1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jadeit – kolory i znaczenie poszczególnych minerałów

Jadeit – kolory i znaczenie poszczególnych minerałów

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Czym wyróżnia się jadeit? Właściwości magiczne i prozdrowotne tego minerału doceniano już w starożytnych Chinach, Nowej Gwinei, Indiach czy Ameryce Środkowej, gdzie przed przybyciem Europejczyków był uważany za cenniejszy od złota. Do czego stosuje się go obecnie? Poznaj szeroką paletę kolorów i właściwości rzadkiego jadeitu znanego człowiekowi od zarania dziejów.

Czym jest jadeit – właściwości i skład minerału

Jadeit zaliczany jest do grupy piroksenów – powszechnie występujących minerałów skałotwórczych wchodzących w skład skał magmowych i metamorficznych. W zależności od składu chemicznego może mieć przeróżne barwy: od całkowicie przezroczystego, poprzez żółty, różowy, zielony, fioletowy czy czerwony, na niemal czarnym kończąc. Najbardziej cenionym i najdroższym kolorem jadeitu są wydobywane w Birmie kamienie o odcieniu mlecznej zieleni (Imperial Jade) naznaczonej jasnymi lub ciemniejszymi pasiastymi przebarwieniami. Ponadto ten popularny minerał występuje m.in. w Chinach, Japonii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. W Polsce niewielkie złoża jadeitu znajdują się na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza u podnóża góry Ślęży, należącej do Przedgórza Sudeckiego. Nazwa różnorodnego minerału pochodzi od hiszpańskich konkwistadorów, którzy uważali, że noszenie przy sobie piedra de ijada (kamienia lędźwiowego) chroni przed dolegliwościami ze strony nerek.

Do czego używany jest jadeit?

Wielobarwny minerał już od tysiącleci znajduje zastosowanie w jubilerstwie – zwłaszcza do produkcji niewielkich ozdób czy eleganckiej biżuterii. Z większych kawałków trwałego jadeitu wyrabiano proste narzędzia oraz kosztowną broń. Wypolerowane na wysoki połyski fragmenty są bardzo cenionymi i często poszukiwanymi przez kolekcjonerów kamieniami, jednak warto pamiętać, że ich powierzchnia jest wrażliwa na zarysowania, dlatego jadeity najlepiej czyścić miękką ściereczką z niewielkim dodatkiem delikatnego mydła w płynie.

W obecnych czasach z minerału wyrabiane są narzędzia stosowane podczas różnorodnych zabiegów SPA połączonych z masażem poszczególnych części ciała (np. roller do twarzy). Znajdują również zastosowanie podczas cieszącej się coraz większym powodzeniem litoterapii – rodzaju terapii za pomocą odpowiednio dobranych do wybranej osobowości kamieni.

Jadeit zielony – właściwości

Ten wyjątkowo piękny kamień w Chinach niemal od zawsze uznawany był za symbol nieśmiertelności, władzy i fortuny, z kolei Hiszpanie przypisywali mu właściwości lecznicze oraz chroniące właściciela przed wpływami negatywnej energii. Z punktu widzenia ezoteryki zielony jadeit uznawany jest za kamień władzy, który ułatwia podejmowanie decyzji, dlatego już w czasach średniowiecznych kupcy czy handlarze trzymali go pod ręką podczas dobijania targu czy rozpoczynania nowych interesów. Łagodny zielony odcień ma również działanie uspakajające, co chroni przed zbyt szybkimi, nieprzemyślanymi do końca wyborami.

Jadeit różowy – właściwości kamienia

Delikatny mleczny róż przechodzący niekiedy do bladego fioletu lub brązu – jadeit w takim kolorze działa podobnie jak zielona odmiana, dodatkowo chroniąc przed złymi duchami i sprzyjając rozwojowi duchowemu. Trzymany blisko łóżka wspiera odprężający, spokojny sen, co wpływa nie tylko na psychikę, ale także ogólne samopoczucie czy nawet poprawienie cery.

Biały jadeit – właściwości i zastosowanie

Według wierzeń i zasad litoterapii jadeit o łagodnym mlecznobiałym odcieniu pomaga usunąć negatywną energię, pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie, a także może sprzyjać łagodzeniu konfliktów rodzinnych. Najlepiej, by był noszony bezpośrednio przy ciele, np. w formie bransoletki, naszyjnika lub wisiorka, a wówczas może także zapewniać dobrobyt i długie, szczęśliwe życie.

Jadeit czerwony – właściwości

Dawnej wierzono, że czerwona odmiana minerału może zwiększać płodność, dlatego młode mężatki oczekujące potomstwa nieraz nosiły przy sobie jadeitowe ozdoby i amulety. Czerwony odcień miał też wspierać walkę z depresją, podnosić na duchu oraz kumulować pozytywną energię. Podobnie jak inne odmiany trzymany w domu może poprawiać ogólną atmosferę, a także sprzyjać rozwiązywaniu rodzinnych konfliktów.

Jadeit niebieski – właściwości kamieni

Niebieska odmiana jadeitu często jest określana mianem kamienia filozoficznego, ponieważ uważa się, że tajemniczy błękitny odcień pomaga spojrzeć na świat nieco z innej strony. To minerał duchowy próbujący dążyć do zrozumienia swojego wewnętrznego „ja”, wspierający skupienie i kontemplację. Z jego mocy nieraz korzystają osoby w trakcie medytacji lub pragnące opanować emocje.

Jadeit fioletowy – właściwości

Kolor ten powstaje poprzez połączenie odcienia niebieskiego i czerwieni, dlatego jadeit fioletowy łączy w sobie właściwości minerałów o tych dwóch kolorach, a energetyzująca moc może być tym większa, im ciemniejsza i głębsza jest barwa kamienia. Biżuteria lub amulet z tych kamieni nie tylko emanują pozytywną energią, ale także zwiększają koncentrację oraz uspokajają nadmierne emocje.

Jadeit żółty – właściwości minerału

Uważa się, że ten kamień, przypominający nieco mleczny bursztyn, może przynieść szczęście i radość życia. Według zasad litoterapii jego ciepła barwa i wewnętrzna moc działają energetyzująco, poprawiają humor i motywują do aktywnego działania. Żółte jadeity zalecane są osobom cierpiącym na samotność lub popadającym w chandrę, gdyż ciepła, słoneczna barwa stymuluje i dobrze wpływa na kontakty z innymi ludźmi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze