Nikt nie lubi marnować jedzenia, ale nie wszyscy potrafią zorganizować sobie działania w kuchni tak, aby nic nie wyrzucać – ani przedwczorajszego obiadu, ani przeterminowanych zapasów. A tak naprawdę pomysły na gotowanie zero waste przydadzą się wszystkim.
Temat marnowania żywności pojawia się często w kontekście Świąt. Wpadamy w wir zakupów, a potem w szał gotowania, zapominając o możliwościach naszych żołądków. Na szczęście powstają takie punkty jak jadłodzielnie i inne tego typu miejsca, gdzie można podzielić się świątecznymi potrawami z potrzebującymi. Najlepiej jednak nauczyć się gotować tak, aby nie marnować.
Najpierw zrób remanent w domowej spiżarni – zajrzyj do szafek, lodówki i zamrażalnika. To konieczny krok przed wielkimi świątecznymi zakupami. Dzięki takiemu remanentowi unikniesz „niespodzianek” w koszyku, które często są zbędne lub dublują się z domowymi zapasami i mogą się zmarnować.
Zastanów się nad świątecznym menu – czy na pewno zjecie to wszystko? Czy tradycyjna dwunastka dań to przypadkiem nie za dużo? A jeśli już, to może przygotować mniejsze porcje?
Warto również sięgnąć po sprawdzone przepisy w duchu zero waste. Darmowy e-book z przepisami na takie dania opracowali ostatnio twórcy aplikacji Too Good To Go, która zrzesza użytkowników we wspólnej walce z marnowaniem żywności.
Wielka Księga Remixów Too Good To Go to kopalnia inspirujących przepisów zero waste. Przygotowało ją kilkunastu kucharzy z różnych krajów, między innymi Polka Aleksandra Juszkiewicz, zwyciężczyni Masterchefa.
(Fot. materiały prasowe)
Darmowego e-booka z przepisami kuchni zero waste mogą pobrać posiadacze aplikacji Too Good To Go po wykupieniu świątecznej paczki lub opłaceniu cegiełki na Bank Żywności.
Przygotowanie: 20 minut, gotowanie: około 40 minut; danie dla 6 osób
Składniki:
- 500 ml jogurtu naturalnego
- garść świeżego tymianku
- garść świeżej bazylii
- 3 spore cebule
- 5 ząbków czosnku
- 1 duży batat (albo użyj jakichkolwiek innych warzyw które masz akurat pod ręką)
- 2 marchwie
- mały słoiczek kaparów
- 250 g boczniaków
- 1 puszka soczewicy
- 1 puszka cieciorki
- 1 puszka pomidorów krojonych
- 400 ml passaty pomidorowej
- 300–400 ml bulionu warzywnego
- 100 g masła
- ½ szklanki miodu
- suszony tymianek i majeranek
- cynamon mielony
- papryka słodka, papryka ostra, papryka wędzona
- sól, pieprz
(Fot. materiały prasowe)
Sposób przygotowania:
- W dużym garnku z grubym dnem zeszklić cebulę z czosnkiem na 2 łyżkach masła.
- Dodać 1 łyżeczkę suszonego tymianku i 1 łyżeczkę majeranku, ½ łyżeczki cynamonu, ½ łyżeczki każdej z papryk. Smażyć jeszcze przez parę chwil, po czym dodać miód i dusić przez ok 6–8 minut, od czasu do czasu mieszając i nie dopuszczając do przypalenia.
- Bataty i marchewki dokładnie umyć, pokroić na ok 1,5 cm kostkę (nie usuwać skórek) i wrzucić do garnka z karmelizowaną cebulą z ziołami. Wszystko zalać bulionem i gotować do miękkości batatów (ok 15–20 minut).
- Na innej patelni na pozostałej części masła podsmażyć pokrojone w paski boczniaki. Kiedy będą już lekko brązowe, dodać odsączone kapary i smażyć jeszcze przez ok 3–4 minuty. W razie potrzeby dołożyć masło.
- Kiedy bataty będą miękkie, dodać pomidory z puszki, passatę, odsączoną cieciorkę i soczewicę. Dusić ok 5 minut po czym wrzucić usmażone boczniaki z kaparami.
- Doprawić solą i pieprzem do smaku. Gulasz najlepiej smakuje na drugi dzień.
Jogurt ziołowy: listki tymianku i bazylię (albo użyj takich ziół, które akurat masz pod ręką) dokładnie posiekać, wymieszać z jogurtem. Na koniec doprawić solą i pierzem wedle uznania.