1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Sennik: wojna. Co oznacza sen o wojnie? Czy należy się niepokoić?

Sennik: wojna. Co oznacza sen o wojnie? Czy należy się niepokoić?

(Fot. Justin Lewis/Getty Images)
(Fot. Justin Lewis/Getty Images)
Niekiedy sny bywają tak sugestywne i przerażające, że pierwszą rzeczą, jaką robimy po przebudzeniu, jest sięgnięcie po sennik. Wojna, wybuchy bomb, ginący ludzie, wszechobecne cierpienie to przykłady budzące wiele silnych emocji, wśród których króluje strach lub wręcz groza. Co oznacza taki sen? Czy naprawdę należy się bać?

Co mówi sennik? Wojna, ucieczka, atak nieprzyjaciela…

Sen o wojnie można interpretować na wiele sposobów, ponieważ w dużej mierze jest zależny nie tylko od zdarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w życiu śniącego, ale także od tego, czy dana osoba rzeczywiście przeżyła tak wielki dramat. Nieco inaczej można rozumieć tego typu marzenia senne w przypadku kogoś, kto niedawno był w kinie na filmie wojennym albo czytał interesującą książkę o walkach. W takich sytuacjach najczęściej sen o wojnie tłumaczy się sortowaniem przez mózg w czasie wypoczynku wszystkich informacji zebranych w ciągu dnia. Te bardziej istotne trafiają do pamięci długotrwałej, gdzie są przechowywane przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat, natomiast mniej ważna reszta z czasem idzie w zapomnienie. Jeżeli z kolei nie miało się do czynienia z żadnymi bodźcami nawiązującymi do wojny, wówczas warto zajrzeć do sennika i spróbować odczytać jego znacznie.

Co znaczy sen o wojnie? Sennik i jego najważniejsze pojęcia

Już od czasów prehistorycznych wszelkie walki i wojny należały do jednych z najgorszych doświadczeń, z jakimi zmagała się ludzkość. Konflikty zbrojne wzbudzały tak wielkie przerażenie, że m.in. w Księdze Objawienia św. Jana Wojna zaliczona została do jednych z czterech jeźdźców apokalipsy, którzy przybędą przed Sądem Ostatecznym i wraz z Zarazą, Głodem oraz Śmiercią przyczynią się do końca istnienia świata. W czasach obecnych wojna jest równie traumatycznym przeżyciem jak wiele wieków temu, i to nie tylko dla ludzi, którzy brali w niej udział, ale także obawiających się, że to straszne doświadczenie dosięgnie także ich. Nic więc dziwnego, że nawet sen o wojnie wywołuje takie negatywne emocje, jak lęk, przerażenie czy poczucie bezradności. A co ta na sennik? Wojna, ucieczka lub próba walki najczęściej symbolizują wewnętrzny chaos, nierozwiązane konflikty zrzucane na dalszy plan, emocjonalne walki, a także brak wiary w to, że wysiłki czy dążenie do określonego celu się powiodą.

Sennik – wybuch wojny i walka. Jak interpretować?

Wojna to nieporządek, chaos i ogromne zamieszanie, dlatego sen o niej nieraz jest odzwierciedleniem takiego stanu w codziennym życiu. To również reakcja organizmu na stres, konflikty w pracy, wewnętrzne rozdarcie w jakichś sprawach lub poczucie zagrożenia. Tego typu sny niosą cenne informacje. Jak je odczytać i zinterpretować?

 • Strach przed wybuchem wojny – obawa o bliskich lub ważną dla ciebie osobę.
 • Widzieć przygotowania do wojny, zbrojenie, zbieranie sił – niebawem mogą nadejść złe wieści.
 • Wybuch wojny – najczęściej wiązany jest z rozpoczęciem zmian w życiu. Przed tobą nowe wyzwania, którym trzeba będzie stawić czoła.
 • Wyruszanie do walk – część spraw może się zakończyć niepomyślnie.
 • Próba zatrzymania wybuchu – dążenie do rozwiązania wszelkich konfliktów (zarówno osobistych, jak i związanych z pracą czy rodziną) drogą pokojową albo za pomocą negocjacji.
 • Dowodzić w wojnie – pragniesz mieć większy wpływ lub większą kontrolę nad określoną sytuacją. Masz poczucie, że jeśli podejmiesz właściwe decyzje, sprawa zakończy się pomyślnie.
 • Być cywilem w trakcie walk – najczęściej jest odzwierciedleniem poczucia bezsilności wobec danej sytuacji. Próbę przetrwania ataku nieprzyjaciela nieraz interpretuje się jako odczuwanie zbyt dużej presji lub złych konsekwencji danych czynów.
 • Obserwować wojnę – jeśli jesteś widzem toczących się walk, to znak, że jeśli chcesz korzystnie zamknąć dane sprawy, musisz trzymać nerwy na wodzy i w sposób opanowany starać się rozwiązać męczący cię konflikt. Niektóre senniki interpretują obserwowanie wojny jako nadejście smutku i nieporozumień.

Sennik – co oznacza sen o wojnie i jej konsekwencjach?

Warto pamiętać, że nawet najgorszych snów nie powinno się traktować dosłownie. Najczęściej są to symbole czy przenośnie obrazujące emocje zepchnięte w umyśle na dalszy plan. Co oznaczają same walki, przegrana lub zwycięstwo. Jak interpretuje je sennik? Wojna najczęściej sugeruje zmiany i próbę rozwiązania danego konfliktu, jednak dość istotne znaczenie mają zdarzenia zobrazowane w trakcie snu.

 • Nalot samolotów – jakie jest znaczenie snów o bombowcach lub samolotach wojskowych? Najczęściej to znak, że nadciągają kłopoty lub przykre sytuacje, z którymi dość szybko trzeba będzie się zmierzyć. Trudny okres może dotyczyć zarówno życia zawodowego, jak i osobistego.
 • Spadające bomby, rakiety – najczęściej symbolizują nagłe, nieprzewidziane zmiany lub wydarzenia mogące mieć duży wpływ na dalsze życie.
 • Strzelanina – agresywne działanie, konfrontacja z przeciwnikiem w obronie własnych przekonań.
 • Najazd czołgów – przed tobą duże i trudne wyzwanie, które – choć może wydawać się potężne – wcale nie jest niezwyciężone.
 • Trafić do niewoli – może sugerować, że w konflikcie czy sprzeczce poniesiesz częściowe straty.
 • Żegnać bliskiego wyruszającego na wojnę – postaraj się zakończyć starcia i poprawić relacje z ważnymi dla ciebie osobami.
 • Uciekać przed wojną – sennik w takim wypadku podpowiada, by nie zapominać o nieporozumieniach lub konfliktach, lecz spróbować je rozwiązać.
 • Przeżyć wojnę – taki sen najczęściej oznacza pomyślne zakończenie męczącego konfliktu lub zrealizowanie obranego celu.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze