1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kolacja za prąd... w Kopenhadze!

Na razie jeszcze nie u nas, a jednym z kopenhaskich hoteli. Ale kto wie, może idea się rozpowszechni?

Hotel Crown Plaza Copenhagen Towers od lat słynie z tego, że całą energię czerpie ze źródeł odnawialnych. Teraz postanowili do czynnego udziału w działaniach proekologicznych zachęcić swoich gości.

Zamontowali dwa treningowe rowerki podłączone do generatora prądu – każdy, kto pedałując na takim rowerku wyprodukuje 10 watogodzin, dostanie w prezencie posiłek w hotelowej restauracji. Właściciele widzą same korzyści. Nie tylko oszczędność energii, ale i wzrost eko-świadomości. No i mobilizacja do wysiłku fizycznego, co w skali makro może nie jest niczym nadzwyczajnym, ale w skali mikro, zwłaszcza w siedzącym głównie za biurkami społeczeństwie – to ważna sprawa.

Pomysł nie powinien dziwić – Dania od lat jest europejskim liderem w produkcji energii odnawialnej. Jest duża szansa – twierdzi rząd w Kopenhadze – że w połowie stulecia kraj ten będzie mógł całkiem zrezygnować z paliw kopalnych. Zastąpi je niemal w stu procentach energia wiatrowa. Na Morzu Północnym pracuje już kilkanaście parków gigantycznych wiatraków.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze