1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Znamy młodzieżowe słowo roku. Co oznacza?

Młodzieżowe słowo roku oznacza zgodę (Fot. Getty Images)
Młodzieżowe słowo roku oznacza zgodę (Fot. Getty Images)
W tym roku zwyciężyło słowo, które łączy a nie dzieli. Czy połączy młodych ze starszymi? Czas (i polszczyzna) pokażą.

Zgoda i aprobata – takie jest znaczenie młodzieżowego słowa roku. Brzmi ono „rel” i pochodzi od angielskiego „relatable”, czyli coś, z czym można się utożsamić. Zgłaszające je osoby często wiązały je z prawdą, pisząc o słowie rel, że „jest bardzo realne i prawdziwe dla nas”, „jest prawdziwe i utożsamiasz się z tym”.

Jury uważa, że nowe słowo ma szansę stać się prawdziwym językowym hitem. Jest krótkie, łatwe i przyjazne oraz, co ważne, popularne wśród młodzieży – w ich mowie funkcjonuje od dobrych kilku lat (podobno….). Powstały już nawet kolejne neologizmy na jego bazie: „relować”, „relówa” oraz „megarel”. Początkowo „rel” pojawiało się w komunikacji elektronicznej, by w końcu trafić do języka offline.

Docenione je jednak także ze względu na jego przekaz. Słowo „rel” łączy, zakłada równość i pełnoprawność wszystkich uczestników dialogu. – Oznacza podzielanie wspólnego światopoglądu i potwierdzania prawdziwości, coś na kształt parajęzykowego sformułowania „yhy” – powiedziała prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Drugie miejsce zajęło słowo „sigma”, oznaczające silną osobę odnoszącą sukcesy i wzbudzającą szacunek, zaś trzecie – „oporowo”, czyli „intensywnie, mocno, dużo”. W zeszłym roku zwycięzcą było zaś słowo „essa”, używane do wyrażania pozytywnych emocji radości czy triumfu. Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Anna Kruszyńska, „Wybrano młodzieżowe słowo roku 2023. Oznacza aprobatę”: https://www.pap.pl/aktualnosci/wybrano-mlodziezowe-slowo-roku-2023-oznacza-aprobate; [dostęp: 7.12.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze