1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Dobrze się składa

Dobrze się składa

Magda Rukasz z lampą HIVE swojego autorstwa i pomysłu (Fot. Maciej Rukasz)
Magda Rukasz z lampą HIVE swojego autorstwa i pomysłu (Fot. Maciej Rukasz)
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Trójwymiarowe formy z papieru: lampy, panele, origami, są zaskakująco ozdobne. – Papier to kapryśne tworzywo, praca z nim nauczyła mnie pokory – mówi Magda Rukasz, twórczyni marki Dobrze się Składa.

Składając papier, nie można się spieszyć, to lekcja cierpliwości, a powtarzające się czynności są niemal jak mantra – tłumaczy Magda Rukasz. Skupienie udziela się wszystkim. Czasem na warsztatach, które prowadzi m.in. w Centrum Kultury w Lublinie, nie słychać nic poza szelestem papieru.

Najpierw Magda rysuje mapę. Kreśli linie mające nadać kształt formie i przejeżdża po nich nożykiem introligatorskim – fachowo nazywa się to bigowanie. Ostrze nie przecina papieru, ale rzeźbi w nim wgłębienie, dzięki czemu kartka łatwiej się składa, a wzór się nie rozjeżdża. – Papier składam powoli, precyzyjnie. Na początku używałam do tego linijki, teraz wzięłam się na sposób i składam bez niej. Jedną dłonią zaginam, a z drugiej strony dwoma palcami przytrzymuję papier, co trochę przypomina przekładanie kartek w zeszycie – tłumaczy. Magdzie, wprawionej w tej sztuce, stworzenie z płaskiej kartki trójwymiarowego lampionu zajmuje 20 minut, początkującemu nawet półtorej godziny.

 Lampion inspirowany kroplą wody. (Fot. Maciej Rukasz) Lampion inspirowany kroplą wody. (Fot. Maciej Rukasz)

– Wszystko zaczęło się od książki Paula Jacksona „Folding Techniques for Designers: from Sheet to Form” z pomysłami na wykorzystanie papieru do stworzenia złożonych, trójwymiarowych form. Wsiąkłam w tę książkę i z nią w ręku zaczęłam uczyć się składania – wyjaśnia. Tak powstały pierwsze projekty lampionów, lamp, wazonów, girland czy form przestrzennych. Z kolei do stworzenia trójwymiarowych obrazów zainspirowała Magdę Tomoko Fuse, japońska artystka, która ukuła pojęcie „origami modułowego”, łączącego kilka lub kilkadziesiąt tak samo złożonych elementów. To jakby zmultiplikowane, pojedyncze origami, z których powstają piękne mozaiki. Tą właśnie techniką Magda robi ozdoby ścienne.

 Trójwymiarowy obraz inspirowany twórczością japońskiej artystki Tomoko Fuse, która zajmuje się origami modułowym, łączącym wiele tak samo złożonych elementów. (Fot. Maciej Rukasz) Trójwymiarowy obraz inspirowany twórczością japońskiej artystki Tomoko Fuse, która zajmuje się origami modułowym, łączącym wiele tak samo złożonych elementów. (Fot. Maciej Rukasz)

Lubi oszczędne w formie, geometryczne, proste wzory. Na długo zanim zaczęła składać papier, fascynowała ją skandynawska ceramika i z niej czerpała inspirację. Stąd też ciepłe, naturalne kolory. Odnalazła je w papierach z małych brytyjskich manufaktur – Esme Winter czy Ola Studio – wypuszczających krótkie serie barwione tuszem stworzonym na bazie warzyw i owoców.

– Zależało mi, żeby to, co robię, było ekologiczne i z recyklingu, przecież mamy kryzys klimatyczny – więc tak jest bardziej w porządku. To dlatego korzystam z papierów na bazie pulpy z winogron, oliwek, zielonej herbaty czy kukurydzy, która dodawana do celulozy nadaje pulchność i kolor. Podobno te papiery są jadalne, ale nie wiem, nie próbowałam – śmieje się Magda.

 Ozdobna molekuła z 30 części rozmieszczonych wokół centralnej formy, wykonana bez użycia kleju. (Fot. Maciej Rukasz) Ozdobna molekuła z 30 części rozmieszczonych wokół centralnej formy, wykonana bez użycia kleju. (Fot. Maciej Rukasz)

– To jest coś, w czym nie tylko mogę się wyrazić, ale co do mnie pasuje. Wcześniej grałam na wiolonczeli, prowadziłam kulinarnego bloga, robiłam biżuterię i zdjęcia. Podobało mi się, ale to nie byłam do końca ja. Składanie papieru jest szczere, proste i piękne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze