1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Mezomorfik – kto to?

Mezomorfik – kto to?

(Fot. Tunvarat Pruksachat/Getty Images)
(Fot. Tunvarat Pruksachat/Getty Images)
Każdy z nas jest inny – różnimy się charakterem, usposobieniem, wyglądem, a także budową ciała. Ostatni z czynników – czyli somatotyp – wpływa na wiele elementów naszego codziennego życia: zdolności sportowe, metabolizm i preferencje dietetyczne. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzuje się mezomorfik i jak odpowiednio kształtować taki typ sylwetki.

Mezomorfik to jeden z trzech podstawowych somatotypów budowy ciała. Czym się charakteryzuje? Niskim poziomem tkanki tłuszczowej oraz łatwym budowaniem masy mięśniowej, przez co uznawany jest jako idealny typ budowy dla sportowców.

Oczywiście to niejedyne cechy mezomorficznej budowy ciała. Co jeszcze możemy wyróżnić?

Mezomorfik – cechy

  1. Sylwetka w kształcie litery V – w przypadku mężczyzn. U kobiet będzie to kształt klepsydry, tj. szerokie barki, wąska talia i szerokie biodra.
  2. Atletyczna budowa ciała.
  3. Prosta postawa.
  4. Dobrze widoczne mięśnie – szczególnie w okolicach brzucha.
  5. Mocne stawy i kończyny.
  6. Dobry, szybki metabolizm.
  7. Duża siła fizyczna.
  8. Szybkie postępy w treningu siłowym.

Mezomorfik – sylwetka idealna i „łatwa w rzeźbieniu”?

Typ sylwetki mezomorfik faktycznie może szybciej osiągnąć indywidualne założenia treningowe, ale nie oznacza to, że osoba mająca te predyspozycje nie musi nic robić. Pomimo szybkiego, sprawnego metabolizmu konieczne jest utrzymanie prawidłowej diety i kaloryczności – obalmy zatem mit, że mezomorfik może jeść, co chce i ile chce, bo naturalnie „spali” nadprogramowe wartości odżywcze.

By utrzymać ciało w dobrej formie, musimy zadbać o zdrową i zróżnicowaną dietę oraz kontrolować swoje zachcianki żywieniowe. Jak więc powinna wyglądać dieta mezomorfika?

Dieta dopasowana do potrzeb mezomorfika

Dieta mezomorfika powinna być oparta na jego dążeniach treningowo-sylwetkowych. Jeśli planujemy zbudować masę mięśniową, warto włączyć do codziennego menu dużą ilość białka. Oprócz tego istotne jest ustalenie nadwyżki energetycznej, która będzie przekraczać próg całkowitej przemiany materii. Nie należy przy tym zapominać o węglowodanach i tłuszczach, które zapewniają lepszą wchłanialność witamin.

Jeśli jednak planujemy wprowadzić dietę redukcyjną, należy ograniczyć węglowodany i tłuszcze nasycone. Białko natomiast zagwarantuje uczucie sytości, co przełoży się na niechęć do podjadania. A co z treningiem?

Trening idealny dla mezomorfika

Mezomorfik ma wiele możliwości, jeśli chodzi o dyscypliny sportowe – zapewniają to jego mocne kości, siła fizyczna i umięśnione ciało, dlatego może skupić się na:

  • treningu wytrzymałościowym, w którym dąży do jak największej wydolności tlenowej, szczególnie istotnej podczas maratonów;
  • treningu wspierającym budowę masy mięśniowej, co szczególnie przyda się przy uprawianiu takich dyscyplin jak sprint czy podnoszenie ciężarów;
  • treningu ogólnym, który łączy ze sobą trening wydolnościowy, siłowy i oporowy, co szczególnie przydaje się podczas uprawiania takich sportów, jak koszykówka, piłka nożna i tenis.

Do tego należy uwzględnić bariery zdrowotne (choroby współistniejące czy ograniczenia rekonwalescencyjne) i indywidualne samopoczucie. Nie każdy z budową mezomorfika może podnosić ciężary czy biegać wiele kilometrów.

Dużą rolę odgrywa tu także suplementacja, która u każdego może wyglądać odmiennie. Uwzględniając te wszystkie zależności, możemy jednak osiągnąć upragnione rezultaty, a konsultacja z trenerem i dietetykiem znacząco przyspieszy i ułatwi dążenie do celu!

Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, czy mamy ten lub inny typ budowy ciała (skinny fat, endomorfik), możemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale konieczne jest dopasowanie odpowiedniego treningu i zrównoważonej diety.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze