1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Chiński kalendarz płci – czy naprawdę działa?

Chiński kalendarz płci – czy naprawdę działa?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Czasami przyszli rodzice szukają sposobu na zaplanowanie płci swojego dziecka. Czy jest to możliwe? Według chińskiego kalendarza płci – tak. W kulturze Dalekiego Wschodu tabela do przewidywania płci dziecka jest popularnym narzędziem. Natomiast u nas traktowana jest z przymrużeniem oka jako element chińskiego folkloru. Jak działa chiński kalendarz płci i co na to nauka? Sprawdźcie, do jakich badań na ten temat dotarliśmy.

Historia chińskiego kalendarza płci

Chociaż brakuje jednoznacznych zapisów o historii powstania chińskiego kalendarza płci, to powszechnie przyjmuje się, że miał on swoje początki 400 lat temu. Według chińskiej mitologii tabelka do przewidywania płci dziecka została wynaleziona za dynastii Qing (ok. 1640 roku). Podobno oryginalny kalendarz zniknął z letniego pałacu cesarskiego w 1900 roku. Rzekomo tabelka została znaleziona w grobowcu cesarza w ubiegłym wieku. Kalendarz płci został wysłany do Wielkiej Brytanii. Po przetłumaczeniu trafił do królewskiego skarbca. Później tabela trafiła do Austrii. Tam została ponownie odkryta przez chińskiego naukowca, który skopiował jej treść i przywiózł do Tajwanu. Ostatecznie chiński kalendarz płci opublikowano w tajwańskiej gazecie w 1972 roku.

Jak działa chiński kalkulator płci dziecka?

Chiński kalendarz płci dziecka jest popularny nie tylko ze względu na przekonania kulturowe Chińczyków, ale również na jego powszechną dostępność. W Internecie można znaleźć wiele stron z kalkulatorami płci dziecka, które bazują na założeniach oryginalnej tabeli.

Chiński kalendarz płci zakłada, że w niektórych miesiącach są większe szanse na poczęcie dziewczynki, a w niektórych na poczęcie chłopca. Poza miesiącem poczęcia dziecka pod uwagę bierze się również wiek matki. Jeśli chcecie oszacować płeć dziecka, pamiętajcie, że chiński kalendarz opiera się na kalendarzu księżycowo-słonecznym. Ten kalendarz różni się od kalendarza gregoriańskiego, który obowiązuje w Polsce. W kalendarzu księżycowo-słonecznym rok jest podzielony na 12 miesięcy, które mają po 29 lub 30 dni. W celu zniwelowania odchyleń czasowych, co jakiś czas dodawany jest 13 miesiąc. Wspominamy o tym, ponieważ nie wszystkie kalkulatory płci dziecka biorą pod uwagę różnice w kalendarzach. Najpierw wiek mamy i czas poczęcia dziecka należy przełożyć na kalendarz chiński, czyli księżycowo-słoneczny, a następnie sprawdzić prawdopodobną płeć dziecka w tabelce.

Czy chiński kalendarz płci się sprawdza?

W ujęciu historycznym narzędzia takie jak chiński kalendarz płci były powszechnie używane. Cesarzom i królom zależało na utrzymaniu sukcesji tronu przez potomków płci męskiej. Chiński kalendarz płci opracowano na podstawie teorii Yin i Yang, teorii o Pięciu Elementach i Ośmiu Diagramach. Jak możemy się domyślać, w przeszłości nie podważano jego skuteczności. Pytanie brzmi, co o wiarygodności chińskiego kalendarza do przewidywania płci dziecka można powiedzieć na podstawie współczesnej wiedzy.

Według chińskich szacunków kalendarz cechuje wyjątkowa dokładność. Znajdziecie źródła, które mówią o 80, 85, a nawet 90 proc. skuteczności! Natomiast według innych wyników badań ta wartość spada do ok. 50 proc. W jednym z przeprowadzonych badań z udziałem prawie 3 mln pacjentów w latach 1973–2006 chiński kalendarz płci okazał się tak samo wiarygodny jak rzut monetą. W kolejnej próbie określenia skuteczności tego narzędzia przebadano 38 tys. pacjentek, które rodziły w latach 1995–2008. Wynik był podobny jak w przypadku pierwszego badania – skuteczność chińskiego kalendarza płci określono na poziomie 50,2 proc.

Czy wierzyć w chiński kalendarz płci?

Chiński kalendarz płci to element tradycji Dalekiego Wschodu. Chociaż kultura jego użycia jest głęboko zakorzeniona w chińskim społeczeństwie, to traktujcie go jako ciekawostkę. Żadna metoda przewidywania płci dziecka nie jest całkowicie pewna. Jeśli zależy wam na uzyskaniu większej pewności co do płci dziecka, warto zaufać precyzyjniejszym metodom diagnostycznym.

Oczywiście nie zniechęcamy was do zachowania otwartego umysłu i sprawdzenie płci nienarodzonego dziecka również za pomocą chińskiego kalendarza. To może być ciekawe doświadczenie na drodze do powitania nowego członka rodziny.

Źródła:

  1. Villamor E, Dekker L, Svensson T, Cnattingius S. Accuracy of the Chinese lunar calendar method to predict a baby‘s sex: a population-based study.
  2. Katz D, Wylie B. 568: The Chinese birth calendar for prediction of gender – fact or fiction?
  3. Jafarzade A, Aghayeva S, Mungan TM, Biri A, Ekiz OU. Predicting Baby Gender Using the Chinese Lunar Calendar. Actual Gyn.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze