1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jaga Hupało o ekologii i naturalnej pielęgnacji

Jaga Hupało, stylistka fryzur, artystka, pionierka niezależnego biznesu. (Fot. archiwum prywatne)
Jaga Hupało, stylistka fryzur, artystka, pionierka niezależnego biznesu. (Fot. archiwum prywatne)
Stylistka fryzur Jaga Hupało jest przekonana, że przyszłość należy do ekologii. To właśnie z jej przywiązania do natury wziął się tytuł książki „Lady Baba Jaga”, której jest bohaterką. Nam opowiada między innymi o naturalnej pielęgnacji.

Przyroda od zawsze była mi bliska. Dorastałam pośród łąk, lasów, kwiatów oraz ziół. Nawiązuje do tego tytuł książki „Lady Baba Jaga”, której jestem bohaterką – odzwierciedla moją świadomość natury oraz oczywiście to, że jestem szczęśliwą babcią. Pomysłodawczynią tego tytułu jest autorka książki, Kazimiera Szczuka.

Moje miejsca na ziemi

Od pewnego czasu dość często bywam tam, gdzie są moje korzenie, w starej leśniczówce w Górach Bardzkich na Dolnym Śląsku. To piękny, endemiczny rejon Polski. Szczególnie w miejscu, w którym mieszkam. Są tam cudowna roślinność, czysta woda, zioła – jak w rajskim ogrodzie. To przestrzeń celebracji sztuki, natury i artystycznych spotkań twórczych ludzi. Leśna Ostoja Sztuki jest wyjątkowa również ze względu na urokliwą, starą architekturę. Leśniczówka to jedno z moich miejsc na Ziemi. Drugie jest w Warszawie, w nowo obudzonym po pandemii tyglu twórczym na Powązkach. To szczególny, najbardziej zielony kawałek stolicy. Moja pracownia Born To Create mieści się w starej fabryce, więc aura tych dwóch miejsc jest bardzo podobna.

Ekopiękno

Trendy w dziedzinie piękna sprzyjają ekologii. Nie walczy się już z naturalną urodą, a ją podkreśla. Pielęgnacja włosów jest jednak bardzo trudną specjalizacją. Od mniej więcej 10 lat następuje dynamiczny rozwój, który jest okresem nauki w tej dziedzinie. Poznajemy potrzeby skóry głowy i włosów, łączymy je ze sobą. I im więcej wiemy, tym więcej tematów wymaga zgłębienia. Pojawiają się coraz nowsze, naturalne produkty do pielęgnacji włosów. Korzystamy też ze wsparcia nowych technologii. Z tym łączą się branżowe szkolenia i konferencje. Każde takie spotkanie jest pewnego rodzaju przebudzeniem do zmiany. Coraz więcej dowiaduję się o produktach – w jaki sposób są wykonywane, jak eksploatuje się ziemię, żeby stworzyć uprawy, które dają nam surowce potrzebne do stworzenia komponentów, i jak karczuje się lasy w celu stworzenia czegoś „niezbędnego” dla naszego piękna.

W pracowni pragniemy dawać gościom wszystko, co najlepsze. Staramy się rozwijać na płaszczyznach naturalnych, technologicznych oraz tradycyjnych, płynnie łącząc je ze sobą. Wdrażamy na przykład pielęgnację wzorowaną na kulturze japońskiej, czyli masaże szczotkami japońskimi.

Plastik w darze

Z każdym miesiącem i z każdym rokiem moja świadomość znaczenia natury jest większa. Kiedyś o świcie przewodnik oprowadzał nas z córkami po lesie endemicznym w Australii. Dostrzegłyśmy ptaszka, który tworzył domek dla swojej partnerki. Pierwotnie ten gatunek miał w zwyczaju składać przed domkiem niebieskie kwiaty. Teraz składa niebieskie zakrętki od butelek, które wyławia z morza. Takie nowoczesne dary... To było porażające doświadczenie. Jak furtka do sumienia, które od tamtej pory już nie pozwala mi tak swobodnie zamawiać bezkresnych ilości produktów lub bezwiednie pakować wszystko w plastik.

Jaga Hupało, stylistka fryzur, artystka, pionierka niezależnego biznesu. Od ćwierćwiecza jej fryzury są znakiem jakości stylu i mody w Polsce. Niedawno ukazała się jej biografia „Lady Baba Jaga” autorstwa Kazimiery Szczuki.

Polecamy książkę: „Lady Baba Jaga. Opowieść o Jadze Hupało”, Kazimiera Szczuka, wyd. Rebis Polecamy książkę: „Lady Baba Jaga. Opowieść o Jadze Hupało”, Kazimiera Szczuka, wyd. Rebis

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze