1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Sennik: zęby. Co oznacza sen o zębach? Czy zawsze jest związany ze śmiercią?

Sennik: zęby. Co oznacza sen o zębach? Czy zawsze jest związany ze śmiercią?

Co oznacza sen o zębach? (Fot. SolStock/Getty Images)
Co oznacza sen o zębach? (Fot. SolStock/Getty Images)
Po jakim śnie nerwowo wertujesz sennik? Zęby, zwłaszcza wypadające albo zepsute, to częsta nocna mara, z którą przyszło się zmierzyć niemal każdemu. Jedni traktują taki koszmar z przymrużeniem oka, inni są przekonani, że spotka ich jakieś nieszczęście, przykre doświadczenie, a nawet śmierć. Jak interpretować taki sen? Czy naprawdę musi mieć związek z negatywnymi doświadczeniami?

Co mówi sennik? Zęby to dobry czy zły sen?

Sen o zębach należy do jednych z najpopularniejszych motywów sennych znanych od zarania dziejów we wszystkich kulturach świata. Już w czasach starożytnych posiadanie pięknych białych zębów było oznaką dobrego zdrowia i zwiększonej odporności na dziesiątkujące w tamtych czasach ludzkość choroby zakaźne. Nic więc dziwnego, że nawet krótka, pozornie mało znacząca scenka z wyciąganiem lub wyrywaniem trzonowców czy siekaczy wzbudzała u śniącego autentyczne przerażenie.

Obawy, że taki koszmar nie zapowiada niczego dobrego, zachowały się do czasów obecnych i nawet osoby sceptycznie podchodzące do interpretacji nocnych wizji nieraz w poszukiwaniu odpowiedzi decydują się dokładnie przewertować sennik. Zęby zepsute, dziurawe, bolące, pobrudzone krwią czy połamane… – jeśli się przyśnią, to co mogą oznaczać? Jakie jest znaczenie snów i czy dobrze jest je interpretować?

Co oznacza sen o zębach?

Choć sen o zębach nieraz napawa wieloma obawami, wcale nie musi oznaczać czegoś strasznego. Przed próbą interpretacji zdarzeń, które miały miejsce w nocnym koszmarze, warto się zastanowić, czy w ciągu minionego dnia nie doszło do sytuacji mającej związek z zębami. Niekiedy wystarczy rozmowa na temat wizyty kontrolnej u stomatologa albo posłuchanie czyjegoś sprawozdania na temat leczenia czy wyrywania trzonowców, by podczas snu mózg przetworzył mało istotne informacje w zaskakująco realny koszmar.

Każdy sennik ma swoją własną interpretację dotyczącą zębów, jednak niemal wszystkie łączy zapowiedź zbliżających się ważnych wydarzeń lub kłopotów, nie tylko w dziedzinie zdrowia, ale również pracy, rodziny czy związków.

Niektóre interpretacje utożsamiają zęby z ukrytym niepokojem lub obawami, inne z kolei wskazują na niespełnione potrzeby duchowe, materialne, a nawet fizyczne. Jak rozumieć sen z zębami w roli głównej?

 • Zepsute zęby – dziurawe, gnijące lub starte zęby mogą oznaczać nieszczęście, chorobę, krzywdę, a nawet jakąś stratę.
 • Lśniące, białe, idealnie zdrowe zęby – najczęściej symbolizują zdrowie, dobrobyt i witalność. Jeśli we śnie otaczają cię ludzie o idealnym uzębieniu, to znak, że wszyscy ci życzą szczęścia i powodzenia.
 • Rozpadające się zęby – kruszące, rozsypujące się w rękach trzonowce lub siekacze nieraz zwiastują problemy w związku albo rozstanie.
 • Rozchwiane zęby – sugerują zmiany planów, zanim pojawią się ich negatywne skutki.
 • Sztuczna szczęka – widzieć sztuczną szczękę oznacza zdradę lub kłamstwa w najbliższym otoczeniu.
 • Aparat ortodontyczny – jeśli śni ci się, że masz aparat, może to oznaczać potrzebę poprawy czegoś, wprowadzenia zmian, które w przyszłości mogą wyjść na dobre. Widzieć aparat u kogoś – na drodze do wyznaczonego celu czeka cię wiele trudności i oporu ze strony bliskich lub współpracowników.
 • Mieć złoty ząb – czeka cię przypływ gotówki lub bogactwo.

Sen o zębach a śmierć

Czy wypadające zęby zawsze oznaczają śmierć? Oczywiście, że nie! Choć niektóre senniki sugerują, że wypadanie, gubienie lub wyciąganie zepsutych, gnijących zębów z ust może zwiastować odejście kogoś bliskiego, warto pamiętać, że najczęściej takie marzenie nocne ma wiele znaczeń zupełnie niezwiązanych ze śmiercią.

Nawet jeśli sen o wypadających zębach może być wstrząsającym i trudnym do zapomnienia doświadczeniem, warto przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów oraz okoliczności, które pomogą lepiej zinterpretować i zrozumieć przesłanie. Być może to znak zakończenia czegoś – jakiejś znajomości, miłości lub toksycznego związku. Równie dobrze sen o zębach może dotyczyć sfery, która według podświadomości ostatnio najbardziej zaprząta twój umysł, a więc: praca, konflikty rodzinne, niezamknięte sprawy czy nawet odwlekanie kontrolnych badań w zakresie własnego zdrowia.

Sennik i wypadające zęby

Wiele osób uważa, że sny niosą cenne informacje, które warto starać się zrozumieć i interpretować, ponieważ mogą być wygenerowaną przez podświadomość wskazówką dotyczącą rozwiązania zepchniętych na dalszy plan problemów. Jeśli więc w ciągu dnie nie wydarzyło się nic niepokojącego czy mającego związek z uzębieniem, a wyciszenie i właściwa higiena snu nie przyniosły rezultatu, warto przeszukać hasła, które zawiera sennik – zepsute zęby, wypadające siekacze, trzonowce rozsypujące się w proch… – to wszystko może być zapowiedzią nadchodzących kłopotów.

 • Bolące zęby – pomimo wielu starań raczej nie osiągniesz upragnionego celu.
 • Wybicie zęba – niebawem mogą cię spotkać przykrość, pech albo nieszczęście. Utrata jedynek może oznaczać wypadek lub chorobę kogoś bardzo bliskiego.
 • Wypadający ząb – możesz utracić swoją pozycję lub zaufanie bliskich. Sen o wypadaniu zębów pojawia się często u osób mających poważne problemy finansowe, bojących się utracić władzę oraz czujących niedowartościowanie z powodu braku pracy. Utrata całego uzębienia najczęściej zwiastuje jakieś nieszczęście, np. wypadek, chorobę lub w skrajnych wypadkach odejście bliskiej osoby.
 • Wyrywać zęby – postaraj się nie utracić kontroli nad swoim życiem. Zadbaj o zdrowie.
 • Myć zęby – niebawem zwalczysz problemy, a w twoim życiu pojawią się ład i porządek.
 • Wyrzynające się zęby – nadchodzą wielkie zmiany, na dobre!
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze