Ręka w górę, kto przed laty zarywał noce, oglądając doskonały duet Bryana Cranstona i Aarona Paula w rolach dwóch mężczyzn produkujących metamfetaminę. „Breaking Bad” to stworzony przez Vince’a Gilligana kultowy już serial, którego premiera odbyła się w 2008 roku, czyli dokładnie 16 lat temu. Z tej okazji przypominamy 16 ciekawostek dotyczących serialu i tym samym zabieramy was w nostalgiczną podróż do narkotykowego świata Heisenberga.
„Breaking Bad” zyskał już miano kultowego i jest jednym z najlepiej ocenianych seriali wszech czasów. Produkcja opowiada historię Waltera White’a (w tej roli Bryan Cranston), nauczyciela chemii w liceum. Po otrzymaniu poważnej diagnozy lekarskiej Walter postanawia produkować i sprzedawać metamfetaminę, aby zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. Dość nieoczekiwanie jego wspólnikiem w nielegalnym interesie staje się były uczeń, Jessie Pinkman – całkowite przeciwieństwo ceniącego sobie spokój White’a. Podczas pięciu sezonów serialu widzowie śledzą przemianę głównego bohatera z przeciętnego obywatela w bezwzględnego barona narkotykowego o pseudonimie Heisenberg.
Kadr z serialu „Breaking Bad” (Fot. materiały prasowe Kommitet PR/AMC)
Seria zdobyła liczne wyróżnienia, w tym 16 nagród Emmy, i zyskała ogromną rzeszę fanów na całym świecie. Brawurowe przedstawienie świata przestępczego, fascynująca, pełna zwrotów akcji i moralnych dylematów fabuła, oryginalny scenariusz oraz wyjątkowa reżyseria sprawiły, że „Breaking Bad” widnieje na czele listy top seriali u większości z nas. Oto garść ciekawostek dotyczących serialu, o których mogli nie wiedzieć nawet jego najwięksi fani.
1. W 2013 roku „Breaking Bad” został wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa” jako najbardziej uznany przez krytyków serial telewizyjny wszech czasów. Z kolei w 2023 roku, w ankiecie przeprowadzonej przez Rotten Tomatoes, produkcja została uznana przez krytyków za najlepszy serial telewizyjny ostatnich 25 lat.
2. Zdjęcia do serialu w większości realizowane były w Albuquerque w Nowym Meksyku. Dziś można odwiedzić wiele miejsc znanych z serii, takich jak dom Waltera White’a, biuro Saula Goodmana czy restaurację „Los Pollos Hermanos”.
3. Metamfetamina produkowana przez Waltera i Jessego ma w serialu niebieski kolor, co nie jest zgodne z rzeczywistością. Serialowy narkotyk to po prostu cukier z barwnikiem spożywczym, użytym w celach wizualnych.
4. Narkotykowe alter ego Waltera White’a, Heisenberg, to ukłon w stronę Wernera Heisenberga, nagrodzonego Nagrodą Nobla fizyka, który opracował zasadę nieoznaczoności. Ta reguła stwierdza, że istnieją takie pary wielkości, których nie da się jednocześnie zmierzyć z dowolną dokładnością. Innymi słowy: jeśli jedna wartość jest znana, inne ważne właściwości pozostaną niepewne. Podobny rodzaj niepewności otaczał White’a w serialu.
Kadr z serialu „Breaking Bad” (Fot. materiały prasowe Kommitet PR/AMC)
5. W „Breaking Bad” kolor odgrywa niezwykle ważną rolę, odzwierciedla stan umysłu lub charakter bohaterów, a nawet przepowiada ich los. Na przykład nazwisko White (biały) ma sugerować mdły i nijaki charakter Waltera.
6. Wcielający się w postać Waltera White’a Bryan Cranston był wcześniej znany głównie z komediowych ról. Jego rola w „Breaking Bad” zaskoczyła i zachwyciła wielu krytyków. Cranston otrzymał między innymi cztery nagrody Emmy i Złotego Globa. Po „Breaking Bad” aktor zagrał w wielu nagradzanych filmach, takich jak „Operacja Argo” czy „Trumbo”, za którego został nominowany do Oscara.
7. Cranston otrzymał odręcznie napisany list od Anthony’ego Hopkinsa, w którym ten gratulował aktorowi i reszcie obsady wybitnych kreacji, a nawet wyznał, że jest to najlepsza gra aktorska, jaką widział w życiu.
8. Grający Jessego Pinkmana Aaron Paul zdobył za swoją rolę trzy nagrody Emmy. Serial otworzył mu drzwi do licznych projektów filmowych i telewizyjnych, w tym głównej roli w serialu „The Path” oraz udziału w filmie „Need for Speed”.
9. Vince Gilligan planował uśmiercić postać Jessego Pinkmana pod koniec 1. sezonu serialu. Genialna gra aktorska Aarona Paula spowodowała jednak, że reżyser zdecydował się tego nie robić, stwierdzając, że byłaby to zbyt duża strata dla serii.
Kadr z serialu „Breaking Bad” (Fot. materiały prasowe Kommitet PR/AMC)
10. Bob Odenkirk, grający prawnika Saula Goodmana, zyskał ogromną popularność dzięki swojej roli w serialu. Sukces jego postaci doprowadził do stworzenia spin-offu „Zadzwoń do Saula”, który zdobył liczne nagrody i uznanie krytyków.
11. Grający postać Gustavo Fringa Giancarlo Esposito, zanim trafił na plan „Breaking Bad”, poważnie rozważał upozorowanie własnej śmierci, aby jego rodzina otrzymała pieniądze z ubezpieczenia na życie. Dzięki roli w serialu mógł uwolnić się od ogromnych problemów finansowych.
12. Odtwórcy ról Jessego i Waltera – Aaron Paul i Bryan Cranston – zaprzyjaźnili się podczas pracy nad serialem. Ich bliska relacja trwa do dziś. W 2019 roku założyli wspólnie firmę „Dos Hombres” produkującą mezcal.
13. Charakterystyczny kapelusz Heisenberga, który stał się jego znakiem rozpoznawczym, był na początku przypadkowym rekwizytem – miał po prostu chronić Cranstona przed pustynnym słońcem.
14. Finałowy odcinek 5. sezonu zatytułowany „Felina” nawiązuje do pierwiastków – żelaza (Fe), litu (Li) i sodu (Na), a także jest anagramem słowa „Finale” (finał). Wszystkie trzy pierwiastki znajdują się we krwi i we łzach, a także są wykorzystywane do produkcji metamfetaminy.
15. Kultowa scena, w której Walter White rzuca pizzę na dach swojego domu, została nakręcona w jednym ujęciu. Ekipa planowała poświęcić na nagranie kilka godzin, jednak Bryanowi Cranstonowi rzut pizzą udał się za pierwszym razem.
16. „Breaking Bad” składa się łącznie z 62 odcinków – co nie jest przypadkową liczbą. 62. pierwiastkiem w układzie okresowym jest samar, który jest stosowany w leczeniu wielu nowotworów, w tym raka płuc.
Mamy dobre wieści dla tych z was, którzy nabrali ochoty, by raz jeszcze obejrzeć „Breaking Bad”. Serial będzie emitowany na kanale AMC od 15 sierpnia godz. 22.00. Kolejne odcinki będą wyświetlane w czwartki o tej samej porze.
Źródło: materiały prasowe „Breaking Bad” Kommitet PR/AMC