1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Ewa Chodakowska - jeśli schody, to strome

Ewa Chodakowska - jeśli schody, to strome

Ewa Chodakowska - trenerka personalna. Ma na swoim koncie rekord Guinnessa w największym otwartym treningu fitness. Propaguje zdrowy styl życia. (Fot. Aldona Karczmarczyk/Van Dorsen Artists)
Ewa Chodakowska - trenerka personalna. Ma na swoim koncie rekord Guinnessa w największym otwartym treningu fitness. Propaguje zdrowy styl życia. (Fot. Aldona Karczmarczyk/Van Dorsen Artists)
Jest w Polsce fenomenem. Popularności mogą jej pozazdrościć partie polityczne. Dwa miliony fanów w sieci, a w realu spektakularne historie kobiet, które dzięki niej zmieniły tryb życia.

Jest w Polsce fenomenem. Dwa miliony fanów w sieci, a w realu spektakularne historie kobiet, które dzięki niej zmieniły tryb życia.

Czego trenerka Polek spodziewa się po nas, kobietach? Że wszystkie będziemy szczupłe i bardziej wysportowane?
Przede wszystkim chcę przypomnieć kobietom, w czym tkwi ich siła i że mają prawo do tego, żeby o siebie zadbać, znaleźć dla siebie czas, powalczyć o swoją niezależność. Sama pochodzę z domu, w którym obowiązywał model tradycyjny, patriarchalny. To tata podejmował najważniejsze decyzje. Nie chcę tu tworzyć nawet cienia domysłu, że moja mama była w tym układzie nieszczęśliwa, że coś się działo wbrew jej woli, absolutnie nie, mama zdaje się czerpać największą radość z zajmowania się innymi, taki sam model związku obowiązywał w domu mojej babci i prababci. Natomiast ja sama, wychodząc z domu, wiedziałam, że to nie dla mnie. Napatrzyłam się na ten schemat, nie zgadzałam się z nim i chciałam w swoim życiu postępować inaczej. Wiedziałam, że nie chcę być panią domu, że chcę zarabiać, być niezależna, myśleć najpierw o sobie, a dopiero później o partnerze i o naszej relacji. Jedni mogą powiedzieć, że jestem egoistką, natomiast ja wychodzę z założenia, że naszym obowiązkiem jest w pierwszej kolejności walczyć o swoje szczęście i spełnienie, bo dopiero wtedy, kiedy same jesteśmy kompletne w środku, możemy dać szczęście drugiej osobie. Kiedy osiem lat temu wracałam do Polski z planem, żeby dokonać tu rewolucji, kierowałam go przede wszystkim do kobiet, które żyjąc w takim tradycyjnym modelu, nie do końca się odnajdują w swojej roli.

Oberwało ci się za to. Ktoś nazwał cię nawet „matką rozwodów”.
Dużo milej czytać: „Ewka, uratowałaś nasz związek. Ćwiczę razem z mężem, zaczęliśmy się dogadywać”, i takich wiadomości jest naprawdę dużo. Jeśli widzisz na macie człowieka, z którym dotąd żyłaś przez lata, nagle w zupełnie nowej sytuacji, jak walczy, jak pokonuje własne słabości, od razu inaczej na niego patrzysz. Zaczyna was łączyć nowa nić porozumienia. Ale to prawda, że bywają też takie sytuacje, kiedy mężczyźni są zazdrośni o to, że partnerka spędza czas z Chodakowską. To są autentyczne historie.

Bardziej cię śmieszą czy niepokoją?
Jednak niepokoją. To sygnał świadczący o niedojrzałości emocjonalnej partnera. O jego zaborczości. Zachodzę w głowę, jak ktoś może być negatywnie nastawiony do tego, że partnerka wygląda i czuje się coraz lepiej, że ma więcej chęci do życia i do działania. Dobrze, jeśli po drugiej stronie masz partnera do rozmowy, ale bywa tak, że nie ma szansy na otwartą, szczerą komunikację, napotykasz tylko wrogość. Wtedy mogę życzyć kobiecie dużo siły, bo rozstanie to nic łatwego. Znam wiele przykładów kobiet, które podejmując się pracy ze mną, zawalczyły o swoją niezależność. Nie chcę, żeby to zabrzmiało tak, że partner przestał im być potrzebny. Ale po raz pierwszy zaczęły się inaczej komunikować: „Chcę”; „Nie chcę”; „Pragnę”; „Nie zgadzam się”. Jestem przekonana, że większość kobiet wie, czego chce, tylko że nie umie o tym rozmawiać.

Mówisz o życiowych zmianach. Problem w tym, że z każdej strony jesteśmy bombardowane hasłami w stylu: „Bądź fit!”; „Schudnij”; „Pozbądź się cellulitu”. To dążenie do ideału jest opresyjne i męczące. Nie możemy być po prostu takie, jakie jesteśmy? Nawet za cenę cellulitu i grubych ud?
Nikt nigdy nie usłyszał i nie usłyszy ode mnie komunikatu, że ma jakoś wyglądać, do kogoś się dostosować, na kimś się wzorować. Za wszelką cenę unikam haseł: „Schudnij do lata!”, czy porad w stylu: „Żeby poprawić sobie metabolizm, weź tabletkę”. Nie interesuje mnie także, czy nosisz rozmiar S, M, czy L ani ile ważysz, zwłaszcza że waga zmienia się na przestrzeni dnia, miesiąca, warunkuje ją cykl, nie mówiąc już o tym, że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa.

A jednak na twoich profilach społecznościowych jest mnóstwo zdjęć twoich podopiecznych przed metamorfozą i po niej. Z dopiskiem „Schudłam 14, 15, 40 kilo”.
Na tych zdjęciach nie widzisz ciał zawodowych trenerek fitness czy modelek. To nie są kobiety z poziomem tkanki tłuszczowej „0 procent”. Widzisz po prostu fajne, zdrowe babki. Piszą o sobie, że mają więcej energii, są szczęśliwsze. Nic dziwnego – kiedy ćwiczysz, chemia w mózgu się zmienia. Endorfiny, nasze neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobry nastrój, idą w górę. I właśnie o taką zmianę mi chodzi. Taką, którą można potem przełożyć na praktycznie każdą płaszczyznę życia: karierę, związek, finanse, relacje z przyjaciółmi, hobby. O siłę psychiczną, która rośnie równoległe z siłą fizyczną.

Jak treningi w domu mogą nam pomóc awansować w pracy?
Obszar w naszym mózgu odpowiedzialny za samodyscyplinę jest trochę jak mięsień. Trzeba go umacniać i ćwiczyć. Czyli ćwiczyć dobre nawyki. Bardzo dużo rzeczy robimy nawykowo – 70, 80 proc. czynności dziennie. Natomiast, żeby ten obszar odpowiedzialny za samodyscyplinę się uaktywnił, samo mycie zębów czy wiązanie butów nie wystarczy. Trening wymaga od nas silnej woli. Kiedy robi się mniej przyjemnie – zaczynamy odczuwać ból mięśni, tu nas pali, tam nam niewygodnie, pot spływa po czole – mamy ochotę rzucić to wszystko w diabły, przerwać te męczarnie. I każdy moment, kiedy się jednak nie poddajemy, zostajemy na macie tę kolejną minutę, powalczymy o kolejne powtórzenie, przekonuje nas, że możemy znacznie więcej, niż podpowiadał nam umysł. Tak wyrabiamy samodyscyplinę. A skoro możemy odnieść sukces na jednej płaszczyźnie, możemy go powielać na innych. Z zastrzeżeniem, że nie można chcieć wszystkiego zmienić naraz. Ważne, żeby cel był realistyczny, sprecyzowany, konkretny, określony w czasie i na tyle atrakcyjny, żeby nas motywował. I kobiety osiągają te cele, a ja za każdym razem jestem z nich bardzo dumna. Z tego, że się rozwijają, że zaczęły dokonywać w życiu świadomych wyborów, że wyrosły na liderki.

Liderki? Chyba nie do końca rozumiem…
Kobieta, która schudła 70 kilogramów, zmieniła swoje dotychczasowe hobby na swoją nową pracę i do tego ogarnia dom, jest najlepszą inspiracją dla tej, która jest dopiero na początku tej drogi, ma do schudnięcia 20 kilo i czuje się ze sobą źle. Obserwuję kobiety po metamorfozach, jak gromadzą wokół siebie fajną społeczność, mają licznych obserwatorów, dają bardzo dobry przykład. Łatwiej jest zidentyfikować się z kimś takim niż z Chodakowską, która zawsze miała sprawne ciało i szczupłą sylwetkę.

Jaki rozmiar ubrań nosisz?
34

Może chociaż jako dziecko byłaś pulchniutka?
Nie. Byłam strasznym szczypiorem, do tego niesamowicie ruchliwym. Całe nogi w bliznach, po wszystkich huśtawkach, drzewach. Miałam jakieś trzy latka, kiedy wypadłam z okna, na szczęście z parteru, zaliczyłam też bliskie spotkanie z wyłączoną cyrkularką [piłą do cięcia drewna – przyp. red.]. Niczego się nie bałam. Naprawdę, zupełnie nie czułam strachu.

Myślisz, że to tylko kwestia charakteru czy też wychowania?
Na pewno dom, w którym dorastałam, ma znaczenie. Moje dwie siostry są starsze o 13 i 11 lat, brat o siedem. Ja byłam tą najmłodszą, nieplanowaną córką. Mama miała 41 lat, kiedy mnie urodziła, w tamtym czasach w takim wieku nie wypadało zachodzić w ciążę. Byłam bardzo rozpieszczonym dzieckiem, wyrosłam w poczuciu, że jest bezpiecznie i dobrze. No i, ponieważ byłam najmłodsza, wszystkie ścieżki zostały przetarte. Mojemu rodzeństwu nie wolno było tyle, ile mnie w ich wieku.

Jako nastolatka byłaś równie odważna?
W liceum nauczyciele, kiedy mówiło się o naszej przyszłości, nigdy się o mnie nie martwili. Moja wychowawczyni, pani Bożenka, powtarzała: „Ewka, ty jesteś przebojowa, wiesz, czego chcesz. Zobaczysz, osiągniesz wielkie rzeczy”. W podstawówce brałam udział w międzyszkolnych olimpiadach sportowych, byłam sprinterką, trenowałam lekkoatletykę. W liceum nie miałam szczęścia, nauczyciel WF-u nie potrafił w nas podgrzać pasji do sportu.

To prawda, że śpiewałaś w zespole heavymetalowym?
Prawda. W chórku. Nazywaliśmy się Coleoptera, czyli „chrząszcze” po łacinie. To był zespół Michała Krzanowskiego, kolegi z liceum, trzy klasy wyżej. Michał był duszą artystyczną. Ja sama słuchałam wtedy Dead Can Dance-ów, Nirvany, Metalliki, na co duży wpływ miał mój brat. Moje popowe siostry nie mieszkały już wtedy z nami, więc ich muzyczne fascynacje poszły w odstawkę [śmiech].

Chodziłaś w glanach?
W glanach nie, raczej w spódniczkach, szortach i butach na szerszym, ale jednak obcasie. Od kiedy usłyszałam, że mam zgrabne nogi, poczułam się atrakcyjna i zaczęłam je pokazywać. Ale farbowałam włosy na czarno, więc nosiłam się jednak odrobinę mrocznie. I też teksty mieliśmy mroczne: „Tylko w śmierci jest nadzieja”. Teraz śpiewam trochę inaczej [śmiech].

Okres buntu?
W wieku 18 lat strasznie się zakochałam i za swoją miłością wyjechałam z Sanoka do Poznania. Byłam pełnoletnia, rodzice nie mogli się już nie zgodzić, decydowałam o sobie. I tutaj pojawia się wątek córki marnotrawnej, która wraca po pół roku do domu i mówi: „Mieliście rację”. Na pewno jako nastolatka dałam się rodzicom we znaki, prawdopodobnie – kiedy pomyślę o tym teraz, z perspektywy czasu – trochę bym sobie tej wolności ukróciła. Ale też niezwykle ważne jest to, że  zostałam wychowana w poczuciu, że nawet jeśli popełnię jakiś błąd, mogę liczyć na wsparcie swoich bliskich. Dzięki temu czuję się dzisiaj taka silna.

A słabości? Wśród twoich postów znalazłam ten dotyczący porażek. Przekonujesz, że to z nich najwięcej się uczymy.
Kilka razy wydawało mi się, że wiem, w jakim kierunku idę, że zaraz znajdę swoje powołanie, misję, zrozumiem, kim tak naprawdę jestem i czego chcę od życia. Po czym dochodziłam do ściany i się od niej odbijałam. Wszystkie te momenty mogłabym nazwać porażką, mogłabym uznać, że zmarnowałam czas, ale tylko wtedy się siebie uczyłam. Pamiętam, jak zaczęłam studiować w Warszawskiej Szkole Filmowej. To były moje kolejne studia, tata się martwił: „Dziecko, znowu robisz coś, co ci się do niczego nie przyda! Tracisz czas”. A ja dzisiaj wiem, że właśnie szkole filmowej zawdzięczam to, że przy nagrywaniu materiałów treningowych, kiedy robię 50. podskok z rzędu, nadal mówię do kamery głośno i wyraźnie. Emisja głosu, dykcja są w takich sytuacjach kluczowe. Tak samo było z nauką fotografii. Zdjęcia, które wrzucam na Instagram czy Facebook, robię sama, sama je później opracowuję. Mam podstawy, wiem, co to jest kompozycja, jak kadrować.

Anglia to był jeden z tych pomysłów na życie, który skończył się tym, że odbiłaś się do ściany?
Tak. Po roku studiowania stosunków międzynarodowych w Warszawie, zdecydowałam się wyjechać. Makroekonomia to jednak nie był mój żywioł. Londyn, mimo że bywało trudno, wspominam bardzo dobrze.  Pracowałam jako kelnerka, barmanka, opiekunka do dzieci i sprzątałam. Dobrze mi szło, w pewnym momencie, z polecenia na polecenie, pracy zrobiło się tak dużo, że założyłam własny cleaning service. Zatrudniłam kilka dziewczyn, wynajęłam dom, w którym mieszkałyśmy. Zarobiłam i odłożyłam dobre pieniądze, ale po dwóch latach byłam już bardzo zmęczona. Wróciłam do Polski bez energii, coś, co było w naszej rodzinie nie do przyjęcia. Rodzice i siostra namówili mnie na Grecję.

To wtedy poznajesz swojego przyszłego męża Lefterisa Kavoukisa i zaczynasz poważnie myśleć o fitnessie?
Nie, jeszcze nie. Spędzam w Atenach dwa lata, kończę Akademię Pilatesu. Mam już wtedy dyplom między innymi Polskiej Akademii Sportu, ale nadal ćwiczę tylko dla siebie, chcę poznać lepiej swoje ciało. Zdążę jeszcze wrócić do Polski, zaczynam studia w szkole filmowej. Kolejny raz do Grecji jadę tylko na wakacje, tylko że poznaję Lefterisa i z wakacji robi się plan na życie. Dzięki niemu zrozumiałam, że praca trenera osobistego to powód do dumy. Że to dużo więcej niż praca nad ciałem. Zaczynasz od sylwetki, ale tak naprawdę chodzi o znacznie poważniejsze zmiany. Kiedy w Grecji zaczęłam prowadzić własne zajęcia z grupą kobiet, przekonałam się, że to naprawdę działa. Żony swoich mężów stawały się niezależnymi bizneswoman, inne szły na studia. To były niesamowite historie.

Mówi o sobie: „Jestem samonapędzającą się maszyną”. (Zdjęcia Aldona Karczmarczyk/Van Dorsen Artists) Mówi o sobie: „Jestem samonapędzającą się maszyną”. (Zdjęcia Aldona Karczmarczyk/Van Dorsen Artists)

Kiedy powstał twój pierwszy biznesplan? Taki, który zakładał, że zostaniesz trenerką wszystkich Polek?
Nie było żadnego biznesplanu. Była sofa, laptop i w sumie 30 tys. wysłanych wiadomości. Zapraszałam znajomych znajomych znajomych. I słałam im tę samą wiadomość – przedstawiałam się i przesyłałam zdjęcia z programem treningowym. Po dwóch, trzech miesiącach zaczęłam dostawać zdjęcia „przed” i „po”. Kobiety pisały do mnie: „Ewka, to działa! ”. Skarżyły się tylko, że ciężko się ćwiczy w oparciu o zdjęcia. Lepsza byłaby płyta. Postanowiłam jechać do Polski i wydać taką płytę.

Czyli znowu chcesz wszystko rzucać i wyjeżdżać.
Lefteris uważał, że rozwalam życie, które mamy poukładane. Ale nie było na mnie argumentów. Wiedziałam, że w Grecji więcej już nie osiągnę. Albo inaczej: nie osiągnę tego, co sobie założyłam. Powtarzałam: „Wiem, że to zadziała. Skoro tutaj przekonałam do siebie tak różne od siebie kobiety – bo moje ówczesne podopieczne to było mocno międzynarodowe towarzystwo – tym bardziej przekonam Polki”. Miałam silne poczucie misji. Założyliśmy się z Lefterisem. Jeśli ten nadchodzący rok pójdzie mi lepiej w Polsce niż jemu w Grecji, przyjedzie do mnie.

Trafiłaś tu w Polsce na podatny grunt. Statystyki biją na alarm, kondycja fizyczna Polaków nie jest powodem do dumy.
Polacy są w czołówce, jeśli chodzi o otyłość, nadwagę i prowadzenie niezdrowego trybu życia. Ten problem dotyczy także dzieci.

Dlaczego jest aż tak źle?
Myślę, że duże znaczenie ma to, że Polska jest jednak krajem postkomunistycznym. Nagle mamy dostęp do wszystkiego. To wszystko leży na półkach i kusi. Brakuje nam świadomości, że coś, co jest na wyciągnięcie ręki, co jest ładne, kolorowe i dobrze zareklamowane, może nam szkodzić. Nie czytamy etykiet, nie bierzemy pod uwagę, że na opakowaniu może być napisane „super light” i „nie zawiera cukru”, a na odwrocie skład mrozi krew w żyłach. Nie zdajemy sobie sprawy, że jak w czymś nie ma tłuszczu, to pewnie są polepszacze smaku, konserwanty. Tak więc brak świadomości to nasz największy problem. Połączony z bezruchem daje katastrofalne efekty, bo nie ma nic gorszego dla organizmu niż siedzący tryb życia. Trening jako taki nam nie szkodzi. Jeśli ktoś mówi: „Ćwiczyłam i boli mnie kolano, kręgosłup”, oznacza to, że organizm nie był do wysiłku przygotowany i że to my doprowadziliśmy go do takiego stanu. Tak naprawdę bezruch jest najbardziej kontuzjogenny.

Książki, DVD z ćwiczeniami, przekąski fit, katering dietetyczny, wyjazdy treningowe. Media mówią i piszą o „imperium Chodakowskiej”. Lubisz to określenie? Masz poczucie, że faktycznie udało ci się zbudować imperium?
Nic się w życiu nie udaje, można na coś zapracować albo nie.

W zeszłym roku znalazłaś się na liście najbogatszych Polek tygodnika „Wprost”.
To nie jest coś, co zaprząta moją głowę, to nigdy nie był mój cel. Zarabiam bardzo dobre pieniądze, stać mnie na rzeczy, na które wcześniej nie było mnie stać, ale jeśli chodzi o finanse, zajmuje się nimi mój mąż. To on planuje, w co inwestujemy. Dzięki temu mam spokojną głowę, bo ja w ogóle nie powinnam zarządzać pieniędzmi, nie jestem w tym dobra, kompletnie mnie to nie interesuje.

Zawsze mówisz o swoim mężu z ogromnym szacunkiem i miłością.
Tak. Mój mąż jest genialny, chciałabym krzyczeć to na całe gardło. Jest dla mnie wciąż inspiracją i mentorem. Jako człowiek i partner na życie.

Niektórzy uważają, że na swoim profilu pokazujesz za dużo prywatności.
Nie zgadzam się, że jest tego tak dużo. Uważam, że mój profil w social mediach jest w pewnym sensie moim domem. To coś innego niż sytuacja, kiedy pojawiam się w telewizji, udzielam wywiadu dla prasy. Jeśli ktoś wchodzi na mój Instagram, to widzi, że się czuję swobodnie. Walczę o autentyczność.

Co to dla ciebie znaczy?
Że osoby trzecie nie mówią mi, jak mam się zachowywać, o czym i jak pisać i mówić. Każda decyzja jest moja. Relacja z moim mężem jest wyjątkowa, bo to mój najlepszy kumpel, razem pracujemy, razem jesteśmy niemal 24 godziny na dobę. Jeżeli więc osoby przyglądające się naszej relacji będą chciały budować swoją na podobnych zasadach, jeśli patrząc przez pryzmat naszego związku, także będą szukały wspólnej pasji, to dlaczego nie pokazywać, że jest nam dobrze?

Jest takie powiedzenie, że roboty nie przynosi się do domu.
Ale my przynosimy i się w tym świetnie sprawdzamy. Co nie znaczy, że nie ma momentów, kiedy jest zakaz, nie mówimy o pracy. Oczywiście, nie jest tak, że cały czas głaszczemy się po ramieniu. Normalnie się kłócimy, nasz związek cały czas jest żywy, wchodzimy często w kontrę. Często mamy odmienne zdanie, ale zawsze ten sam cel.

Mówiłaś, że social media są dla ciebie jak dom. Tyle że w sieci można pisać bezkarnie różne rzeczy. Nieraz odpierałaś zarzuty pod swoim adresem.
Jeśli ktoś wchodzi mi do domu z butami, to go jednak wypraszam. Dlatego był taki okres, kiedy mój profil na Instagramie był prywatny. Żeby ktoś mógł zacząć mnie obserwować, musiałam przyjąć jego zaproszenie. Chciałam się uchronić przed fałszywymi profilami, chamstwem. Ale ten system na dłuższą metę się nie sprawdził, nie nadążałam z przyjmowaniem zaproszeń.

W jednym z wywiadów mówiłaś, że jesteś zadziwiona internetowym hejtem.
Na samym początku byłam. Przyjechałam z dobrymi intencjami, wrzucałam do sieci materiały do pracy, ćwiczenia, listę zakupów, jadłospisy. Nie bardzo rozumiałam, za co dostaję po nosie. Czy moja postawa mogła kogoś urazić?

A teraz? Przywykłaś?
Znieczuliłam się.

Ale odpowiadasz, prostujesz.
Głównie po to, żeby pokazać, że reaguję, że nie można się na wszystko godzić. Ale też nabrałam pewności, że w dzisiejszych czasach każda postawa może budzić skrajne odczucia i reakcje. Dlaczego ja miałabym być wyjątkiem od tej zasady?

Kobieta sprawna fizycznie to kobieta, która potrafi się obronić przed przemocą domową? Pytam o to ze względu na twoją prowadzoną konsekwentnie akcję „Stop przemocy”.
Tak jak wcześniej mówiłam, jeśli jesteś przyzwyczajona do walki na macie, siłą rzeczy stajesz się o wiele bardziej asertywna. Na więcej rzeczy w związku nie chcesz się zgodzić, wiesz, gdzie stawiać granice. Mówimy tu o standardowej sytuacji i standardowej relacji. Natomiast przypadki, w których pojawia się przemoc domowa, są dużo bardziej skomplikowane. O wiele trudniej dotrzeć do osoby, która jest stłamszona, zniewolona psychicznie, dręczona, wykorzystywana seksualnie, bita, wobec której stosowana jest przemoc ekonomiczna. „Walcz o siebie”, „masz w sobie siłę” – takie komunikaty to za mało. Chciałam przede wszystkim dać takim kobietom jasno do zrozumienia, że muszą przestać się bać i zacząć mówić. I tu także ważna jest edukacja społeczeństwa, bo znacznie częściej wytyka się palcem ofiarę niż oprawcę. Kiedy widzimy na klatce schodowej kobietę z podbitym okiem, zamiast podejść do niej i z troską zapytać, co się stało, wracamy do domu i zaczynają się komentarze. I to najczęściej ganiące pod adresem kobiety, co jest dla mnie niepojęte. Trzeba wiedzieć, że także brak reakcji to jedno z najgorszych możliwych rozwiązań. Pukajmy do drzwi, za którymi słychać, że dzieje się coś złego. Dzwońmy po policję.

Ważne są wreszcie realne rozwiązania. Razem z zaprzyjaźnioną adwokatką Anią Łowicką udało nam się pozyskać 400 adwokatów rozsianych po całej Polsce, ale też działających np. w Anglii. Podajemy ich adresy i numery telefonu. Co ważne, zobowiązali się do pomocy pro publico bono, gdyby zgłaszająca się do nich osoba nie miała środków na pokrycie obsługi prawnej. Pokazujemy, że jest wyjście z sytuacji. Partnerzy zastraszają, że zrobią z kobiet przed sądem wariatki, odbiorą im dzieci i dach nad głową. A potem dostają np. nakaz eksmisji.

W zeszłym roku zgłosiła się do mnie organizacja działająca z ramienia ONZ, której jestem ambasadorką, teraz cały mój rok 2019 będzie poświęcony działaniom, które mają przeciwdziałać przemocy domowej. Najnowsza kampania reklamowa dla firmy W. Kruk, skierowana do kobiet i poświęcona sile kobiet, to także część tej akcji. Wynagrodzenie przekazuję na rzecz Centrum Praw Kobiet, a konkretnie na ośrodek Sowa, w którym mieszkają ofiary przemocy.

Dlaczego akurat ta kwestia jest dla ciebie taka ważna? Są tu jakieś osobiste przesłanki?
Jeszcze niedawno odpowiedziałabym pewnie inaczej. Że wspieranie Centrum Praw Kobiet to jest świetne rozwiązanie, skoro pracuję z kobietami, skoro chcę, żeby były silne i niezależne. A jednak ten temat nie dawał mi spokoju i dopiero, kiedy pół roku temu byłam z siostrą na wycieczce, coś do mnie dotarło. Jechałyśmy rowerami ładną trasą, kawałek za Sanokiem, a mnie się przypomniało, że tę trasę dobrze znam, że wiele razy przemierzałam ją w podstawówce z moją przyjaciółką i jej mamą. Otworzyły się jakieś drzwi, przypomniałam sobie różne sceny, czasem bardzo drastyczne. Ojczym mojej przyjaciółki był alkoholikiem, przez co także matka wpadła w alkoholizm. Regularnie byłam świadkiem przemocy fizycznej i psychicznej w ich domu. Nasze drogi się rozeszły, kiedy poszłam do liceum. Kiedyś bardzo się denerwowałam, kiedy ktoś nazywał mnie szczęściarą. Zawsze odpowiadałam, że jestem odpowiedzialna za swoje szczęście, że to są moje wybory. Nie przemyślałam jednej rzeczy. Że to zwykły przypadek, zrządzenie losu, w jakiej rodzinie przyjdziesz na świat i w jakiej będziesz potem dorastać. Mało kto zdaje sobie sprawę, że problem dotyczy aż 19 proc. Polek. Na całym świecie – jednej trzeciej kobiet. Boimy się zgłaszać na policję, chociaż nasze prawo, wbrew pozorom, daje ogromne możliwości walki z przemocą w rodzinie.

Są zakusy, żeby je zmienić.
Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. A jeśliby doszło, pierwsza wyjdę na ulicę protestować.

Masz kompleksy?
Nie ma ludzi bez kompleksów.

Otwarcie mówisz, że przeszłaś operację powiększenia piersi.
Dlaczego miałam to ukrywać? Biust powiększyłam z prostej przyczyny. Miałam niewielkie piersi, a moja siostra piękny biust. Jako nastolatka nie mogłam zrozumieć, dlaczego jej się trafiło wszystko, a mnie nic [śmiech]. I już wtedy wiedziałam, że chcę coś z tym zrobić. Odłożyłam pieniądze i mam.

I co? Dużo się od tamtego czasu zmieniło?
Tak naprawdę nic. Poza tym, że ubrania w okolicach dekoltu lepiej leżą [śmiech]. Jeśli komukolwiek wydaje się, że poprawki chirurgiczne wpłyną znacząco na jego życie, jest w błędzie.

Jesteś ambitna?
Tak.

Czym to się objawia?
Jestem samonapędzającą się maszyną, która nie potrzebuje bodźca z zewnątrz, żeby działać. Najbardziej lubię schody. Strome, takie, na których muszę się nasapać. Łatwe rzeczy nie sprawiają mi żadnej przyjemności, sam moment osiągnięcia celu wiąże się u mnie z uczuciem pustki. Krótko mówiąc – najfajniejsza jest droga, nie sam cel.

Jak dużo czasu w ciągu roku spędzasz poza domem?
Cały poprzedni rok był absolutnie szalony. Do Warszawy przyjeżdżałam góra dwa razy w tygodniu, i to tylko, żeby przepakować walizki. Czasem nie było mnie cały miesiąc, budziłam się w hotelu i nie mogłam sobie przypomnieć, w jakim jestem mieście.

Do szczęścia nie potrzeba ci stabilizacji?
Ten rok jest wyjątkowy, obiecaliśmy sobie z mężem, że zwolnimy, ograniczymy liczbę wyjazdów. Że uważniej przyjrzymy się rzeczom, o których tak ładnie mówi się, że należy je dostrzegać i doceniać. Że niebo jest dzisiaj ładne, że zbierają się chmury, że kawa dobrze smakuje. Skończyłam niedawno remont mieszkania i chcę poczuć przynależność do jakiegoś miejsca. Coś, czego nigdy wcześniej nie potrzebowałam, coś, co wzbudzało we mnie sprzeciw – było mi bardzo niewygodnie tkwić dłużej w jednym miejscu. Teraz jest inaczej, najwyraźniej zatęskniłam za stałym rytmem.

Myślisz, że się w nim odnajdziesz?
Chcę się przekonać.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Ewa Pajor – drobna, ale waleczna

Ewa Pajor często za plecami słyszała: „Babochłopy!”. Złośliwych komentarzy w sieci dotyczących kobiecej piłki stara się nie czytać w ogóle. (Fot. Paula Duda/PZPN)
Ewa Pajor często za plecami słyszała: „Babochłopy!”. Złośliwych komentarzy w sieci dotyczących kobiecej piłki stara się nie czytać w ogóle. (Fot. Paula Duda/PZPN)
Jest jedną z najbardziej cenionych piłkarek na świecie. Gra w ataku i na boisku potrafi zdziałać cuda. Ale też poza nim, bo historia 24-letniej dziś Ewy Pajor to świetny przykład na to, jak niemożliwe staje się możliwe. 

Artykuł pochodzi z archiwalnego wydania miesięcznika „Zwierciadło” (numer 8/2020).

Pod koniec kwietnia, w czasie izolacji, doszło do historycznego wydarzenia. Media donosiły, że Ewa Pajor, od kilku lat grająca w kobiecej Bundeslidze, przedłuża kontrakt z klubem VfL Wolfsburg na warunkach, których nie zaproponowano dotąd żadnej innej zawodniczce na świecie. W kontrakt wpisano klauzulę odstępnego w wysokości miliona euro. Gdyby Ewę chciał odkupić inny klub, właśnie tyle musiałby za nią zapłacić. To najwyższy transfer w historii kobiecej piłki nożnej. Przed Polką rekordzistką była Francuzka Kadidiatou Diani ze… 150 tys. euro odstępnego. Ktoś mógłby zaoponować, że milion euro to i tak śmieszna kwota w porównaniu z transferami gwiazd męskiego futbolu, gdzie już parę lat temu przekroczono trudną do wyobrażenia granicę 200 mln. Tak, historia sukcesu Ewy to po części opowieść o tym, jak bardzo różni się sytuacja zawodowych piłkarek i piłkarzy, o przepaści trudnej do przeskoczenia. Ale to jednocześnie opowieść dająca sporo nadziei, symbol zmian, których właśnie jesteśmy świadkami. A w oderwaniu od potężnej napędzanej przez astronomiczne zyski machiny, jaką jest dziś piłka nożna, po ludzku dowód na to, ile zdziałać mogą marzenia w połączeniu z talentem i ciężką pracą.

Siła sióstr

Za bramkę służyły im albo kołki wbite w ziemię, albo ramka zbita z deszczułek oparta o ścianę obory u kolegi Patryka, który był szczęśliwym posiadaczem piłki, więc to od niego zależało, kiedy będą grać. Czasu wolnego nie było zresztą bardzo dużo, przy tak dużym gospodarstwie, jakie prowadzili rodzice Ewy. Trzeba było pomagać przy krowach i na polu. Ich rodzinna miejscowość Pęgów, między Łodzią a Koninem, to w sumie kilkanaście gospodarstw. Wokoło łąki, pola: mnóstwo miejsca na uprawianie sportów. Zimą urządzali sobie z dzieciakami mecze hokeja na zamarzniętym stawie (kije wycięli sami z kawałków drewna, do dzisiaj zostały w domu na pamiątkę), ale piłka nożna była szczególnie ważna. W ich rodzinie najbardziej wkręcone były w futbol dziewczyny, ona i trzy siostry, jedynego z piątki rodzeństwa brata bardziej interesowało gospodarstwo. A one nie przepuszczały w telewizji żadnego ważnego meczu. Oglądały wyłącznie męskie drużyny, bo zwyczajnie innych w telewizji nie pokazywano. Grać lubiły wszystkie, ale złożyło się tak, że to Ewa straciła dla piłki głowę. Można jej było powtarzać: „Wracaj ze szkoły pierwszym autobusem do domu!”, a i tak, kiedy biegała po boisku, zapominała o wszystkim innym. O kurtce, czapce. Pamięta, że spodnie praktycznie zawsze miała brudne na kolanach. Już wtedy było widać, jaka jest szybka. Dziś różni ludzie, którzy pamiętają ją z tamtego okresu, wspominają, że niektóre jej akcje na boisku wyglądały wręcz komicznie. Że kiedy dorywała się do piłki, zostawiała wszystkich w tyle.

Ewa jest w trzeciej, może nawet drugiej klasie podstawówki. Grają akurat przeciwko szóstoklasistom, wielu z nich jest od niej – dosłownie – dwa razy większych. W pewnym momencie piłka z całą siłą uderza ją prosto w twarz. Trener zerka z niepokojem, podchodzi: „W porządku? Jesteś cała? Schodzisz?”. Decyzja zajmuje jej tylko chwilę. Ewa wyciera twarz: „Nie, gram dalej”.

– Drobna, ale waleczna – śmieje się dzisiaj. – Nigdy nie odpuszczałam.

I podkreśla, jak wiele zawdzięcza trenerowi Piotrowi Kozłowskiemu. Człowiekowi, dzięki któremu dzieciaki ze szkoły w maleńkim Wieleninie nie tylko lubiły lekcje WF-u, ale i wygrywały – w różnych dziedzinach – w turniejach na poziomie wojewódzkim, a nawet ogólnokrajowym. I który słowem się nie zająknął, kiedy drobna dziewczynka oznajmiła, że chce grać w nogę z samymi chłopakami. Po prostu dał jej szansę, a potem, kiedy dziesięcioletnią Ewą zainteresował się Medyk Konin, jeden z najmocniejszych i najsłynniejszych kobiecych klubów w naszym kraju, woził ją cierpliwie do Konina na treningi, mecze, zgrupowania. Drugą z osób, które miały na Ewę ogromny wpływ, jest Nina Patalon. Znana postać kobiecego futbolu. Trenerka Medyka, selekcjonerka reprezentacji Polski, jedyna kobieta w naszym kraju z licencją UEFA Pro, Koordynatorka Szkolenia Piłki Nożnej Kobiet PZPN. Walcząca o polskie piłkarki jak lwica.

Relacja Ewy z nią jest wyjątkowa, bo też Nina Patalon jest świetna nie tylko w wyłuskiwaniu i szlifowaniu talentów. Wiele z jej podopiecznych, żeby grać w klubie, musi opuścić rodzinne strony, a słynna trenerka je wychowuje i się nimi opiekuje.

Ewa Pajor wierzy, że mentalność da się zmienić. Nawet z dnia na dzień. (Fot. Ewa-Pajor.com)Ewa Pajor wierzy, że mentalność da się zmienić. Nawet z dnia na dzień. (Fot. Ewa-Pajor.com)

Skok w dorosłość

Przepłakały całą drogę do Konina. 12-letnia Ewa razem ze starszą o rok siostrą Pauliną umówiły się, że przeprowadzają się i zamieszkają w bursie we dwie, tak będzie raźniej. Paulina specjalnie dla Ewy zmieniła szkołę. Kolejne lata spędzone w Medyku Konin to także sporo łez, ale i spektakularne sukcesy. Pajor – znowu rekord – miała 15 lat i 133 dni, kiedy zadebiutowała w ekstralidze. Strzelała bramki, będąc w jednej drużynie z trzydziestoparoletnimi, doświadczonymi zawodniczkami. Po dwóch mistrzostwach i trzech pucharach Polski dostała z Niemiec propozycję, żeby przejść do Bundesligi. Szansa nie tylko na granie z największymi gwiazdami kobiecego futbolu, ale też w warunkach, na jakie piłkarki w Polsce nie mogą liczyć. Kilkukrotnie większy zespół trenerów, fizjoterapeutów, obsługi technicznej, opieka lekarska, cała infrastruktura. Nie mówiąc już o tym, że w naszym kraju zawodniczki w zdecydowanej większości klubów nie mają szans, żeby utrzymać się z grania.

Ewa wiedziała, że takim klubom jak Wolfsburg się nie odmawia, ale też miesiącami zbierała się do decyzji o kolejnej przeprowadzce, jeszcze dalej od bliskich. Wyjechała, mając 18 lat, w środku lata. Z Pauliną. Umówiły się tak samo, jak wtedy, kiedy jechały do bursy. Że się wspierają, razem będzie łatwiej. Ewa mówi, że dzięki Paulinie zdołała w ogóle przetrwać ten początkowy czas.

Poziom był niesamowicie wysoki, na boisku wciąż słyszała, że ma grać mocniej. Tymczasem dopadł ją kryzys zdrowotny. Badania wykazały, że ma poważną anemię. To ten moment, kiedy postanowiła zrewolucjonizować dietę, przekonała się, jaki ma wpływ na formę. I jeszcze oczy – sama się dziwi, najwyraźniej grała „na pamięć”, bo widziała naprawdę słabo, nie pomagały już żadne soczewki. Klub skierował ją do specjalistów, okazało się, że ma poważne problemy ze stożkiem rogówki, do tej pory przeszła dwie operacje. Po drodze, mimo tych przeszkód, z zawodniczki, która adaptowała się do nowych warunków, Pajor wyrosła na bohaterkę. W ubiegłym sezonie zdobyła 24 bramki w 19 meczach. Od pięciu lat mieszka w żyjącym piłką i motoryzacją (ze względu na fabrykę Volkswagena) Wolfsburgu, ale jest też gwiazdą polskiego futbolu. Gra w reprezentacji kraju, ich cel to awansować do najbliższych mistrzostw Europy.

Jak najszybciej

Przyznaje, że kiedy trafiła do Niemiec, marzyła tylko o tym, żeby nie zwracać na siebie uwagi. Koleżanki w dobrej wierze dopytywały, jak się ma, a ona robiła wszystko, żeby jak najpóźniej wejść do szatni i jak najszybciej się z niej potem ulotnić. Nie miała odwagi się odezwać. Dzisiaj potrafi z tego żartować. Do Pęgowa tęsknić będzie zawsze („Cała nasza rodzina jest bardzo emocjonalna. Do tej pory, jak wyjeżdżam od rodziców, jest płacz, tacie jeszcze trudniej się powstrzymać od łez niż mamie”), ale też życie weszło na odpowiednie tory. Jej siostra w Niemczech ułożyła sobie życie, nadal lubią ze sobą spędzać wolny czas. Ewa podziwia słynne piłkarki, kibicuje im w walce o lepsze warunki w kobiecym futbolu. To wspaniale, że wykrzykują głośno, co myślą. Ona sama, zgodnie ze swoją naturą, mówi niewiele, ale uważa, że walka na boisku robi swoje. Bywało, że jeszcze w Polsce za plecami słyszała: „Babochłopy z Medyka!”. Złośliwych komentarzy w sieci dotyczących kobiecej piłki stara się nie czytać w ogóle. Wierzy, że mentalność da się zmienić nawet z dnia na dzień. Wystarczy spojrzeć, jaką popularnością cieszą się mecze ekstraklasy. Na kobiecym mundialu to, jak Brazylijki grały z reprezentacją Francji w samej Brazylii, oglądało ponad 35 mln kibiców. Ludzie chcą po prostu oglądać dobry sport.

Ewa: – Mężczyźni mają więcej siły, ale tak naprawdę niczym innym się ich piłka nie różni. My też potrafimy świetnie grać technicznie, strzelić piękną bramkę. Trzeba nas tylko zacząć oglądać.

Wie doskonale, jak potężna jest siła przykładu. W pierwszej klasie podstawówki była w szkole jedyną piłkarką. To było ważne doświadczenie, bo w mieszanych składach dziewczynki dobrze się rozwijają, mniej więcej do 15. roku życia mogą konkurować z kolegami. Ale kiedy Pajor podstawówkę kończyła, uzbierała się cała drużyna dziewczyn. Jej szkolny trener Piotr Kozłowski dzisiaj szkoli również piłkarki.

Ostatnio odezwała się do niej na Instagramie pięciolatka. Pytała, co robić, żeby być taka jak Ewa.

 1. Styl Życia

Rafting – adrenalina i kontemplacja

Jest akcja, zabawa, ale są też chwile kontemplacji - pisze dziennikarka Jolanta Maria Berent, która na własnej skórze sprawdziła na czym polega wyjątkowość raftingu. (Fot. iStock)
Jest akcja, zabawa, ale są też chwile kontemplacji - pisze dziennikarka Jolanta Maria Berent, która na własnej skórze sprawdziła na czym polega wyjątkowość raftingu. (Fot. iStock)
Adrenalina i kontemplacja. Praca zespołowa i rywalizacja. Okazja do wyjścia poza strefę komfortu. To tylko kilka powodów, dla których warto spróbować raftingu. Dziennikarka Jolanta Maria Berent sprawdziła to na własnej skórze w Słowenii.

Na rynku rozwojowym znajdziesz kilka sposobów na to, żeby zmierzyć się z tym, co cię blokuje, powstrzymuje przed sięganiem po więcej. Chodzenie po rozżarzonych węglach, łamanie strzały grdyką czy deski ciosem karate. To ćwiczenia obliczone na wykonanie pewnego kroku – nie tyle ku przepaści, co w stronę własnej siły, pewności siebie. Sygnał dla podświadomości, że otwierasz się na nowe. Że – owszem, możesz odczuwać lęk, ale gotowa jesteś go przekroczyć.

Mimo to kiedy podczas wyjazdu z grupą dziennikarzy do Słowenii zaproponowano nam rafting – spływ pontonem po rwącej, górskiej rzece (piękna, szmaragdowa Socza plus Alpy Julijskie) – początkowo nie paliłam się do tego pomysłu. Woda nie jest moim ulubionym żywiołem, a do tego lało jak z cebra. Sam koordynator wyjazdu odradzał przedsięwzięcie. I wtedy zapaliła mi się lampka: cóż za wspaniała okazja, żeby spotkać się z tym żywiołem! Jak mogłabym ją zmarnować?

Jakoś to będzie

Z naszej pięcioosobowej grupy na udział w wyprawie decyduje się poza mną tylko jedna osoba. Wsiadamy do busa podstawionego przez organizatorów spływu, jedziemy do miejsca, gdzie dostajemy niezbędne wyposażenie: gumowe buty, dwie części kombinezonu, kask, kapok. Gdzie się przebrać? Jak to gdzie? Na brzegu rzeki! Zaczynam się zastanawiać, czy to był dobry pomysł. Próbuję porozumieć się z sąsiadem – okazuje się, że to nauczyciel grupy młodych uczniów szkoły ogrodniczej z Belgii. Są lepiej przygotowani niż ja: mają ręczniki i stroje kąpielowe. Ktoś uprzedził ich, że pod kombinezonem może zostać tylko dolna część bielizny. Nas nie. OK, dodatkowa bariera do przekroczenia. Jakoś to będzie.

I jakoś jest – na polanie, do której dojeżdżamy, nawet się specjalnie nie zasłaniamy. W końcu każdy jest zajęty sobą i rozpracowywaniem poszczególnych części ekwipunku. Koleżanka przekonuje mnie, że zamek w kombinezonie powinien się zasuwać od spodu. Rezultat: zakładamy strój na lewą stronę. Jakoś to będzie – uczepiłam się tej mantry.

Przewodnik woła grupę do pontonu, udziela niezbędnych instrukcji. Jak siedzieć, gdzie trzymać nogi, jak operować ciałem. Jak chwycić wiosło, jak nim poruszać. Co zrobić, kiedy wpadnie do wody. Wreszcie: jak postępować, kiedy trafi tam któryś z członków załogi. Jeśli to twój sąsiad, wciągasz go z powrotem za kapok. Jeśli ty, układasz się stopami w stronę nurtu – mówiąc bardziej obrazowo, „nogami do przodu”. W szeregach wyczuwa się lekki niepokój. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. Podejrzewam, że to część przedstawienia, że Theo (prosi, żeby koniecznie podać jego imię) celowo podkręca atmosferę. Tak czy inaczej adrenalina jest już na odpowiednim poziomie – możemy wyjść z pontonu i znieść go po stromej skarpie na brzeg rzeki. Pierwszy kontakt z wodą robi wrażenie. Jest zimna, jest wzburzona. Jest mokra. Szarpie pontonem, rzuca nim w górę i w dół, obraca. Pokazuje, kto tu rządzi.

Z wodą nie przelewki

Sprawdzamy, jak wprawki „na sucho” przekładają się na prawdziwe wiosłowanie. Czy my w ogóle mamy wpływ na cokolwiek. Okazuje się, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego rytmu, synchronizacja z towarzyszami podróży. Niezłe ćwiczenie dla zespołu – uczy zgodnego działania we wspólnym celu. Każda ręka się liczy, każdy ma swój wkład. Uczymy się figury zwanej piramidą: wszystkie wiosła piórami do góry, łączymy je nad głowami, wydajemy okrzyk bojowy. Kiedy zaczynamy się czuć nieco pewniej, pojawia się element rywalizacji – wyścigi z innymi załogami. Inna konkurencja: kto kogo skuteczniej ochlapie, wzbijając wiosłem fontanny. Nie ma gdzie się schować, woda z każdej strony! I jeszcze fotograf, podążający w kajaku naszym tropem, w poszukiwaniu co bardziej atrakcyjnych ujęć...

Jest akcja, zabawa, ale są też chwile kontemplacji. Co jakiś czas przewodnik prosi, żeby oprzeć wiosła na kolanach. Milknie. To te odcinki rzeki, na których nie trzeba z nią walczyć. Rozluźniamy się, pozwalamy, by nas niosła. Podziwiamy potęgę gór wokół, nasycenie kolorów. Zwłaszcza że wyszło słońce. Theo opowiada o okolicznych wodospadach i jaskiniach, o wydarzeniach związanych z tym miejscem. Podczas I wojny światowej przez dolinę Soczy przechodziła linia frontu, armie włoska i austriacko-węgierska stoczyły tu dwanaście krwawych bitew. Do tych miejsc i wydarzeń nawiązuje Hemingway w „Pożegnaniu z bronią”. Jest też wątek kinematograficzny – okazuje się, że w okolicy kręcono zdjęcia do drugiej części „Opowieści z Narnii”. Przypominam sobie dreszczowiec „Dzika rzeka”, w którym Kevin Bacon prześladował płynącą pontonem po Kolorado Meryl Streep. Theo potakuje: zawsze jakiś psychopata może się czaić za krzakiem. Zdaje się, że już nawet nastolatkowie mu nie wierzą.

Skacz i nie myśl

Tymczasem największe dreszcze dopiero przed nami. Właściwie była to typowa cisza przed burzą. Przewodnik zapowiada kolejny punkt programu: za chwilę będzie odliczał, na „trzy” wszyscy mamy wyskoczyć. Nie wierzę własnym uszom, to musi być kolejny żart! Ale nie: wygląda na to, że oczekuje się od nas skoku na głęboką wodę. No, chyba że nie jest tu zbyt głęboka. Na hasło „trzy” wciąż siedzę w pontonie, zajęta wewnętrzną walką. Jakaś część mnie mówi, że po co, że to głupie: nie muszę ryzykować, udowadniać czegokolwiek komukolwiek. Ale jest i inna, która twierdzi: „Nie jesteś gorsza. Co ci zależy. Masz kapok. Jeśli tego nie zrobisz, pożałujesz. Doświadczenie będzie niepełne. Teraz albo nigdy!”. Skaczę i... nie jest zbyt miło. Uwierzyłam, że – skoro jesteśmy blisko brzegu – woda będzie płytka. Nie jest. No ale od tego między innymi jest przewodnik – żeby wciągnąć wszystkich za kapoki z powrotem do środka.

Z czym zostajesz? To może być duma i ulga. Przypływ energii. Poczucie świeżości (nie tylko z powodu wody w butach). Na pewno satysfakcja: że spróbowałaś czegoś nowego, że dzieliłaś z innymi to doświadczenie, dołożyłaś swoje wiosło (czyli poczucie sprawczości). Ale też, że zaufałaś. Wodzie, przygodzie, innym ludziom. Sobie. Że dałaś radę. Z ręcznikiem czy bez. Właściwie to mogłabyś teraz przenosić góry. Tylko po co? Wygląda na to, że są na swoim miejscu.

 1. Styl Życia

W Warszawie zakwitło dziwidło olbrzymie!

(Fot. Wikipedia US Botanic Garden)
(Fot. Wikipedia US Botanic Garden)
Dziwidło olbrzymie – największy kwiat świata o woni padliny, zakwitło tej nocy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Można je podziwiać jeszcze dzisiaj (od godz. 10), zanim definitywnie zamknie swój kwiatostan.

Kwitnące dziwidło olbrzymie zadziwia i fascynuje – przyciąga odmiennością, odrzuca wstrętną wonią. Kiedy kwitnie trudno przejść obok niego obojętnie. Jego kwiatostan jest bowiem największy w świecie roślin (ma do 3 m. wysokości, 1,5 m. średnicy), a przy tym wygląda jak kawał padliny i „pachnie” jak ona. W dodatku bardzo intensywnie. Na Sumatrze, skąd roślina pochodzi, woń jej kwiatostanu jest wyczuwalna z odległości nawet 3 km! W ten sposób przywabia zapylacze – muchy i inne padlinożerne owady. Nęci je nie tylko „aromatem”, ale i ciepłem panującym we wnętrzu kwiatostanu (czyli w pochwie). Temperatura może tam osiągnąć nawet 40 st.C! Roślina wie co robi, włączając „ogrzewanie”, ciepło potęguje bowiem jej brzydki zapach.

Łacińska nazwa dziwidła - Amorphophallus (od amorphos - podobny i phallus - penis) w pełni oddaje wygląd kolby kwiatostanu, wyrastającej z nabrzmiałej pochwy, skrywającej właściwe kwiaty – żeńskie i męskie. Niestety, roślina zakwita tylko raz na kilka lat, w dodatku jest kwiatem jednej nocy – spektakl zaczyna się po południu, a kończy następnego dnia.

Tej nocy dziwidło zakwitło w Warszawie - w szklarni tropikalnej Ogrodu Botanicznego UW. I to jako pierwsze w Polsce! Zainteresowanie było ogromne! O północy, kiedy zamknięto kolejkę, ostatni chętni czekali na wejście ponad 2 godziny. Kwitnienie można było też śledzić on line pod linkami: https://youtu.be/bFKASNfwE4A i http://bit.ly/dziwidlo_live.

Kwiat jednej nocy

Tym razem roślina zadziwiła nawet swoich opiekunów – Joannę Bogdanowicz i Piotra Dobrzyńskiego. Według ich prognoz miała bowiem zakwitnąć w nocy z wtorku na środę. – Z dziwidłem nigdy nic nie wiadomo, ono robi co chce i kiedy chce – śmieje się Piotr – wiele zależy od warunków, w jakich żyje, głównie od temperatury, oświetlenia i wilgotności.

Każdy okaz rozwija się z bulwy, która też jest rekordzistką w świecie roślin – może ważyć do 100 kg! Najpierw jednak wyrasta z niej mały liść w kształcie parasola. Po kilkunastu miesiącach zamiera, oddając substancje zapasowe bulwie, która wchodzi w okres spoczynku. Potem wydaje nowy, znacznie większy liść. Trwa to kilka lat. Kiedy bulwa odpowiednio dojrzeje, zamiast liścia wyłania się z ziemi kwiatostan.

Kwitnienie wygląda spektakularnie! Kolba stopniowo się wydłuża (o kilka cm dziennie), a pochwa nabrzmiewa. Aż wreszcie któregoś popołudnia zaczyna się otwierać (i pachnieć). Wieczorem w pełni prezentuje swój aromat i urodę, a w nocy powoli zaczyna się zamykać. Następnego dnia spektakl się kończy. Na koniec płatki ponownie lekko się rozchylają, by uwolnić uwięzione we wnętrzu owady. Kwitnąca roślina przyciąga tłumy zwiedzających, a jej kwitnienie jest ogromnym wydarzeniem w życiu każdego ogrodu.

Bulwa (Fot. Ogród Botaniczny UW)Bulwa (Fot. Ogród Botaniczny UW)

Dziwna historia dziwidła

Choć stołeczne dziwidło mieszka w szklarni już od kilkunastu lat, pracownicy ogrodu niewiele mieli okazji, by zawrzeć z nim bliższą znajomość. Prawie połowę tego czasu roślina spędziła bowiem w głębokim uśpieniu, „liżąc rany” po nieszczęśliwym wypadku.

- Bulwa jest prezentem od pewnego mieszkańca stolicy, który przywiózł ją z Sumatry. Przez kilka pierwszych lat rozwijała się prawidłowo co roku wydawała liść – wspomina Piotr. Aż do czasu, gdy w szklarni pojawiła się ekipa TV, by nagrać kolejny program botaniczny. Ogromna donica z bulwą trochę jej zawadzała, lekkomyślnie wyniesiono ją więc na mróz.

W efekcie bulwa przemarzła i zaczęła gnić, co gorsza w miejscu, gdzie powstaje pąk. Pracownicy chuchali na nią i dmuchali, posypywali rany sproszkowanym węglem drzewnym, a nawet układali ją w… hamaczku, by się przewietrzyła. Mimo to przez kilka lat nie dawała znaków życia. Ogrodowa legenda głosi, że gdy utracono już nadzieję, odtańczono nad nią… taniec rytualny (niektórzy twierdzą, że pożegnalny). I o dziwo bulwa wkrótce ożyła, wydając liść, który bywa prawie tak intrygujący, jak kwiatostan. Jego „ogonek” dorasta bowiem do 7 m. wysokości, oczywiście u starszych okazów.

Ale powróćmy do naszego dziwidła. Gdy liść zanikł bulwę wykopano i stwierdzono, że… obumarła. Wcześniej jednak zdążyła wydać nową bulwkę – młodą i rwącą się do życia. To właśnie ona wytworzyła liść, a teraz zakwitła.

- Nasza roślina jest młoda i po przejściach, przy ostatnich pomiarach jej bulwa ważyła więc „tylko” 23,5 kg. A po sezonie spędzonym w hamaczku schudła o 1,5 kg, na skutek utraty wody, co wbrew pozorom wyszło jej na zdrowie – śmieje się Piotr.

Bulwa (Fot. Ogród Botaniczny UW)Bulwa (Fot. Ogród Botaniczny UW)

Uchodźca z Sumatry

Dziwidło jest endemitem – rośnie dziko tylko na Sumatrze, można je też spotkać na Borneo. Nie występuje nigdzie indziej, co najwyżej w ogrodach botanicznych.

- Niestety może się zdarzyć, że te niesamowite rośliny będzie można podziwiać tylko w szklarniach – poważnieje Piotr. Na Sumatrze masowo wycinane są lasy pod plantacje palm olejowych. Wraz z nimi ginie wiele gatunków zwierząt i roślin – między innymi dziwidło, które nie jest nawet pod ochroną.

Dlatego tak ważne jest, by rośliny te przetrwały i rozmnażały się w ogrodach botanicznych, co nie jest łatwe. To co widzimy podczas kwitnienia nie jest kwiatem, lecz kwiatostanem, złożonym z kolby i pochwy okrytej okrywami, które po rozchyleniu się wyglądają jak płatki. Prawdziwe kwiaty (żeńskie i męskie) ukryte są we wnętrzu pochwy – damskie poniżej męskich. Niestety, nie są one gotowe do rozrodu w tym samym czasie. Kiedy kwiaty męskie sypią pyłkiem, żeńskie są już nieaktywne. I pyłek przepada.

Aby doszło do zapylenia, musi rosnąć obok siebie kilka okazów w różnej fazie rozwoju. To się często zdarza w tropikalnym lesie deszczowym, ale nie w szklarni. Ogrodnicy pomagają roślinom jak mogą – zbierają pyłek i przechowują go w lodówce, by w odpowiednim momencie zapylić roślinę pędzelkiem, przez wycięte w pochwie okienko. Ogrody botaniczne coraz częściej współpracują ze sobą w tej dziedzinie.

Bulwa (Fot. Ogród Botaniczny UW)Bulwa (Fot. Ogród Botaniczny UW)

Zapylenie i vitro

- Nasze dziwidło jest jednak samotne, więc nie ma szans na zawiązanie nasion i potomstwo. Co najwyżej możemy próbować pobrać pyłek i przechować go do następnego kwitnienia. Ale czy dotrwa do tego czasu w lodówce? Nie wiadomo. Najważniejsze jednak, że nasz okaz wreszcie zakwitł! – cieszy się Piotr. Teraz zostanie wpisany na listę kwitnących dziwideł i będzie można rozpocząć współpracę z innymi ogrodami.

Kiedy dziwidło przekwitnie, jego kwiatostan zostanie ścięty, umieszczony w słoju i utrwalony w specjalnym preparacie, a potem wystawiony dla zwiedzających. Komu więc nie udało się go teraz obejrzeć, będzie miał ku temu już wkrótce okazję podczas kolejnych wizyt w Ogrodzie Botanicznym UW.

Szklarnia tropikalna Ogrodu Botanicznego UW jest otwarta w weekendy (godz. 10-20). Obecnie, z uwagi na duże zainteresowanie dziwidłem, można ją zwiedzać codziennie (10–15). Dzisiaj prawdopodobnie będzie czynna do godziny 20 (zależnie od rozwoju sytuacji).

Ceny biletów: normalny 12 zł (w weekendy 20 zł), ulgowy 6 zł (w weekendy 10 zł).

 1. Styl Życia

Alicja w krainie czarów – klimat Prowansji na warszawskim Ursynowie

Stylistka Alicja Radej razem z mężem Darkiem stworzyła dom marzeń. Niemal każdy element został dotknięty ręką właścicieli. Stół w kuchni Alicja znalazła w mieszkaniu starego zielarza. Pod olejną farbą w kolorze musztardy zobaczyła arcydzieło. Meble kuchenne przyjechały z Włoch, ale początkowo były w brązowym kolorze. Złoty włoski taborecik kupiony został na targu staroci w Bytomiu. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)
Stylistka Alicja Radej razem z mężem Darkiem stworzyła dom marzeń. Niemal każdy element został dotknięty ręką właścicieli. Stół w kuchni Alicja znalazła w mieszkaniu starego zielarza. Pod olejną farbą w kolorze musztardy zobaczyła arcydzieło. Meble kuchenne przyjechały z Włoch, ale początkowo były w brązowym kolorze. Złoty włoski taborecik kupiony został na targu staroci w Bytomiu. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)
Metafizyka – tym słowem można określić uczucie, jakiego doznaje się, wchodząc do mieszkania Alicji Radej. W jednej magicznej chwili przenosimy się z warszawskiego Ursynowa do francuskiej Prowansji. Tylko zamiast przez lustro przechodzimy przez czarodziejskie drzwi...

Drzwi od zewnątrz nie wyróżniają się spośród innych na piątym piętrze ursynowskiego bloku. Ale w środku stanowią kolaż ulubionych zdjęć i cytatów domowników. Jeden z nich najbardziej oddaje ducha tego domu: „Przyzwoitość. Lojalność. Uczciwość. Prawość. Szlachetność. Wierność prawdzie. Empatia”.

Ołtarzyk stanowi centralne miejsce domu. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)Ołtarzyk stanowi centralne miejsce domu. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)

Dom niewątpliwie pachnie Francją. W dzień przez tiulowe firany z falbanami, które czasem bywają narzutą na kanapę, wpadają tu ciepłe promienie słońca, odbijając się w drewnianych, bielonych i patynowanych meblach oraz przeróżnych wysmakowanych drobiazgach. Wieczorem można okryć się pikowaną narzutą boutis, wtulić głowę w poduszkę z motywem Toile de Jouy, zatopić się w przepastnym „ludwiku” i przy świetle kryształowego żyrandola cieszyć oko paradą dekoracyjnych przedmiotów.

Łóżko Darek zrobił sam i uzupełnił ozdobnymi ornamentami, które kupił na Kole. Alicja zadbała o haftowaną pościel i bukiet gipsówki, który zawiesiła u wezgłowia. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)Łóżko Darek zrobił sam i uzupełnił ozdobnymi ornamentami, które kupił na Kole. Alicja zadbała o haftowaną pościel i bukiet gipsówki, który zawiesiła u wezgłowia. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)

W poszukiwaniu spokoju

– Dom to dla mnie sanktuarium, nie tylko miejsce zaczepienia. Urządziłam go z czułością i rozwagą, wyczuleniem nie na mody, ale na to, czego faktycznie potrzebujemy – mówi Alicja Radej. Choć nie jest wielki, spokojnie mieści czteroosobową rodzinę i dwa przygarnięte psiaki. Ważnym miejscem w domu jest tak zwany ołtarz. Tego typu ołtarze były obecne w wielu kulturach na przestrzeni wieków, i nadal są. To miejsce, które emanuje spokojem na cały dom, wspomaga refleksję, przypomina o najważniejszych wartościach, celach życiowych, łącząc to, co duchowe, z fizycznym. Aby powstał, nie trzeba wiele. – U mnie jest to blat komody w centrum domu. Znajdują się tu cenne dla mnie i duchowo ważne przedmioty oraz zdjęcia najbliższych. Codziennie rano zapalam tutaj świece w intencji zdrowia i pomyślności rodziny i świata. Układam kwiaty, palę kadzidła. Ta chwila wypełnia dobrą energią na cały dzień – opowiada Alicja. – Bliska jest mi filozofia buddyjska, zgodnie z którą żyjemy: „Zmniejsz swoje pragnienia, a zmniejszysz swoje cierpienia”. Ale ponieważ wierzę, że trzon duchowy wszystkich religii jest jeden – bycie dobrym człowiekiem – otaczają mnie również figurki i obrazki z Biblii, mam kilka rzeźb Maryi, jest Święty Michał Archanioł. Mój dom rodzinny w Cieszynie był zresztą bardzo religijny i uduchowiony. Przeprowadzka do Warszawy 15 lat temu nie zmieniła tej potrzeby duchowości, a może nawet ją pogłębiła – dodaje.

Zamiast sofy w salonie stoi łóżko ze złoconą ramą. Stąd Alicja ogląda filmy. Nad ulubionym 'ludwikiem' wisi gobelin. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)Zamiast sofy w salonie stoi łóżko ze złoconą ramą. Stąd Alicja ogląda filmy. Nad ulubionym "ludwikiem" wisi gobelin. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)


Kontakt z przyrodą ma dla Alicji niezwykłe znaczenie. I choć w dużym mieście jest to trudniejsze niż na wsi, Alicja nie tylko codziennie spaceruje po rezerwacie przyrody, do którego ma niedaleko, lecz także otacza się naturą w domu. Lubi kwiaty. W swojej książce „Prosto z roślin” akcentuje szacunek dla zwierząt i roślin, zapraszając do empatycznego spojrzenia nie tylko na naszych braci mniejszych, ale na całą Matkę Ziemię i w końcu na siebie samych, bo też zasługujemy na zdrowe życie, pełne harmonii.

Kryształy na domowym ołtarzyku. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)Kryształy na domowym ołtarzyku. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)

Moc kryształów

Innym ważnym elementem są kryształy. – To naturalne klejnoty, które rodzi sama natura. Ich wkomponowanie w dom było wyzwaniem, bo chciałam uniknąć efektu sklepu geologicznego czy chatki nowoczesnej wiedźmy – kontynuuje Alicja. Kryształy używane są w holistycznym leczeniu od tysiącleci. Odkrywanie ich tajemnic oraz stosowanie ich dla podnoszenia poziomu własnej harmonii to jej ogromna pasja. Śmieje się, że niezła z niej sroka, choć tak naprawdę wybiera je z wielką rozwagą. – Ich piękno fascynuje mnie od lat. Dobrze się czuję w ich towarzystwie i pomagam innym korzystać z ich leczniczych dobrodziejstw. Kryształy mogą nam towarzyszyć na wiele sposobów. Przy medytacji, w kąpieli, podczas relaksacji – jestem przekonana, że każdy odczuje ich wpływ. Może to właśnie one emitują dobrą energię, bo wszyscy mi mówią, że nasz dom działa terapeutycznie – dodaje. A może to kwestia kolorów? Dominują tu pudrowe barwy nawiązujące do azjatyckich klimatów, które są Alicji także duchowo bliskie, i nieco pozłoty, symbolizującej słońce, jasność i radość. Jej zdaniem wnętrze ma wzbudzać emocje, inspirować i działać na zmysły. – W ludziach, przyrodzie, ale i w przedmiotach codziennego użytku zawsze szukam piękna – tłumaczy.

Suszone kwiaty, torebeczki z targów staroci, lustr w drewnianej ramie - Alicja dba o każdy szczegół. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)Suszone kwiaty, torebeczki z targów staroci, lustr w drewnianej ramie - Alicja dba o każdy szczegół. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)

Wanna z szyldem

Przedmioty w tym domu nie mają raz na zawsze określonych funkcji: to, co wczoraj było narzutą, dziś jest obrusem, a jutro być może stanie się zasłoną. W roli jedynie dekoracyjnej występuje tutaj... zastęp emerytowanych zegarów; wszak szczęśliwi czasu nie liczą, ale mogą przyglądać się pięknej tarczy czy wahadłu.

Wieszak bardziej dekoracyjny. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)Wieszak bardziej dekoracyjny. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)

Meble i ozdoby wędrują z salonu do sypialni, z sypialni do kuchni. – O każdym przedmiocie w moim domu mogę opowiedzieć historię, bo to głównie rzeczy z odzysku, wiekowe rzemiosło albo meble, które wykonał mój mąż. Także drzwi są jego dziełem – wylicza Alicja. – Moje ukochane materiały to drewno, len, stare szkło, antyczne koronki, ręcznie tworzona ceramika i stara porcelana. Lubię spękania, sprucia czy wypłowienia – to dla mnie znaki życia przedmiotów, ich historii.

Łazienka w stylu prowansalskim. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)Łazienka w stylu prowansalskim. (Fot. Alicja Radej, Dariusz Radej; Weranda)

W urządzaniu liczą się też zabawa konwencją i humor. Stąd za przedmioty dekoracyjne robią w mieszkaniu Alicji cekinowe torebki wizytowe w stylu vintage czy hinduskie elementy ubioru. Z kolei nad wanną znalazł się stary szyld „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. – Chętnie zestawiam to, co zgrzebne, z pałacowym, rustykalne – z etnicznym. I lubię, gdy całość jest ciepła, przyjazna oraz kobieca – mówi właścicielka.

 1. Styl Życia

Big Mind – jakie korzyści przynosi praktyka zen?

Metoda Big Mind zakłada, że każdy człowiek ma w sobie niezliczoną ilość aspektów, czyli głosów. Aby stać się ich prawdziwym szefem, czyli swoim własnym mistrzem, należy je poznać, wiedzieć, w jaki sposób funkcjonują. (fot. iStock)
Metoda Big Mind zakłada, że każdy człowiek ma w sobie niezliczoną ilość aspektów, czyli głosów. Aby stać się ich prawdziwym szefem, czyli swoim własnym mistrzem, należy je poznać, wiedzieć, w jaki sposób funkcjonują. (fot. iStock)
Całe nasze życie to pełne koło, choć zwykle funkcjonujemy, jakbyśmy byli tylko połówką - mawia amerykański mistrz zen, roshi Genpo Merzel, twórca procesu Big Mind.

Często zadajemy sobie pytania: Kim jesteśmy? O co w tym życiu naprawdę chodzi? Czy moje życie w ogóle ma sens?...

Metoda Big Mind pomaga odpowiedzieć na takie pytania. Daje klucz do poznania głębi nas samych. Uczy, jak zintegrować rozwój osobisty z duchowym. Wydobywa na światło dzienne to, co znajduje się w cieniu osobowości, co jest z różnych względów niedostępne i tkwi wyparte poza naszą świadomość. Jest drogą do bogatszego doświadczania życia, siebie, swoich relacji i całego świata. Do lepszego zrozumienia i akceptacji własnego „ja”.

Usuń blokadę

Aby wyjaśnić główną ideę procesu Big Mind i wprowadzić w nią uczestników warsztatów, mój nauczyciel roshi Genpo Merzel posługuje się pewną analogią: Jesteś rodzicem, nadajesz imiona swoim dzieciom, ale niektóre z tych imion są bardzo brzydkie, np. gniew, pożądanie, zazdrość, złość, lęk… Więc lokujesz te dzieci w piwnicy, zamykasz na klucz, mając nadzieję, że nigdy z niej nie wyjdą. Z kolei uwielbiasz dzieci, które mają takie imiona, jak szczęście, miłość, radość, zadowolenie... Więc tylko tym dzieciom dajesz prawo do istnienia. Ale jeśli pewnego dnia drzwi piwnicy znienacka otworzą się i wyskoczy z niej gniew lub zazdrość, to jesteś tym bardzo nieprzyjemnie zaskoczony i potem z jeszcze większą determinacją spychasz je do podziemi.

Inny przykład: Wyobraź sobie, że jesteś szefem wielkiej firmy, ale tak naprawdę nie wiesz, kogo zatrudniasz, kim są twoi pracownicy. Może nawet wiesz, na jakich są stanowiskach, ale nie znasz ich kompetencji i zakresu obowiązków. Nie wiesz, co robią. Więc jak możesz nimi racjonalnie zarządzać? I kiedy pewnego dnia firma się rozpada, twoje zdumienie jest ogromne, jesteś zaskoczony, pytasz siebie: „Jak mogło do tego dojść?!”. Potem często musisz poddać się jakiejś terapii, żeby znaleźć odpowiedź.

Metoda Big Mind zakłada, że każdy człowiek ma w sobie niezliczoną ilość aspektów, czyli głosów. Aby stać się ich prawdziwym szefem, czyli swoim własnym mistrzem, należy je poznać, wiedzieć, w jaki sposób funkcjonują. A poznając siebie, poznajemy też innych. Gdy sami przestajemy być obcy dla siebie, inni przestają być obcy dla nas.

Dzięki tej metodzie dowolnie zmieniamy naszą perspektywę, tak jakbyśmy zmieniali biegi w samochodzie. „Zablokowany na którymś biegu staje się bezużyteczny. Aby ci służył, musisz usunąć blokadę” – rozwija tę metaforę roshi Genpo w swojej książce „Big Mind. Wielki Umysł, Wielkie Serce”. To właśnie cel procesu Bing Mind.

Wywołaj głosy

Podczas warsztatu proszę uczestników spotkania o wywołanie w sobie jakiegoś aspektu, czyli głosu, np. Kontrolera. Wszyscy robią delikatny ruch ciałem, żeby nie tylko umysł, ale i ono poczuło tę zmianę, i utożsamiają się z danym głosem, mówiąc w pierwszej osobie: „Ok, jestem Kontrolerem”. Następnie pytam: „Opowiedz mi o sobie, jaki masz cel, jakie zadanie?”. „Moim zadaniem jest kontrolowanie” – słyszę w odpowiedzi. „Co chciałbyś kontrolować?” – pytam dalej. Z sali padają różne odpowiedzi, np.: „Ja, Kontroler, kontroluję myśli, uczucia, ludzi, lęki, pragnienia, absolutnie wszystko...”. Drążę głębiej: „Jakie myśli, czyje?”. „A co np. z jej/jego emocjami? Dlaczego to robisz?”. „Bo emocje jej nie służą i nie powinno się ich ujawniać” – odpowiada ktoś z sali. „W jakich sytuacjach coś ci się wymyka spod kontroli? Co wtedy się dzieje?” – kontynuuję. Taki dialog trwa jakiś czas. Następnie proszę, byśmy porozmawiali z innym głosem, np. z Pragnieniem. Wszyscy znów robią delikatny ruch ciałem i zaczynamy dialog z Pragnieniem.

I tak przechodzimy od aspektu do aspektu, od głosu do głosu. Najpierw wywołujemy tzw. głosy dualne, rozróżniające rzeczywistość, w której zawsze są „ja” i „ty”, „ja” i świat: Kontrolera, Obrońcy, Sceptyka, Złości, Pożądania, Ofiary, Poszukującego Umysłu...

Potem przychodzi czas na głosy niedualne, transcendentne: Umysł Nieposzukujący, Czysty Umysł, Głos Jedności, Głos Mądrości, a następnie głosy absolutne: Wielki Umysł, Wielkie Serce.

Na końcu spotkania wywołujemy Mistrza lub Zintegrowanego, Swobodnie Funkcjonującego Człowieka, który jest głosem obejmującym te dwie zasadnicze perspektywy: dualną i niedualną. To on jest szefem tej wielkiej korporacji, popularnie zwanej osobą. On jest obecny w każdym z nas i tylko czeka, żeby móc wreszcie zacząć swobodnie funkcjonować.

Kiedy na przykład siadam do medytacji, to przywołuję głos Umysłu Nieposzukującego, który donikąd nie zmierza, niczego nie planuje, akceptuje, to, co jest: cisza, spokój... – wtedy po prostu jestem.

Jeśli gram na scenie i zapomnę tekstu, to zdarza mi się, że wzywam głos Pamięci. To bardzo prosty proces, ale wymaga czasu, by się z nim oswoić i stosować go na co dzień.

Bardziej świadomi

Musimy pamiętać, że nie ma głosu niepotrzebnego, każdy pełni jakąś określoną funkcję, jest po to, żeby nam służyć. A tylko wywołując go, dowiemy się, jak działa. Równie ważne jest to, by się przekonać osobiście, że wszystkie te aspekty są w nas i nikt nam ich nie narzuca z zewnątrz. Gdy je poznamy, zmienimy się, staniemy ludźmi bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi – nie tylko za siebie, lecz także za innych. A jeśli my się zmieniamy, to zmieni się też wszystko wokół nas. Kiedyś zapytano Buddę: kim jest. Odpowiedział, że pytanie jest źle postawione, że należało zapytać: nie kim, a czym jest. Człowiek nie jest martwy, cały czas się zmienia, staje się tym, co się w danej chwili w nim pojawia.

No, chyba, że ktoś bardzo boi się odpowiedzialności i woli wypierać ją, trzymając w piwnicy pod kluczem. Bo z różnych powodów tłumimy niektóre z naszych aspektów, nie przyznajemy się do nich, krytykujemy je, nie dopuszczamy do głosu i nie chcemy mieć z nimi żadnego kontaktu. Ale z takimi również da się porozmawiać, choćby po to, żeby dowiedzieć się, dlaczego są wypierane i jaką rolę w nas pełnią.

Stosując metodę Big Mind, obserwuję jej wielką skuteczność u wielu ludzi. Nie jest ona związana z żadnym wyznaniem. Może ją praktykować każdy, bez względu na to, czy jest Chrześcijaninem, Żydem, Muzułmaninem, czy ateistą. I przejść przez ten głęboki proces – pod warunkiem, że naprawdę tego chce i będzie aktywnie w nim uczestniczyć.

Na początku polecałabym udział w warsztatach i praktykowanie pod okiem trenera. Pomocna będzie również książka roshiego Genpo Merzela „Big Mind. Wielki Umysł, Wielkie Serce” i dołączone do niej płyty DVD z oryginalnymi sesjami prowadzonymi przez twórcę metody (w języku angielskim).

Zostań swoim Mistrzem

Warto otworzyć się na Big Mind i spróbować dotrzeć do istoty samego siebie, sięgnąć po to, co już w nas jest. Wtedy zmieni się nasze funkcjonowanie, działanie, zmieni się nasze życie. Wszystkiego zaczniesz doświadczać bardziej świadomie. Nie musisz już tkwić w tym samym miejscu i kręcić się w kółko – możesz to radykalnie zmienić. Zobaczyć, że nie jesteś tylko rozgadaną głową czy niszczącymi, rozedrganymi emocjami, nie jesteś tylko ograniczonym „ja”, że masz też w sobie ciszę, spokój i przepastną przestrzeń Wielkiego Umysłu i Wielkiego Serca.

Proces Big Mind opracował mistrz zen, roshi Genpo Merzel. Metoda łączy dwie podstawowe szkoły rozwoju – dwie drogi, które wydawały się dotychczas zupełnie rozbieżne: zachodnią szkołę terapii (Voice Dialog) i psychologii oraz wschodnią szkołę medytacji i wglądu w prawdziwą naturę człowieka. Ma więc dwa korzenie: Wschód i Zachód. W świadomości roshiego Genpo proces ten rodził się latami, a wykrystalizował ok. 2000 roku. Jego twórca chciał, żeby każdy – tak jak on – mógł przebudzić swój umysł i uświadomić sobie, kim naprawdę jest. Nazwa Big Mind, czyli Wielki Umysł, to ukłon roshiego Genpo złożony ojcu Benowi Merzelowi (stąd inicjały) oraz wyraz szacunku dla swojego nauczyciela roshiego Taizana Maezumiego i syna Tai (Tai znaczy po japońsku „wielki”). Zanim roshi Merzel został buddyjskim mnichem, był mistrzem pływackim, ratownikiem i instruktorem pływackim, a także nauczycielem w szkole dla niepełnosprawnych. W 1980 roku został spadkobiercą Dharmy w linii przekazu roshi Taizana Maezumiego. Prowadzi SLC Center, gdzie łączy praktykę zen z procesem Big Mind.

W Polsce spadkobierczynią roshiego Genpo była Małgorzata Jiho Braunek (sensei, szefowa Polskiej Sanghi Kanzeon w Warszawie), która powadziła wykłady, spotkania indywidualne i grupowe warsztaty „Big Mind/Wielkie Serce, Wielki Umysł”.