był jednak osamotniony – badacze spekulują, że tajemnicza choroba Minny w 1900 roku mogła w istocie mieć coś wspólnego z ukrywaną ciążą. Zachowały się dokumenty świadczące o odbytej wówczas przez Freuda i Minnę wspólnej podróży do Merano, gdzie Bernays najprawdopodobniej poddała się aborcji. Minna spędziła tam aż cztery miesiące, co zbiegło się w czasie z tajemniczym podjęciem przez Freuda znacznej sumy 300 koron. W liście do przyjaciela pisał, że zamierzał przeznaczyć te pieniądze dla „krewnej, która wyjechała na leczenie”. W tym samym liście znalazło się też stwierdzenie, że psychoanalityk „żałuje tego wydatku”, choć „skoro już podjął decyzję, nie zawahał się ani przez chwilę”. Nie wyjaśnił jednak, o co dokładnie chodziło, zasłaniając się stwierdzeniem, że „w przeciwnym razie musiałby wyjawić coś, co powinno pozostać tajemnicą”. Czyżby za tą oschłą fasadą kryły się wyrzuty sumienia spowodowane przerwaną ciążą Minny?

Podejrzenia badaczy wzmogła również sprawa listów tych dwojga. Większa część ich wzajemnej korespondencji pozostawała tajemnicą jeszcze wiele lat po ich śmierci, zgodnie z życzeniem sprawującej pieczę nad spuścizną po ojcu Anny Freud. Dziś wiadomo już, że oboje zwracali się do siebie pieszczotliwymi imionami („kochany Staruszku”, „najdroższa Minning”), a jednak żaden z zachowanych listów nie wskazuje na to, by parę tę łączyło coś więcej niż tylko rodzinna serdeczność. No właśnie – zachowanych. Najwyraźniej znaczna część korespondencji została ukryta bądź zniszczona. Skąd to wiadomo? Wszystkie zachowane listy są ponumerowane. Co stało się z tymi o numerach od 95 do 160 – przypadającymi na okres, kiedy oboje łączył domniemany romans? W korespondencji Bernays i Freuda zieje dziura. Czyżby Marta (która przeżyła siostrę o dziesięć lat) lub Anna postanowiły zniszczyć kompromitujące Zygmunta kartki? A może to sama Minna podjęła taką decyzję?

Trop trzeci

Wśród poszlak w sprawie romansu Freuda największą ekscytację wzbudza odkrycie niemieckiego badacza Franza Maciejewskiego. Zabytkowa szwajcarska księga hotelowa rzuca nowe światło na historię Zygmunta i Minny. Ze znalezionego weń wpisu zanotowanego dużym, kanciastym pismem Freuda wynika, że 13 sierpnia 1898 roku w hotelu Schweizerhaus w Maloi, w pokoju numer 11 z podwójnym łóżkiem, nocował „Dr Sigm. Freud und Frau” – „dr Zygmunt Freud z żoną”.

Wiadomo jednak, że ową „żoną” była z całą pewnością Minna, z którą Freud akurat podróżował – podczas gdy jego prawdziwa małżonka wraz z dziećmi oczekiwała na ich powrót w wynajętym domu w Bad Aussee, nieopodal Salzburga. Jeszcze tego samego dnia Zygmunt wysłał do Marty pocztówkę, na której rozwodził się nad pięknem szwajcarskich lodowców, jezior i gór. Kartka ta została później opublikowana w zbiorze korespondencji Freuda – hotel, w którym nocowali z Minną, opisał wówczas jako „skromny”, choć w rzeczywistości był to drugi co do standardu hotel w mieście.

Państwo Freudowie nie wszystkie wakacje spędzali razem. W przeciwieństwie do Minny Marta nie znosiła wakacyjnego tempa, jakie narzucał jej mąż. Często zostawiał żonę w jakimś kurorcie gdzieś po drodze i ruszał w dalszą drogę sam lub w towarzystwie Minny bądź któregoś z przyjaciół. Wiadomo, że w 1887 roku Minna i Zygmunt wyruszyli we wspólną podróż po Bawarii i północnych Włoszech, podziwiając malownicze szczyty Tyrolu. Ramię w ramię wędrowali pieszo, podróżowali wynajętymi powozami lub pociągami, podczas gdy Marta czekała na ich powrót, opiekując się dziećmi. Przez cały czas trwania tych wspólnych wypraw on regularnie pisywał do żony, a Minna często dodawała na nich swoje dopiski.

Od czasu odkrycia Maciejewskiego większość badaczy skłania się ku uznaniu hipotezy o romansie z Minną za prawdziwą. A skoro tak, to rodzi się pytanie, czy Marta Freud wiedziała o wszystkim i godziła się na niewierność męża? Czy czuła się zraniona i wściekła, a może było jej na rękę, że mąż przynajmniej nie szuka przygód z dala od domu?

Stare fotografie

Zachowało się co najmniej kilka fotografii, na których cała trójka sportretowana jest razem. Podobieństwo sióstr jest niekiedy uderzające, czasem trzeba się dobrze przyjrzeć, by stwierdzić, która z kobiet to Minna, a która pani Freud. Na zdjęciu z 1905 roku, zrobionym podczas wakacji w Altaussee, Marta i Minna uśmiechają się do obiektywu ubrane w niemal identyczne, jasne sukienki. Pomiędzy nimi stoi Zygmunt – nieco bliżej Marty, ale zwrócony lekko ku Minnie.

Czy można traktować to zdjęcie jako symboliczny obraz życia małżeńskiego Freudów? Prawdy pewnie nigdy się nie dowiemy, bo chociaż wielu współczesnych biografów uważa dostępne im poszlaki za przekonujące, trudno przecież mówić o istnieniu niepodważalnych dowodów w tej sprawie. Zaginione listy mogły po prostu zaginąć, Jung mógł kłamać lub się mylić, połączone sypialnie nie muszą automatycznie oznaczać małżeńskiej zdrady. W całej sprawie zastanawia też postawa samego Freuda. Jak w tym świetle zinterpretować chociażby to, że odszedł od badań i rozważań nad popędami kazirodczymi? Czyżby własne, ocierające się o incest skłonności sprawiły, że wolał wyprzeć ten właśnie temat?

Niezależnie od prawdy Minna Bernays pozostaje postacią fascynującą. Ze swoją przebijającą z jej listów błyskotliwą ironią i nieśmiałym uśmiechem dziewczyny z grubym warkoczem ze starej fotografii.

Autorki powieści o Minnie Bernays – Karen Mack i Jennifer Kaufman – opisały ją jako postać w dużej mierze tragiczną, kobietę wyprzedzającą swoją epokę. Epokę, której obyczajowe ograniczenia skazały Minnę na rolę „ubogiej krewnej”. Jej relacja z Freudem ma charakter tyleż erotyczny, co intelektualny – to ona była dla psychoanalityka partnerką do rozmowy, jakiej próżno mu było szukać we własnej żonie; dla Bernays natomiast Freud pozostaje jedynym oknem na wymarzony, a niedostępny świat nauki. Pisarki analizują również relację pomiędzy siostrami i dramatyczną próbę, na jaką musiała wystawić ich więź rywalizacja o mężczyznę.

Minna mieszkała z siostrą aż do śmierci, która zastała ją 13 lutego 1941 roku w Londynie, gdzie cała rodzina Freudów wyemigrowała tuż przed wybuchem wojny. Możemy sobie jedynie wyobrażać, co czuły Marta i Minna dwa lata wcześniej, kiedy czuwały przy łożu śmierci Zygmunta. Po 43 latach, jakie we troje przeżyli pod jednym dachem. Czy po tak długim czasie było jeszcze pomiędzy nimi miejsce na żal i zazdrość?

A może wręcz przeciwnie – na zgodę i przebaczenie? Prawdę o skomplikowanych relacjach, jakie ich łączyły, zabrali ze sobą do grobu.

Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru "Zwierciadła". 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.

 1. Zwierciadło

Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy darczyńcy?

Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Zróżnicowanie preferencji, upodobań, gustów, marzeń i potrzeb sprawia, że znalezienie idealnego prezentu pasującego do każdego wydaje się niemożliwe. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę realia względnego dobrobytu, które pozwalają zaspokoić znaczącą większość ważnych życiowych potrzeb. Prezenty, które przekazujemy sobie z okazji świąt Bożego Narodzenia, w coraz większym stopniu przestają pełnić funkcję uzupełniającą stan gospodarstwa domowego i stosunkowo rzadko służą wspieraniu rodzinnego budżetu.

W czasach, gdy większość towarów jest łatwo dostępna, dobrem, którego brak odczuwamy coraz mocniej staje się bliskość i uwaga. Doświadczamy deficytów dotyczących przede wszystkim dostrzegalnych wymiarów pozytywnych uczuć takich jak dotyk, przytulenie, możliwość bycia razem i spędzania ze sobą czasu. Oczywiście wiele osób ma konkretne pragnienia dotyczące np. nowego modelu telefonu czy torebki, jednak niejednokrotnie w toku rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie wspólny bilet do kina, wyjazd lub spacer. Również dzieci warto wcześniej zapytać jakiego rodzaju prezenty niepochodzące ze sklepów chciałaby otrzymać. Kolejnym krokiem może być sporządzenie listy tego rodzaju podarunków i ustalenie, które z nich są dla córki lub syna najważniejsze i dlaczego.

Otrzymywanie prezentu często wiąże się z uczuciem radości u osoby obdarowanej. Jednak wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Choć nie wydaje się to oczywiste, radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar.

Nietrafiony prezent wyzwala innego rodzaju reakcje i wiąże się przede wszystkim z ujawnionym lub zatajonym niezadowoleniem. Do pewnego wieku najmłodsi odbiorcy prezentów świątecznych, nie kryją się z wyrażaniem emocji i opinii, gdy podarunki nie spełniają ich oczekiwań lub są zupełnie inne niż te opisane w liście do Świętego Mikołaja. Z czasem jednak dzieci przyswajają zasady życia społecznego w tym zakresie i uczą się ukrywania uczucia zawodu lub niechęci. To na ile dorośli decydują się na ujawnienie prawdziwych uczuć w sytuacji otrzymywania niechcianego prezentu, zależy od rodzaju relacji z ofiarodawcą.

Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących np. odzieży, biżuterii dla córek, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy. Złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością pokrywającą niezadowolenie jest dyplomacja. Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu.

W przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego. Okazujmy sobie miłość, nie tylko na Święta ale każdego dnia.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi (materiały prasowe Uniwersytet SWPS).