1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Pomysł na weekend

123RF.com / Rzeka Pilica, w oddali kościółek w Tumie
123RF.com / Rzeka Pilica, w oddali kościółek w Tumie
Weekend można spędzić ciekawie w magicznych zakątkach Polski, z dala od dużych miast. Wystarczy zasięgnąć nieco wiedzy o danym regionie. Jednym z takich magicznych miejsc jest region łódzki. Krzyżują się tu wszystkie drogi z północy na południe i ze wschodu na zachód, jest tu jednakowo blisko z każdego zakątka naszego kraju.

Region łódzki ma do zaoferowania wiele atrakcji, które spełnią oczekiwania najbardziej wybrednych turystów. Usytuowanych jest tu kilka  parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody, urzekające doliny rzek Warty i Pilicy, zalew Sulejowski oraz zalew Jeziorsko. Okolice zachęcają do przyjazdu każdego, kto lubi wypoczynek na łonie natury.

W rejonie łódzkim warto zwiedzić:

Rezerwat Niebieskie Źródła

Został stworzony w celu zapewnienia ochrony pięknego, unikatowego krasowego źródła (wywierzyska). W rezerwacie znajdują się dwa wywierzyska, które są oddzielone od siebie wyspą. W każdym z nich pulsuje obok siebie po kilkanaście małych źródełek.

Czysta woda, bijąca ze szczelin w wapiennym podłożu, przefiltrowana przez ławice piasku i wapienie, zawiera tylko nierozpuszczony węglanu wapnia, przez co pochłania światło o zabarwieniu czerwonym, a przepuszcza, odbite od piaszczystego dna, światło barwy niebieskiej i zielonej. Zachwycający kolor wody jest więc niczym innym jak tylko refleksem światła słonecznego - w zależności od pogody oscyluje między błękitem a zielenią.

Rezerwat jest unikatem na skalę europejską. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje około1 godziny.

Skansen Rzeki Pilicy

Najcenniejszymi obiektami są: stuletni, trzykondygnacyjny młyn wodny (posiadający elementy XVIII wieczne), który został przeniesiony z nad rzeki Luciąży, stuletnia wygódka carska, przewieziona ze Spały oraz wierna replika tratwy pilicznej sprzed stu lat, z kompleksem urządzeń sterowych oraz szałasem i kuchnią flisacką.

Obejrzeć można także wydobyte z dna rzeki poniemieckie pojazdy pancerne, zatopione tam w czasie II wojny światowej m.in. ciągnik artyleryjski Luftwaffe, będący obecnie jedynym takim pojazdem zachowanym na świecie.

Ośrodek hodowli Żubrów w Książu

W rezerwacie, będącym eksklawą Kampinoskiego Parku Narodowego, w latach 1934-1936 powstał ośrodek hodowli żubrów. Początki jego działalności sięgają 1931 roku. Pracę hodowlaną, w celu ochrony zagrożonego wyginięciem żubra europejskiego, rozpoczęto na bazie 4 bizonów sprowadzonych z Kanady (w darze od Polonii dla Prezydenta Ignacego Mościckiego). Osobniki te posłużyły do krzyżówki z żubrem europejskim, dla polepszenia i wzmocnienia jego genotypu. W 1995 roku hodowlę w Książu uznano za najlepszą zamkniętą hodowlę żubrów w Polsce. Rezerwat jest jedyną tego typu placówką w Polsce centralnej.

W przepiękne krajobrazy wpisane są również cenne zabytki architektury - kolegiata w Tumie, kościoły w Inowłodzu i Warcie, zamek królewski w Łęczycy, zamek w Piotrkowie Trybunalskim, pałac biskupi w Oporowie, pałac Radziwiłłów w Nieborowie, dwory w Walewicach, Wolborzu, Skierniewicach, Ożarowie, Tubądzinie oraz różnorodne przykłady architektury drewnianej. To właśnie w tych miejscach ukryta jest historia Polski i historia regionu, którą naprawdę warto poznać i który z pewnością Was zadziwi i zaskoczy. Warto zobaczyć chociażby:

 

Inowłódz

Warto tam zwiedzić ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Zamek zbudowany był na pagórku nad Pilicą w pierwszej połowie XIV wieku i miał ważne strategiczne znaczenie. Kolejnym zabytkiem jest romański kościółek św. Idziego (murowany z polnego kamienia) wystawiony w 1082 roku  przez Władysława Hermana. Wycieczkę warto przedłużyć do Poświętnego, gdzie znajduje się barokowy zespół kościelno-klasztorny z pierwszej połowy XVIII w.

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Położony w Podklasztorzu (obecnie dzielnica Sulejowa) zespół klasztorny opactwa cysterskiego (zabytek architektury romańskiej) jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce. Do najcenniejszych zachowanych elementów zalicza się: Skrzydło wschodnie klasztoru, jego jedyna zachowana część, w której obecnie znajduje się muzeum. W skrzydle tym zachował się także późnoromański kapitularz i gotyckie krużganki. Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego – trójnawowa bazylika z transeptem. Jako zakończenie budowy przyjmowana jest data konsekracji kościoła, rok 1232. Wyposażenie świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka.

Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają szlaki piesze, rowerowe i konne. Coś dla siebie znajdą też żeglarze, kajakarze i surfingowcy.

Rezerwat Spała: dla piechurów

Ścieżka edukacyjna "Rezerwat Spała", wytyczona na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego pozwala podziwiać krajobrazy Puszczy Pilickiej, przede wszystkim malownicze zakola Pilicy i dolinki śródleśnych strumieni. Po drodze mijamy kilkanaście pomnikowych dębów.

Z centrum Spały idziemy na wschód, w kierunku Inowłodza. Mijamy most na Gaci. Ścieżka zaczyna się w prawo od Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich (początek ścieżki tuż obok kapliczki). Początkowo idziemy wyraźnie widoczną ścieżką w lesie i po około dwudziestu minutach dochodzimy do Pilicy.

Długość trasy to około 2 km, czas przemarszu - 1,5 godz. (dłuższym wariantem) lub 1 godz. - krótszym. Można też wydłużyć trasę wzdłuż Pilicy (10-15 min.) a następnie wrócić przez rezerwat. Taka wycieczka zajmie około trzech godzin. Ścieżka kończy się koło groty św. Huberta - pomnika myśliwskiego wybudowanego najpierw w miejscu polowania cara, a następnie odtworzonego w 1933 roku przez leśników dla prezydenta Mościckiego. W pobliżu pomnika leży kamień z napisem "Lord" - nagrobek ulubionego psa prezydenta. Co roku odbywają się tu Dożynki Prezydenckie.

Wycieczki możemy organizować na własną rękę lub skorzystać z wygodniejszej opcji – z pomocy organizatora. Takie gotowe aktywne programy oferuje m.in.  , położony w samym sercu regionu łódzkiego.

WARIANT I – wycieczka autokarowa – trasa rezerwatów nadpilicznych

  • Rezerwat Żubrów
  • Rezerwat Niebieskie Źródła
  • Skansen rzeki Pilicy

WARIANT II – wycieczka autokarowa – trasa Inowłódz

  • Kościół Św. Idziego – rom. XII w.
  • Sanktuarium Bazylika Św. Rodziny Studzianna – Poświętne
  • Szaniec mjr. Hubala
  • Ruiny Zamku Inowłódz XIV w.

WARIANT III -  Zwiedzanie Opactwa Cystersów w Sulejowie

  • przejazd busem
  • oprowadzenie po Opactwie
  • gawęda ojca Augustyna
  • zwiedzanie muzeum Opactwa

WARIANT IV- jazda konna w stajni „Podklasztorze” (ok. 4 godz.)

  • przejazd busem
  • nauka jazdy dla początkujących
  • jazda konna
  • jazda kucykiem dla dzieci

WARIANT V - kajaki po Zalewie Sulejowskim (w sezonie letnim) (ok. 2 godz.)

  • wypłynięcie spod hotelu
  • zwiedzanie linii brzegowej zalewu
  • konkursy kajakowe w wodzie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze