1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ptakoliczenie zakończone

123RF.com
123RF.com
Złoty medal: krzyżówka. Srebrny dla gawrona. To rezultaty zimowego liczenia ptaków. Akcja się udała, wzięło w niej udział aż 2,5 tysiąca ochotników!

Ostatni weekend stycznia to już tradycyjnie czas, kiedy wychodzimy z domów, bierzemy lornetkę, notes, długopis, atlas ptaków i zabieramy się rachunków. Choć nie jest to zadanie łatwe, bo skrzydlate obiekty zainteresowania przemieszczają się szybko i raczej nie poczekają na rachmistrzów, zaobserwowano ich i tak sporo. Aż 113 tysięcy ptaków z 94 gatunków!

Najwięcej jest u nas, jak się okazało po podsumowaniu, kaczek krzyżówek. Ponad 30 tysięcy! Gromadziły się przede wszystkim przy zbiornikach wodnych – jeziorkach, nad rzeczkami.

Też sporo (drugie miejsce z wynikiem ponad osiem tysięcy) zajęły gawrony. Sikor bogatek było niewiele mniej. Niespodzianka to miejsce czwarte: wróbel. Przy czym zaskakuje, że to dopiero miejsce czwarte, w zeszłym roku maluch ten zmieścił się na podium. Ornitolodzy mówią, że populacja wróbli, których w miastach, wydaje się, jest cała masa, stopniowo od kilku lat maleje.

Gołąb wylądował na miejscu siódmym, a na ostatnim, dwudziestym – jemiołuszka. Tych ślicznych ptaków wypatrzono tylko 525.

Poza częstymi bywalcami ogrodów i parków ptasim rachmistrzom trafiły się też „białe kruki": świstuny, płaskonosy i karolinka. Kilkanaście osób zaobserwowało też grzywacza, który rzadko pojawia się w Polsce zimą. W Warszawie była to jego pierwsza wizyta od 7 lat. Stosunkowo niewiele bywa też u nas o tej porze roku rudzików, tymczasem podczas tego weekendu spotkano go ponad 50 razy.

Ptasi świat się zmienia. Niektóre gatunki znikają, inne mają się coraz lepiej. Ptakoliczenie, zorganizowane w Polsce już po raz ósmy (na wzór brytyjskiego Big Garden Birdwatch) ma pomóc te zmiany dostrzec. A poza tym nam, nie-ornitologom, pozwala zaprzyjaźnić się z przyrodą.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze