1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Co zamiast choinki na święta? Pomysły na świąteczne dekoracje

Jak sobie poradzić, gdy z jakiegoś powodu nie ma możliwości zakupu świątecznego drzewka? Co zrobić zamiast choinki, by wprowadzić do wnętrza bożonarodzeniowy nastrój? (Fot. iStock)
Jak sobie poradzić, gdy z jakiegoś powodu nie ma możliwości zakupu świątecznego drzewka? Co zrobić zamiast choinki, by wprowadzić do wnętrza bożonarodzeniowy nastrój? (Fot. iStock)
Chcecie przystroić swoje cztery kąty w niekonwencjonalny sposób, ale nie macie pomysłu na to, co zamiast choinki na święta sprawdzi się najlepiej? Czasami wystarczy w pomysłowy sposób rozwiesić lampiony lub bombki, udekorować okna światełkami albo ułożyć prosty stroik, by wnętrze natychmiast nabrało bożonarodzeniowego charakteru. Oto kilka prostych i sprawdzonych pomysłów na świąteczne dekoracje.

Choinka – dlaczego taka ważna?

Choć przynoszenie do domu i ubieranie choinki jest nieodłącznym elementem Wigilii Bożego Narodzenia, tak naprawdę zwyczaj ten narodził się we francuskiej Alzacji i rozpowszechnił w krajach europejskich dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Ozdabiane maleńkimi rajskimi jabłuszkami, orzechami oraz drobnymi dekoracjami z papieru drzewko szybko wyparło tradycyjne polskie ozdoby, jakimi były wieszane pod sufitem podłażniczki (przybrany wstążkami czubek jodły lub świerku) lub ustawiany w kącie diduch (pierwszy snop zboża skoszony podczas żniw). Z czasem nie tylko sama choinka stała się symbolem świąt, ale także wieszane na niej ozdoby, np. Gwiazda Betlejemska zastępowała światełko pomagające w powrocie do domu, owinięte sreberkiem orzechy miały przynosić dobrobyt, a dzwonki oznaczały nadejście radosnych wydarzeń.

Co zamiast choinki w domu sprawdzi się najlepiej?

Niekiedy sytuacja zmusza do rezygnacji ze zwyczajowej formy dekoracji mieszkania na święta. Brak miejsca, wyjazd, domowe zwierzęta albo małe dzieci nieświadome niebezpieczeństwa wynikającego ze złapania i ściśnięcia bombki lub szarpania za łańcuch światełek – to zaledwie kilka z wielu różnorodnych powodów, dla których często myśli się o przystrojeniu wnętrza w inny sposób niż podpowiada tradycja. Pojawia się wówczas pytanie, co postawić zamiast choinki, by mieć świąteczny akcent kojarzący się z Bożym Narodzeniem. Tymczasem, zamiast postawić w kącie drzewko, ściany lub powierzchni mebli można przystroić na różne ciekawe sposoby:

 • Minidrzewko w doniczce – intensywnie zielony żywotnik lub stożkowaty cyprysik w doniczce to niewielkie krzewy, które mają na tyle wąski pokrój i gęste gałązki, że z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjną choinkę. Doniczkę wraz z rośliną można ozdobić małymi bombkami, lampkami czy kokardkami i postawić na stole lub szafce.
 • Gałązki pod sufitem – przystrojone i zawieszone nad głowami domowników nie tylko nadadzą prawdziwie świątecznego charakteru, ale także napełnią wnętrze przyjemnym żywicznym aromatem.
 • Wazon pełen bombek – niezwykle prosty i efektowny sposób na świąteczną dekorację wnętrza. Wystarczy przezroczyste szklane naczynie wypełnić bombkami, a wśród nich ukryć światełka na baterie, które wieczorem będą rzucać nastrojowe refleksy.
 • Ozdoby na firankach – karnisze to dobre miejsce na montaż lekkich ozdób, np. dużych jednokolorowych bombek wieszanych na szerokich tasiemkach, niewielkich gałązek jodłowych lub ręcznie robionych pierniczków.
 • Papierowe gwiazdy – duże ażurowe gwiazdy z białego lub czerwonego papieru nie tylko są łatwe do samodzielnego wykonania, ale także pięknie się prezentują zawieszone w oknie albo na ścianie.
 • Eleganckie stroiki – co zamiast choinki sprawi, że wnętrze nabierze świątecznej atmosfery? Okrągłe, podłużne lub ciągnące się niemal przez całą długość stołu stroiki z żywych gałązek roślin iglastych. Można je ustawić na komodzie, ławie, kominku czy powiesić na drzwiach. Girlandami warto przystroić okna, futryny drzwi czy odsłonięte parapety.

Co zamiast tradycyjnej choinki?

Jak sobie poradzić, gdy z jakiegoś powodu nie ma możliwości zakupu świątecznego drzewka? Co zrobić zamiast choinki, by wprowadzić do wnętrza bożonarodzeniowy nastrój? W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim pomysłowość. Przecież żywą jodłę czy świerk można zastąpić dostępnymi pod ręką akcesoriami, wyczarowując z nich oryginalny element dekoracyjny kojarzący się z tym pełnym magii okresem:

 • Sznurek i bombki – kolorowa tasiemka, gruba włóczka lub światełka to akcesoria, z których błyskawicznie można zrobić naścienną dekorację. Wystarczy nić ułożyć na kształt trójkąta lub skośnych gałązek, wierzch ozdobić papierową gwiazdą, a w wolnych miejscach zawiesić kilka niedużych bombek.
 • Suche gałązki – bezlistne poskręcane gałęzie drzewa liściastego (np. leszczyny) też mogą być świetną świąteczną ozdobą zastępującą tradycyjną choinkę. Aby kompozycja stała się bardziej stabilna, najlepiej włożyć je do dużego, ciężkiego wazonu i obwiesić niewielką liczbą ozdób lub światełek na baterie. Tego rodzaju świąteczne aranżacje po ściągnięciu bombek mogą być całoroczną dekoracją wnętrza.
 • Choinka drewniana – kilka gałązek o różnej długości, mocny sznurek, lampki i ulubione ozdoby – tylko tyle potrzeba, by stworzyć wyjątkową świąteczną dekorację. Patyki należy ułożyć od najkrótszego do najdłuższego, a ich końce połączyć sznurkiem w taki sposób, by powstała trójkątna drabina. Teraz choinkę wystarczy zawiesić na ścianie, owinąć światełkami i udekorować wybranymi ozdobami.
 • Dwustronna drabina malarska – jeśli gdzieś w szafie lub piwnicy zalega rozstawna drabina, to nie należy jej wyrzucać, bo odpowiednio udekorowana stanie się świetnym substytutem choinki. Drewno, z którego jest zrobiona, można pomalować na kolor pasujący do wnętrza, całość owinąć lampkami choinkowymi, a na szczeblach zawiesić bombki nanizane na cienkie nici o różnej długości. Życzymy wesołych świąt!
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze