fbpx

Łódź Design Festival rusza za 2 tygodnie

Łódź Design Festival rusza za 2 tygodnie
materiały prasowe

Czy design to tylko tworzenie kolejnego przedmiotu, czy też sposób myślenia mogący oddziaływać na otaczającą nas rzeczywistość? Jak wpływa na nasze życie? Czy może zmieniać świat na lepsze? Łódź Design Festival zadając te pytania udowadnia,
że ŚWIADOME projektowanie nie pozostaje obojętne na problemy współczesnego świata
i troszczy się o lepsze „tu i teraz”.

materiały prasowe/więcej w galerii

Tegoroczna, szósta edycja Łódź Design Festival rozpocznie się 18 października i trwać będzie 10 kolejnych dni, w trakcie których odwiedzający będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach. Hasło przewodnie festiwalu – AWARENESS ma zwrócić uwagę na to, jak bardzo istotna w designie jest świadomość i jak wielorako można ją w odniesieniu do projektowania rozumieć.

Jak działa drukarka 3d? Co łączy krzesło z koszem wiklinowym i czy pochodzenie artysty wpływa na jego projekty? Te wątpliwości rozwieją 3 wystawy programu głównego.

Pierwsza z nich – „The Future is Stupid”, przygotowana przez Svena Ehmanna, to unikalna możliwość przyjrzenia się z bliska niebanalnym przedmiotom i innowacyjnym rozwiązaniom, zaprojektowanym, by zmieniać świat na lepsze. Jednym z nich jest Colalife. Projektanci skupili się nad problemem braku lekarstw w krajach trzeciego świata. Doszli do wniosku, że Coca–Cola jest wszędzie. Dlaczego więc nie skorzystać z dróg jej eksportu? Eksperci zaprojektowali opakowanie, które kształtem dopasowane jest do wolnej przestrzeni między butelkami umieszczonymi w skrzynce. Dzięki temu w znacznym stopniu obniżyli koszty oraz czas dostawy leków. W ramach tej samej ekspozycji, składającej się z kilkunastu obiektów, zaprezentowany zostanie także projekt Kiosk grupy Unfold. To drukarka 3D, urządzenie które większość z nas zna jedynie z opisów. Na Łódź Design 2012 będzie można poznać jej działanie oraz zrozumieć, jak to możliwe, by projekt stworzony za pomocą programu graficznego, powstawał na naszych oczach w wersji przestrzennej.

Przedmiot może odzwierciedlać zmiany zachodzące we współczesnym świecie, co pokaże wystawa „Ways of seeing/sitting”. Obok szesnastu eksponatów, umieszczonych zostanie szesnaście siedzeń. Każda para została utworzona na zasadzie analogii. Celem jest wydobycie najważniejszej, wspólnej cechy obu, czyli „idei”. Wśród prezentowanych obiektów, Jeglińska umieściła np. wiklinowy kosz obok Krzesła siatkowego autorstwa Henryka Sztaby. Co łączy te dwa obiekty? Odpowiedź poznamy w październiku na festiwalu.

Dzieci patrzą na świat z ciekawością i zainteresowaniem. W odpowiedzi na ich potrzeby, organizatorzy, zakładając że zabawa jest najlepszą formą nauki, stworzyli projekt Edukreacja. Spotkanie dzieci z designem. Spacery po wystawach, edukacyjna bawialnia oraz warsztaty rozwijające wyobraźnię i kreatywność, to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Rodzice bez obaw będą mogli zostawić swoje pociechy pod okiem opiekunów, którzy postarają się przybliżyć im często niełatwy język designu.

Chcąc rozbudzić w dorosłych dziecięcą ciekawość na nowo, organizatorzy przygotowali m.in. Remade Market. To wydarzenie, dzięki któremu można spotkać się z projektantami, porozmawiać o inspiracjach i aktualnych trendach oraz nabyć oryginalne i wyjątkowe przedmioty bezpośrednio od ich twórców. Warto będzie także spróbować swoich sił i skorzystać z możliwości samodzielnego tworzenia pod okiem rzemieślników, specjalistów w swoim zawodzie.

Tegoroczna odsłona festiwalu to również wystawy i wydarzenia towarzyszące. W ramach plebiscytu must have, promującego rodzime projekty, wyłoniono najlepsze wzorniczo produkty, które zostaną zaprezentowane na wspólnej wystawie.

Łódź Design Festival, 18 – 28 października. Więcej informacji na www.lodzdesign.com.