1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Polki rozsądnie zarządzają własnym budżetem

123rf.com
123rf.com
Z analizy przeprowadzonej przez TNS Polska na zlecenie Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor wynika, że kobiety znacznie lepiej zarządzają swoimi wydatkami oraz zobowiązaniami i rozważniej je planują.

Obraz statystycznej Polki wynikający z badania „Audyt Bankowości Detalicznej” * przedstawia osobę rozważną i odpowiedzialną, rozsądnie zarządzającą domowym budżetem.

  •  Blisko połowa respondentek (47 proc.) twierdzi, że planuje swoje wydatki bardzo dokładnie i wie, co dzieje się z ich pieniędzmi. Wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 38 proc.
  • 61 proc. Polek zadeklarowało, że regulują najważniejsze miesięczne zobowiązania natychmiast po otrzymaniu wynagrodzenia, w ten sam sposób postępuje już tylko 51 proc.
Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, podkreśla, że większa dyscyplina finansowa pań znajduje również odzwierciedlenie w bazie BIG InfoMonitor: liczba kobiet posiadających zaległe zobowiązania jest o ponad 431 tys. niższa niż liczba klientów podwyższonego ryzyka płci męskiej,.

Wyniki badania wskazują również na rożne podejście do zaciągania kredyty przez kobiety i mężczyzn: możliwość wzięcia kredytu wyklucza 22 proc. pań i 18 proc. panów, a 50 % Polek traktuje kredyt gotówkowy jako ostateczność. Co ciekawe, zakupy na raty postrzegane są dużo lepiej: 40 proc uważa, że to dobre rozwiązanie, a jedynie 13 proc widzi w tym nadmierne ryzyko.

Na co przeznaczane są kredyty gotówkowe?

  • najczęściej celem jest zaspokojenie bieżących potrzeb: dotyczy to aż 1/3 kredytów
  • w dalszej kolejności wskazywane jest wyposażenie mieszania - w przypadku kobiet (21 proc. kobiet) oraz zakup sprzętu RTV/AGD i samochodu – w przypadku mężczyzn (odpowiednio 14 i 12 proc.)
Dane BIK wskazują, że kobiety są mniej aktywne kredytowo niż mężczyźni ( 47 proc. do 50 proc.) oraz są bardziej skłonne do terminowego regulowania zobowiązań kredytowych, co tłumaczy się to troską pań o bezpieczeństwo rodziny i domu. W rezultacie w grupie osób, którzy mają przynajmniej jeden przeterminowany kredyt, przewodzą mężczyźni.

* Badanie „Audyt Bankowości Detalicznej”, realizowane przez TNS Polska w cyklu kwartalnym, na reprezentatywnej próbie 3000 Polaków w wieku powyżej 15 lat. Dane zawarte w niniejszym artykule pochodzą z III oraz IV kwartału 2014 r. (N=6000)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze