1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Leworęczność może być genetyczna? Tajemniczy wpływ nowoodkrytej mutacji

Leworęczność może być genetyczna? Tajemniczy wpływ nowoodkrytej mutacji

Większość osób jest praworęczna. Naukowcy wierzą, że za leworęczność może odpowiadać specyficzna mutacja genetyczna. (Fot. Getty Images)
Większość osób jest praworęczna. Naukowcy wierzą, że za leworęczność może odpowiadać specyficzna mutacja genetyczna. (Fot. Getty Images)
Co łączy Lady Gagę, Baracka Obamę, Billa Gatesa, Paula McCartneya i Justina Biebera z Jimim Hendrixem, Judy Garland i Davidem Bowiem? Wszyscy oni są leworęczni, podobnie jak ok. 10 proc. całej populacji. Skąd ta aberracja? Naukowcy mają nową hipotezę. Uczeni z Max Planck Institute zidentyfikowali rzadką kombinację genów, która występowała u leworęcznych aż 2,7 razy częściej niż u reszty populacji.

Większość świata jest praworęczna, ale co dziesiąta osoba ma dominującą lewą dłoń. Kiedyś stanowczo to tępiono i usiłowano zmusić leworęcznych do zmiany, teraz jednak – na szczęście – świat naukowy stara się ich po prostu zrozumieć. Skąd ta zmiana i co za nią odpowiada?

Nowe badanie naukowców z Max Planck Institute wykazało, że leworęczność może być uwarunkowana genetycznie. Badacze zidentyfikowali rzadką kombinację genów zaangażowaną w kontrolowanie kształtu komórek i zarejestrowali ją aż 2,7 razy częściej u osób, które deklarują leworęczność. Wariant ten, nazwany genem TUBB4B, dotyczy jednak niewielkiej liczby wszystkich leworęcznych osób. Zauważono go tylko u ok. 0,1 proc. badanych, jednak naukowcy są zgodni, że TUBB4B może grać istotną rolę w generalnym rozwoju asymetrii mózgowej, która determinuje wybór ręki dominującej. Dlaczego?

U większości ludzi obie półkule mózgowe są inaczej zbudowane i dominują w zależności od różnych funkcji. – Przykładowo u większości ludzi lewa półkula dominuje w przypadku umiejętności językowych, a prawa w przypadku zadań, które wymagają orientacji w przestrzeni – tłumaczy neurobiolog Clyde Francks z holenderskiego wydziału psycholingwistyki Instytutu Maxa Plancka, autor badania opublikowanego we wtorek w piśmie naukowym „Nature”. – Zwykle lewa półkula dominuje nad prawą dłonią. Nerw je łączący przechodzi z lewej na prawą przez niższe struktury mózgu. U leworęcznych zaś to prawa półkula dominuje nad dłonią dominującą. Pytanie zatem brzmi: co jest przyczyną tej asymetrii, która powoduje inny rozwój mózgu?
Z pomocą przychodzi właśnie odkryta kombinacja genu nazwana TUBB4B. Panuje on nad białkiem, które używane jest do budowy filamentów zwanych mikrotubulami. Te z kolei budują wewnętrzną strukturę komórek. – Odnaleźliśmy rzadką mutację tego genu u leworęcznych, co sugeruje, że te mikrotubule są zaangażowane w tworzenie mózgowych asymetrii – tłumaczy Francks. Budowa tych półkul zaczyna się rozwijać już na etapie rozwoju embrionalnego, chociaż mechanizm nadal pozostaje nieznany.
– Rzadka mutacja genetyczna u garstki ludzi może pomóc nam zidentyfikować geny, które odpowiadają za rozwój mózgowej asymetrii u każdego. TUBB4B może być tego dobrym przykładem – dodaje badacz.
Nadal jednak leworęczność w dużej mierze zdaje się po prostu kwestią przypadku. – Wierzymy, że w większości przypadków leworęczność występuje w wyniku przypadkowych zmian na etapie embrionowego rozwoju mózgu, bez wpływu specyficznych genów i środowiska. Na przykład poprzez losowe wahania stężeń niektórych cząsteczek podczas kluczowych etapów powstawania mózgu – mówi Francks.
Na przestrzeni wieków wiele kultur dyskredytowało leworęczność i próbowało wymusić na wszystkich używanie prawej ręki. W języku angielskim nawet słowo „right” oznacza również „poprawny” lub „właściwy”, podobnie w języku polskim słowo „prawy” oznacza „sprawiedliwy”. Co ciekawe, angielskie słowo „sinister”, czyli „złowrogi”, pochodzi od łacińskiego „sinistra”, czyli „po lewej stronie”. W języku polskim także „lewy” w języku potocznym oznacza „nielegalny, fałszywy lub wyglądający podejrzanie”.
Występowanie leworęczności na świecie nie jest też jednorodne – rzadziej występuje w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie, częściej w Europie i Ameryce Północnej, zauważają badacze. – To może wskazywać na ucisk osób leworęcznych w niektórych kulturach, czyli zmuszanie leworęcznych dzieci do przestawienie się na praworęczność, co swego czasu występowało także w Europie i Ameryce Północnej – dodają.
Nowe dowody, jak sugerują naukowcy, mogą znaleźć zastosowanie także w psychiatrii. Podczas gdy przeważająca większość leworęcznych nie ma żadnych tego typu schorzeń, to schizofrenia występuje wśród lewo lub oburęcznych osób prawie 2 razy częściej. Wśród ludzi ze spektrum autyzmu zaś leworęczność występuje aż trzykrotnie częściej. Niektóre geny, które uczestniczą w rozwoju mózgu na wczesnym etapie życia, mogą być zaangażowane zarówno w budowę mózgowej asymetrii, jak i w pewnych psychiatrycznych uwarunkowaniach. Wskazują na to inne badania przeprowadzone przez ten zespół.
Odkrycie oparto na danych genetycznych zyskanych od ponad 350 tys. osób dorosłych z Wielkiej Brytanii, które zarejestrowały się w brytyjskim Biobanku. Ok. 11 proc. z nich było leworęcznych.
Źródło: Will Dunham, „Gene involved in cell shape offers clues on left-handedness”, reuters.com [dostęp: 03.04.2024]
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze