1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Monstera – jak dbać o roślinę? Kilka wskazówek

Monstera – jak dbać o roślinę? Kilka wskazówek

(Fot. DuKai photographer/Getty Images)
(Fot. DuKai photographer/Getty Images)
Duże skórzaste liście pełne efektownych dziur – to najważniejsza cecha, jaką wyróżnia się kwiat monstera! Jak dbać o ten wyjątkowy okaz, który w przyjaznych warunkach osiąga nawet kilkanaście metrów wysokości? Poznaj najpopularniejsze odmiany i dowiedz się nieco więcej o właściwej pielęgnacji pochodzącej z tropików rośliny, a monstera odwdzięczy ci się zachwycającym wyglądem.

Niejedno oblicze monstery

Monstery to rodzaj pnączy obejmujących kilkadziesiąt gatunków, które różnią się przede wszystkim rozmiarami i grubością liści. Te pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej rośliny, aby dotrzeć do jaśniejszych partii lasów, owijają się wokół rosnących w tropikach drzew, potrafiąc osiągnąć nawet 20 metrów wysokości. Choć ogólnie na świecie występuje około 40 gatunków monstery, jedynie kilka z nich jest na tyle odpornych na suche powietrze i stałą temperaturę, żeby bez większych problemów uprawiać je w warunkach domowych.

Jakie gatunki monster warto znać?

  • Monstera deliciosa (dziurawa) – niewątpliwie najpopularniejsza od lat odmiana charakteryzująca się osiągającymi nawet metrowymi liśćmi o licznych wycięciach i otworach. Monstera dziurawa jest dosyć mało wymagająca i dobrze rośnie nawet w silnie zacienionych miejscach, dlatego często jest uprawiana w większych mieszkaniach oraz budynkach użyteczności publicznej.
  • Monstera adanconii (monkey mask) – najczęściej ma lekko wydłużone liście o rozmiarach 20–35 cm. Można ją uprawiać jak roślinę zwisającą lub oplatając wokół specjalnych podpór owiniętych włóknem kokosowym czy wypełnionych mchem.
  • Monstera minima – należy jedynie do podrodziny monster i gatunku rhaphidophora decursiwa. Wyróżnia się niewielkimi liśćmi bez otworów, ale za to z efektownymi głębokimi wcięciami ułożonymi naprzemiennie.
  • Monstera siltepecana – pnącze o niewielkich sercowatych listkach bez otworów czy wycięć. Charakterystyczne cechy odmiany to: wypukła struktura blaszki oraz wyraźnie widoczne unerwienie o znacznie ciemniejszym zabarwieniu.
  • Monstera variegata – pod tą nazwą kryją się monstery o przebarwiających się na biało lub żółto liściach (wariegacja). Ilość jasnego barwnika często jest zależna od dostępu do światła dziennego. Niektóre z nich mogą być całkowicie białe, inne zaś mogą mieć jedynie jasne cętki.

Monstera – jak dbać o wszystkie odmiany?

Aranżując wnętrze, nieraz się zastanawiamy, jakie rośliny warto mieć w mieszkaniu. Najlepiej postawić na różnorodne monstery, które rosną szybko, są odporne na większość szkodników i mają niewielkie wymagania. Dlatego po sadzonki chętnie sięgają nie tylko doświadczeni pasjonaci roślin, ale także początkujący hodowcy. Poza tym ciemnozielone ażurowe liście, jakimi charakteryzuje się większość odmian, doskonale pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wystrojów wnętrz.

Aby roślina zachwycała swoim wyglądem, warto jeszcze przed zakupem znaleźć dla niej odpowiednie miejsce w domu. Przypomnij sobie, w jakich warunkach naturalnych żyje monstera. Pielęgnacja rośliny uprawianej w warunkach zbliżonych do naturalnych jest zdecydowanie najkorzystniejsza, a pnącze odwdzięczy się pięknymi liśćmi o dużych rozmiarach.

Stanowisko dla monstery

W środowisku naturalnym monstery rosną w niższych partiach tropikalnych lasów, gdzie dostęp do słońca jest nieraz dość mocno ograniczony. Dlatego odmiany uprawiane w domach również powinny być ustawione w miejscu jasnym, ale bez bezpośrednio padających promieni słonecznych, zwłaszcza tych najbardziej intensywnych. Za duża ilość światła może poparzyć wrażliwe liście, doprowadzając do ich zwijania i zasychania końcówek. Z kolei ustawienie doniczki za daleko od okna doprowadzi do wydłużenia pędów oraz zaniku efektownych otworów lub wcięć, ponieważ roślina będzie się starała zwiększyć powierzchnię liści, w których zachodzi fotosynteza.

Monstera – podlewanie i nawożenie

Monstery – choć lubią wilgotne powietrze – nie przepadają za zbyt mokrym podłożem, które może się przyczyniać do gnicia korzeni. W sezonie wiosenno-letnim wystarczy podlewać roślinę co 7 dni lub dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha. W okresie spoczynku wystarczy obfite podlewanie nawet raz na 2 tygodnie. Należy pamiętać o usunięciu nadmiaru wody z podstawki, co zapobiegnie obumieraniu podziemnych części pnączy. Ważnym elementem pielęgnacji jest regularne dostarczanie składników odżywczych – odpowiednio dobrany nawóz najlepiej rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu i uzyskany roztwór aplikować roślinie raz na 2–3 tygodnie.

Przesadzanie monstery

Większość odmian monstery rośnie bardzo szybko, dlatego – zwłaszcza w przypadku młodych okazów – przesadzanie raz w roku jest czynnością niezbędną. Marzec lub kwiecień to najlepszy okres na sprawdzenie stanu korzeni i wymianę doniczki wraz z ziemią.

Jak dbać o monsterę? Te wyjątkowe rośliny preferują lekkie, przepuszczalne gleby z zapobiegającą przelaniu warstwą drenażu na dnie pojemnika. W tej roli dobrze sprawdzi się podłoże torfowe lub przeznaczone dla palm lub dracen – mających podobne wymagania. Obsadzając roślinę w nowej doniczce, należy pamiętać o umieszczeniu podpór lub tyczek, do których pędy monstery w czasie wzrostu będą mogły się przyczepiać. Pokryte mchem lub włóknem paliki nie tylko zapewnią roślinie odpowiednią stabilność, ale także ułatwią właściwe ułożenie pędów i efektownie prezentujących się liści.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze