1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ile kosztuje ślub cywilny? Jak wygląda i ile trwa?

Ile kosztuje ślub cywilny? Jak wygląda i ile trwa?

(Fot. Catherine Delahaye/Getty Images)
(Fot. Catherine Delahaye/Getty Images)
Coraz więcej osób decyduje się na ślub cywilny z różnych powodów. Dla jednych liczy się skromna uroczystość, a dla innych świecki charakter ceremonii. Jednak bez względu na motywację, do takiej opcji zawarcia związku małżeńskiego trzeba się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Jakie dokumenty będą ci potrzebne? Czy każdy może wziąć ślub cywilny w Polsce?

Ślub cywilny – jak wygląda?

Być może zastanawiasz się, jak wygląda ślub cywilny i czy jego organizacja jest skomplikowana. Przede wszystkim, aby zalegalizować swój związek w urzędzie, musisz m.in. osobiście zarezerwować termin uroczystości, dostępny według urzędowego grafiku, a także wybrać dwóch świadków – po jednym dla każdego z przyszłych małżonków. Osoby te muszą być pełnoletnie i koniecznie muszą posiadać w dniu ślubu swój dowód osobisty. Jest to bardzo istotne, bo w przypadku „zapominalstwa” któregoś ze świadków, twój ślub się nie odbędzie lub będziesz musiał na szybko wybierać innego kandydata z obecnych gości.

W dalszej kolejności następuje podpisanie tzw. aktu małżeństwa w obecności urzędnika stanu cywilnego. Osoba prowadząca ceremonię wygłasza też krótkie przemówienie lub wprowadzenie na temat małżeństwa i jego znaczenia społecznego, zanim para oraz świadkowie złożą podpisy. Po dopełnieniu formalności małżonkowie otrzymują świadectwo, które jest oficjalnym potwierdzeniem zawarcia związku.

Wiele osób zastanawia się też, ile trwa ślub cywilny. Ceremonia zwykle dobiega końca w ciągu pół godziny. Później para młoda może dodatkowo zorganizować przyjęcie w lokalu czy domu weselnym, jednak wiele osób z tego rezygnuje, np. na rzecz kameralnego spotkania z najbliższą rodziną i przyjaciółmi.

Ślub cywilny a wesele i tradycyjna biała suknia

Ślubu cywilnego nie musi wieńczyć uroczystość weselna. Jeśli chcesz ją zorganizować, wraz ze wszystkimi weselnymi „dodatkami” – nic nie stoi na przeszkodzie, ale nie jest to wymóg. Ponadto do urzędu para młoda nie musi ubierać tradycyjnie białej sukni i garnituru. Wystarczy schludny, elegancki strój, aby przyszli małżonkowie czuli się komfortowo w tym pełnym emocji dniu. Nie ma co ukrywać, że ślub cywilny to dobra alternatywa dla osób, które cenią praktyczność.

Przeczytaj: Przepis na małżeństwo doskonałe – jak to zrobić w praktyce?

Co jest potrzebne do ślubu cywilnego?

Pamiętaj, że biorąc ślub cywilny, musisz mieć ze sobą:

  • dowód tożsamości;
  • skrócony odpis aktu urodzenia;
  • zapewnienie w formie pisemnej o tym, że nie występują żadne przeciwwskazania do zawarcia przez parę małżeństwa – na przykład bliskie pokrewieństwo;
  • zezwolenie sądu – ewentualnie, zwykle nie jest konieczne.

Wiele zachowanych par chciałoby pobrać się jak najszybciej, jednak często terminy są odległe. To, ile się czeka na ślub cywilny, zależy od liczby osób zainteresowanych, sezonu (najwięcej ślubów odbywa się w okresie wiosna–lato), a także „popularności” danego urzędu. Niektóre z nich są wybierane ze względu na wielkość lub wystrój sali i korytarzy, co przekłada się na liczbę ceremonii.

Pamiętaj również, że do uroczystości można przystąpić nie wcześniej niż po miesiącu od złożenia wniosku.

Kto może wziąć ślub cywilny?

Ślub cywilny może zawrzeć każda osoba pełnoletnia. Para nie może być spowinowacona w linii prostej (zięć–teściowa) ani spokrewniona (brat–siostra). Ponadto trzeba też pamiętać, że nie zezwala się na zawieranie związku małżeńskiego osobom, które są w trakcie rozwodu lub są stronami w stosunku przysposobienia (adoptujący–adoptowany).

A jak wygląda sprawa ślubu cywilnego z obcokrajowcem? W takiej sytuacji wymagane są dodatkowe dokumenty, takie jak potwierdzenie z kraju pochodzenia możliwości zawarcia związku małżeńskiego, a często także odpis aktu urodzenia. Niejednokrotnie dokumenty te muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Kiedy na ślub cywilny potrzebna jest zgoda sądu?

W niektórych przypadkach, aby wziąć ślub cywilny, trzeba wcześniej uzyskać zgodę sądu. Dotyczy to przede wszystkim par, w których przyszła małżonka nie ukończyła jeszcze 16. roku życia, a także osób spowinowaconych oraz dotkniętych poważną chorobą psychiczną lub z niepełnosprawnością intelektualną. Sąd ocenia pobudki i poczytalność kandydatów, a także ich indywidualną sytuację, co też przekłada się na wydłużenie procedury ślubnej.

Ślub cywilny – koszt

Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia, która na pewno zainteresuje pary pragnące wziąć ślub cywilny – koszty. Opłata rejestracyjna nie jest wysoka – w Polsce wynosi zaledwie 84 zł. Taka kwota uiszczana jest na poczet sporządzenia aktu małżeństwa. Co więcej – można zdecydować się na ślub poza urzędem. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami w wysokości 1000 zł, ale dzięki temu ślub cywilny może odbyć się w plenerze czy zabytkowym miejscu.

Budżet na ten wyjątkowy dzień może obejmować też zakup obrączek. Taka wymiana nie jest obowiązkowa, ale wiele par się na nią decyduje ze względu na symbolikę wspomnianej biżuterii oraz tradycję. Jeśli nie należysz do tej grupy, pamiętaj o poinformowaniu urzędnika o braku takiej wymiany. Będzie on musiał indywidualnie dostosować przebieg ceremonii do potrzeb przyszłych małżonków.

Ślub cywilny to świetna alternatywa dla osób, które nie chcą brać ślubu przed ołtarzem. Mimo to pamiętaj, aby się do niego odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli pochodzisz z zagranicy. To bardzo ważne – w przeciwnym razie ceremonia może nie dojść do skutku.

Przeczytaj także: Rocznice ślubu – nazwy i ich znaczenie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze