1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kiedy jest karnawał i ile trwa?

Kiedy jest karnawał i ile trwa?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
W wielu kulturach karnawał to czas doskonałej, pełnej tańców, pochodów i przebieranek, zabawy poprzedzającej Środę Popielcową oraz wielki post, który trwa aż do świąt wielkanocnych. Tradycja obchodzenia karnawału trwa niezmiennie od kilkuset lat, lecz terminy największych imprez mogą się nieco różnić w poszczególnych krajach. Kiedy jest karnawał 2024 w Polsce? Czy w Wenecji lub Londynie przypada na dokładnie te same dni? Sprawdzamy!

Co to jest karnawał?

Karnawał to okres wyjątkowy, bo pomimo mało przyjaznej aury i niskich temperatur odbywają się liczne bale, maskarady, pochody oraz wielobarwne imprezy nieraz trwające do białego rana. Zazwyczaj rozpoczyna się 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, i trwa do wtorku przed Środą Popielcową rozpoczynającą wielki post. Nazwa tego szczególnego okresu pochodzi od włoskiego słowa carnevale, oznaczającego usunięcie mięsa w wielkim poście, a niemal w każdym kraju zapusty są obchodzone w nieco inny sposób. Najbardziej znane i huczne karnawały odbywają się we włoskiej Wenecji, brytyjskim Londynie, hiszpańskiej Teneryfie, meksykańskim Veracruz, francuskiej Nicei, niemieckiej Kolonii i oczywiście w brazylijskim Rio de Janeiro. Jak długo trwa i kiedy kończy się karnawał na świecie?

Do kiedy karnawał 2024?

Jako że Wielkanoc jest świętem ruchomym (podczas Soboru Nicejskiego, który odbył się w 325 roku, ustalono, że Niedziela Wielkanocna będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, czyli w okresie między 22 marca a 25 kwietnia), tak i długość karnawału w poszczególnych latach ulega zmianie. Jak sprawdzić, do kiedy trwa karnawał 2024? W przyszłym roku Środa Popielcowa wypada akurat w Walentynki, czyli 14 lutego, a więc czas zabaw potrwa od Trzech Króli do popularnej w Polsce Śledziówki (13 lutego), czyli 39 dni. W 2023 roku karnawał trwał znacznie dłużej, bo 47 dni, a w 2022 roku 55 dni. W ostatnich latach najdłuższym czasem imprez można się było cieszyć w 2019 roku, kiedy to na zabawy, maskarady i huczne przyjęcia wypadało aż 59 dni.

Karnawałowe zwyczaje w Polsce

Zwyczaje karnawałowe trafiły do Polski mniej więcej w XVI wieku dzięki szlachcie, która wykorzystywała ten okres na huczne zabawy i wystawne przyjęcia. Im bliżej Środy Popielcowej, tym bale były intensywniejsze i nieraz trwały do białego rana. Oprócz suto zastawionego jedzeniem stołu nie brakowało także różnego rodzaju alkoholi, śpiewu oraz żywiołowych tańców. W skład imprez karnawałowych wchodziły także polowania, zawody strzeleckie i kuligi, jeśli dość kapryśna w przedwiośniu aura na to pozwalała. Na wsiach również starano się obchodzić karnawał, ale oczywiście z dużo mniejszym rozmachem i ze szczególnym naciskiem na ostatnie dni przed Wielkim Postem. Ważną częścią zabawy były wielobarwne pochody poprzebieranych ludzi grających na tradycyjnych instrumentach skoczne melodie. W ostatki sąsiedzi zazwyczaj odwiedzali się nawzajem i podczas wspólnej zabawy spożywali tłuste, sycące dania, jak pieczone mięsa, kiełbasy, placki ziemniaczane czy serowe wypieki.

Okres PRL-u to czas, kiedy świętowanie nie było tak popularne, a ze względu na trudności ze zdobyciem różnych produktów spożywczych karnawałowa kuchnia nieraz ograniczała się do tradycyjnego bigosu, galarety, śledzi pod różną postacią oraz pikantnych flaków przyprawionych dużą ilością majeranku. W rodzimej tradycji do dziś ważnym punktem zapustów jest Tłusty Czwartek – kiedy to spożywa się aromatyczne pączki z różnorodnym nadzieniem oraz delikatny chrust posypany słodkim cukrem pudrem.

Kiedy jest karnawał na świecie?

Wybierając się na urlop przedświąteczny za granicę, warto wiedzieć, kiedy zaczyna się karnawał w danym kraju, ponieważ nie zawsze trwa on dokładnie tyle samo dni, ile w Polsce. Zazwyczaj najhuczniejsze zabawy czy pochody organizowane są w ostatnim tygodniu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W wielu zakątkach świata ten wyjątkowy okres zachwyca wielobarwnością strojów, niekończącymi się pochodami, szalonym tańcem, doskonałym jedzeniem i radosnym śpiewem uczestników ulicznej zabawy ceniących sobie balowanie w karnawał. Kiedy i gdzie warto się wybrać, by zobaczyć na własne oczy to niecodzienne widowisko?

  • Wenecja – karnawał wenecki przyciąga ogromne rzesze turystów z całego świata, a jego charakterystyczną cechą są przepiękne, bogato zdobione maski dopasowane do misternie uszytych kostiumów. W 2024 roku warto wybrać się do najpiękniejszego miasta na wodzie między 27 stycznia a 13 lutego. Po hucznej paradzie otwarcia na łodziach każdego dnia będzie można oglądać pokazy kostiumów, występy teatrów ulicznych, uczestniczyć w pochodach i zobaczyć „Lot Anioła” z dzwonnicy na placu św. Marka.

  • Nicea – aby uczestniczyć w największej zimowej imprezie na Lazurowym Wybrzeżu, warto odwiedzić Niceę między 17 lutego a 3 marca przyszłego roku. Liczne parady, procesje z platformami, gigantyczne kukły, bitwy kwiatowe i całonocne tańce to tylko niektóre z wielu punktów karnawału, który obchodzony jest równie hucznie jak ten w Rio.

  • Kolonia – tutaj najbardziej szalone dni karnawału przypadają na 8–14 lutego 2024 roku, a na ten czas miasto przechodzi kompletną metamorfozę. Liczne imprezy w pubach, na placach i ulicach gwarantują mnóstwo doskonałej zabawy, a punktem kulminacyjnym jest parada przez centrum w Różany Poniedziałek.

  • Londyn – aby zobaczyć spektakularny karnawał Notting Hill, do Londynu należy się wybrać w… letnie wakacje, ponieważ od 1965 roku impreza jest przeniesiona z zimowego terminu. W przyszłym roku huczne bale, tańce oraz kilkukilometrowe pochody będą się odbywać w dniach 24–26 sierpnia.

  • Rio de Janeiro – to niewątpliwie najbardziej znany karnawał świata trwający zazwyczaj około tygodnia. Niekończące się korowody, śpiewy, tańce, pokazy sztucznych ogni oraz sambodromy z pokazami tanecznymi szkół samby to tylko część z mnóstwa atrakcji, w których można wziąć udział już niebawem, gdyż przygotowania do rozpoczęcia imprezy już trwają, a sam karnawał przyciągnie miliony turystów między 9 a 17 lutego 2024 roku.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze