1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Czy warto iść na studia podyplomowe?

fot.123rf
fot.123rf
W Polsce po okresie kiedy prawie wszyscy absolwenci szkół średnich szli na studia, nastał trend dalszego, ciągłego dokształcania się. Nie wystarczy tylko ukończyć studia licencjackie czy nawet magisterskie. Wiele osób decyduje się pójść na studia podyplomowe. O tym czy i kiedy warto wybrać się na „podyplomówkę” mówi Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Dla kogo są studia podyplomowe?

- Na pewno dla osób, które mają już wykształcenie minimum licencjackie, ale poszukują bardziej specjalistycznej wiedzy w danym zakresie. Pamiętajmy, że takie studia mogą być o całkowicie innym profilu niż te, które już ukończyliśmy. Są też dobrym wyborem jeśli chcemy uzupełnić zdobytą wiedzę i wręcz rozszerzyć ją o nowe umiejętności. Tak osoby po dziennikarstwie, często wybierają studia marketingowe czy PR, a ekonomiści np. zarządzanie.

Kiedy najlepiej podjąć takie studia?

- Jeśli chodzi o wiek, to nie ma reguły. Dotychczas na takie studia wybierały się osoby po 35 czy 40 roku życia, aby podwyższyć swoje kwalifikacje i zdobyć wyższe stanowisko. Coraz częściej jednak na podyplomówkę decydują się młodsi, od razu po studiach licencjackich czy magisterskich, bo zależy im na ciągłej edukacji i awansach. Jeżeli czujemy, że chcemy całkowicie się przebranżowić, to jest to dobry moment na podjęcie takich studiów, nawet w trybie czterech semestrów.

Co nam dają studia podyplomowe? Czy pomagają w znalezieniu lepszej pracy?

- Na pewno pracodawcy patrzą obecnie na ukończone kursy, studia podyplomowe właśnie czy wszelkie dodatkowe uprawnienia, kwalifikacje, które nie są dyplomem studiów licencjackich czy magisterskich. Pracodawcy szukają specjalistów, ludzi z wiedzą praktyczną, nie tylko teoretyczną. W Wyższej Szkole Artystycznej wiemy o tym i dlatego na studiach podyplomowych Wizaż i stylizacja od pierwszego semestru stawiamy na praktykę. Umiejętności praktyczne w naszej dziedzinie są podstawą, ale tak jest na każdym innym kierunku. Chodzi o to, by nauczyć ludzi wykorzystywania posiadanej wiedzy i zwiększyć ich możliwości działania w danej dziedzinie. Na rynku pracy wciąż poszukiwani są praktycy z doświadczeniem, więc studia podyplomowe są bardzo pomocne w znalezieniu innej, lepszej pracy, czy awansowaniu w obecnej.

Czym kierować się przy wyborze studiów podyplomowych?

- Po pierwsze musimy uświadomić sobie czego oczekujemy, potrzebujemy i chcemy się nauczyć. Jeżeli ktoś zamierza zacząć pracować jako wizażystka, a jest po studiach np. kosmetologicznych, musi znaleźć ofertę, bogatą w zajęcia, które pozwolą krok po kroku zdobyć umiejętności do wykonywania takiego zawodu. Po drugie warto wiedzieć ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na naukę. Studia podyplomowe trwają minimum rok (dwa semestry) i kosztują przeważnie 2-3 tysiące za rok. Musimy zaplanować sobie ten czas, by go optymalnie wykorzystać. Zawsze zwracajmy uwagę na program, nie bójmy się pytać uczelni o zajęcia i to czego się nauczymy.

Warto zatem wybrać się na takie studia?

- Oczywiście, jeżeli czujemy, że potrzebujemy dodatkowej wiedzy, zwłaszcza praktycznej wybierzmy podyplomówkę. Polecam ten rodzaj studiów, nawet po ukończeniu licencjatu, gdy już pracujemy. Pozwoli to na szybkie zdobycie nowych, konkretnych umiejętności, których potrzebujemy do  osiągnięcia założonego celu – awansu, zmiany pracy, przebranżowienia się.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze