1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Sylwetka skinny fat – co to znaczy? Jak dbać o taką figurę?

Sylwetka skinny fat – co to znaczy? Jak dbać o taką figurę?

(Fot. Alexandr Dubynin/Getty Images)
(Fot. Alexandr Dubynin/Getty Images)
Szczupły, ale i gruby – to przewrotne stwierdzenie w pewnym sensie opisuje typ sylwetki, jakim jest sylwetka skinny fat. Istnieje wiele typów sylwetek, ale na ich tle skinny fat wyróżnia się pod pewnymi względami unikalnymi cechami. Te raczej nie są pożądane przez posiadaczy takiej sylwetki. W związku z tym – jak zadbać o sylwetkę, która ma skłonność do bycia skinny fat? Sprawdzamy to dla was.

Figura skinny fat, czyli jaka?

Termin skinny fat odnosi się do osób, które wydają się szczupłe na pierwszy rzut oka, ale w rzeczywistości mają stosunkowo wysoki poziom tkanki tłuszczowej w stosunku do ilości masy mięśniowej. Na zewnątrz wyglądają na szczupłe, ale ich ciało skrywa nadmiar tłuszczu, co może być niekorzystne dla zdrowia. Ten typ sylwetki charakteryzuje się także tym, że proces tycia i nabywania nowych kilogramów najczęściej rozpoczyna się od brzucha, a reszta ciała pozostaje szczupła lub nawet bardzo szczupła.

Zrozumiałe jest, że takie kształtowanie się sylwetki może powodować, że osoby skinny fat mogą być zdezorientowane, ponieważ ich wygląd zewnętrzny sugeruje, że są one w dobrej formie, ale na przykład ich kondycja, ogólny stan zdrowia czy chociażby wyniki badań już na to nie wskazują. Wszystko za sprawą tego, że w rzeczywistości mają one nieproporcjonalnie dużo tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśni, choć mogą sobie nawet nie zdawać z tego sprawy. Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie sobie tego zjawiska i podjęcie odpowiednich działań. Z czego więc wynika problem?

Szczupły czy otyły – przyczyny sylwetki skinny fat

Tendencja do sylwetki skinny fat w wielu przypadkach wynika z braku aktywności fizycznej, a także złych nawyków żywieniowych. Choć to powszechnie znane przyczyny wielu problemów zdrowotnych, to jednak obserwuje się, że osoby z ryzykiem do tycia w opisywany tu sposób są bardziej podatne na brak ruchu i kiepski system odżywiania. Osoby o sylwetce skinny fat mogą mieć zbyt wysoki poziom tłuszczu wisceralnego, który jest związany z ryzykiem wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2 i innych schorzeń metabolicznych. Dlatego w trosce o własne zdrowie warto zrozumieć, czym dokładnie jest sylwetka skinny fat i jak o nią dbać.

Jak dbać o sylwetkę skinny fat?

Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na dbanie o sylwetkę, która ma tendencję do bycia skinny fat. Jak zwykle w przypadku procesu kształtowania naszego ciała nie ma tu mowy o środkach na skróty czy cudownych substancjach, które wykonają za nas całą ciężką pracę. W dbaniu o dobro naszego ciała i wygląd sylwetki potrzebne są wytrwałość i regularność.

Regularna aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia są kluczowe dla zmniejszania tkanki tłuszczowej i zwiększenia masy mięśniowej. Zaleca się połączenie treningu siłowego z aerobowym, aby zwiększyć metabolizm i spalać tłuszcz. Ćwiczenia siłowe pomogą w budowaniu mięśni, podczas gdy trening aerobowy przyspieszy spalanie kalorii.

Skinny fat – masa czy redukcja?

Wielu osobom z sylwetką skinny fat może być trudno zdecydować, czy powinny skupić się na budowaniu masy mięśniowej, czy też na redukcji tkanki tłuszczowej. Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych celów, preferencji i przede wszystkim aktualnego stanu zdrowia danej osoby.

Budowanie masy mięśniowej może pomóc w kształtowaniu pełnej, umięśnionej sylwetki. Wzrost masy mięśniowej wypełni obszary, które mogą wydawać się wiotkie z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ponadto większa masa mięśniowa przyczynia się do zwiększenia tempa przemiany materii, co oznacza, że organizm spala więcej kalorii nawet w spoczynku. To może przyspieszyć proces redukcji niepożądanej tkanki tłuszczowej, w tym wspomnianego tłuszczu wisceralnego.

Redukcja tkanki tłuszczowej w większości przypadków jest lepszym rozwiązaniem, kiedy nasza sylwetka odznacza się już nadwagą. Redukcja tkanki tłuszczowej może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i wyglądu.

Na pewnym etapie dla większości osób odpowiednim podejściem może być połączenie między obiema strategiami, czyli łączenie treningu siłowego z ćwiczeniami aerobowymi. Przy tym ważna jest kontrola diety i jej kaloryczności, o czym w kolejnym punkcie.

Skinny fat – dieta

Zrównoważona dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego ciała, a co za tym idzie – atrakcyjnej sylwetki. Ważne jest, aby unikać wysoko przetworzonych produktów spożywczych, wyrobów bogatych w cukry dodane i tłuszcze trans. Zamiast tego należy stawiać na świeże warzywa, owoce, białe mięso, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze, zawarte w takich produktach jak awokado czy oliwa z oliwek.

Ważne są indywidualne predyspozycje każdego organizmu, dlatego przed wyborem nieco bardziej rygorystycznych diet należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Przykładowo w przypadku sylwetki skiny fat dobre efekty daje dieta ketogeniczna, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego balansu kalorycznego.

Regularne badania, sen, redukcja stresu

Każdy, a osoby z sylwetką skinny fat w szczególności, powinien regularnie kontrolować swoje zdrowie pod kątem poziomu cukru we krwi, cholesterolu (HDL i LDL) i ciśnienia krwi. Regularne kontrole mogą pomóc w wykryciu ewentualnych problemów, a także pomagają śledzić postępy w dbaniu o opisywany typ sylwetki. Natomiast odpowiedni, zdrowy sen i redukcja stresu pozytywnie wpływają na metabolizm i zdolność organizmu do spalania tłuszczu.

Pamiętaj, że zmiana codziennych nawyków ewidentnie poprawi twoją kondycję, sylwetkę, ale przede wszystkim samopoczucie i nastrój!

Figura skinny fat – podsumowanie

Sylwetka skinny fat stanowi pewne wyzwanie. Zaniedbane ciało z tą tendencją może być narażone na poważne problemy zdrowotne – mimo że początkowo niewiele na to wskazuje. Jednak dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę i wprowadzenie innych zdrowych nawyków może pomóc w skutecznym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – w poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest indywidualne dostosowanie planu treningowego i żywieniowego do naszych potrzeb i celów, a w tym przedsięwzięciu warto skorzystać z pomocy specjalistów: lekarzy, dietetyków i trenerów personalnych. A jeśli dodatkowo prowadzisz siedzący tryb życia czy pracy, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem: Ile kroków dziennie przy siedzącym trybie życia? Naukowcy odpowiadają.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze