1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak obchodzimy Walentynki w Polsce?

Jak obchodzimy Walentynki w Polsce?

123rf.com
123rf.com
Jak wyobrażają sobie świętowanie Dnia Zakochanych kobiety i mężczyźni, i czy ich oczekiwania nie wykluczają się wzajemnie?

Badanie „Walentynkowe zwyczaje Polaków”* pokazało, że aż 75 % ankietowanych kobiet i 69 % mężczyzn obchodzi Walentynki. Dla co trzeciego respondenta w przypadku obu płci jest to dowód miłości. Ponad 26% chce spędzić ten dzień w sposób wyjątkowy z partnerem, a dla 15% to okazja do sprawienia bliskiej osobie niespodzianki.

Około połowa badanych (49% kobiet i 58% mężczyzn) rozpoczyna planowanie święta na kilka wcześniej, ale oczekiwania co do samych obchodów różnią się w zależności od płci - paniom marzą się niestandardowe rozrywki i aktywny sposób spędzenia czasu z partnerem, panowie pozostają tradycjonalistami. Płeć piękna chciałaby zostać zaskoczona niecodzienną atrakcją jak na przykład lot balonem czy wspólnym masażem (47%). Mężczyźni wolą pójść do restauracji (34%). 1/3 uczestników badania deklaruje, że spędza ten dzień po prostu w kinie (34%).

„Wyniki sondy i nasze obserwacje potwierdzają, że to głównie kobiety coraz częściej chcą podarować niestandardowe formy spędzania czasu, jak na przykład przejażdżka Ferrari, lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta dla dwojga w Escape Room. Takie rozrywki pozwalają na urozmaicenie codziennej rutyny i przeżycie emocji, które pozostaną na długo w pamięci bliskich osób”, komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Najgłębiej w pamięci pozostają zaskakujące upominki - zapytani, jaki prezent walentynkowy chcieliby otrzymać, respondenci wskazali właśnie miłą niespodziankę (22%) oraz prezent w formie przeżycia (18%). 1/5 badanych jest gotowa wydać z okazji Dnia Zakochanych 100-300 zł, a ponad 40 % - nie więcej niż 100 zł.

Co ciekawe, obie płcie (59% kobiet i 72% mężczyzn) uważają, że Walentynki są dobrą okazją na wyznanie miłości i oświadczyny. W tym dniu wiele osób decyduje się podarować list miłosny (19%), własny wiersz albo piosenkę (odpowiedni 9% i 4 %) albo piosenkę. Prawie połowa ankietowanych mężczyzn (49%) wyraziła także chęć przygotowania własnoręcznie prezentu, aby okazać dowód sympatii wybrance. Taką formę preferuje także 38 % kobiet.

*Badanie przeprowadzone w styczniu 2017  przez serwis Prezentmarzeń w formie ankiety online i ankiet w galeriach handlowych na próbie 2973 respondentów 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze