1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Sangwinik – może być czarujący, ale bywa męczący

Sangwinik – może być czarujący, ale bywa męczący

Sangwinik to dusza towarzystwa, zaraża optymizmem i entuzjazmem. (Fot. Getty Images)
Sangwinik to dusza towarzystwa, zaraża optymizmem i entuzjazmem. (Fot. Getty Images)
Sangwinik to jeden z czterech typów temperamentu opisanych w starożytności przez Hipokratesa. Jakimi cechami charakteryzuje się sangwinik, jak go rozpoznać, jak sprawdza się w pracy, a jak w związku?

Spis treści:

  1. Sangwinik kto to?
  2. Jak rozpoznać sangwinika?
  3. Zalety sangwinika
  4. Wady sangwinika
  5. Sangwinik w związku
  6. Sangwinik w pracy
  7. Słynni sangwinicy
  8. Podsumowanie

Sangwinik podobnie jak choleryk, melancholik i flegmatyk to typy temperamentu, czyli zbioru cech, które opisują każdego człowieka. Temperament jest wrodzony, uwarunkowany biologicznie, może w ciągu życia zmieniać się nieco pod wpływem wychowania, warunków i stylu życia.

Za prekursora nauki o temperamencie uważa się greckiego lekarza Hipokratesa, żyjącego w V wieku p.n.e., który stwierdził, że naturę ciała człowieka stanowią cztery „soki” w organizmie: krew, flegma oraz żółta i czarna żółć. Jeżeli to krew jest w przewadze mamy do czynienia z sangwinikiem; jeśli najwięcej jest żółci człowiek jest cholerykiem; przewaga żółci czarnej, to melancholik; u flegmatyka przeważa śluz.

Dziś przyjrzymy się bliżej sangwinikowi - osobie pełnej energii i entuzjazmu, która emanuje optymizmem i radością życia. Czyżby sangwinik to chodzący ideał? Niekoniecznie. Sangwinik ma wprawdzie wiele zalet, ale także sporo wad.

Sangwinik kto to?

Sangwinik to tak zwany krwisty temperament, osoba, którą charakteryzuje optymizm, entuzjazm i pogodny charakter. Sangwinik to zazwyczaj ekstrawertyk, otwarty na świat i ludzi. Z łatwością nawiązuje kontakty, lubi brylować w towarzystwie, bawić się i spędzać aktywnie czas. O takich ludziach mówi się często żywe srebro.

Jak rozpoznać sangwinika?

Jakie cechy charakteru sangwinika wyróżniają go z tłumu? Jego nie sposób nie zauważyć. Zwykle to osobą, pojawia się z uśmiechem na twarzy, czarująca, zabawna, elokwentna. Jest żywiołowa, ekspresyjna, często dużo mówi i gestykuluje. Sangwinik skupia na sobie uwagę, zdaje sobie z tego sprawę i jest to dla niego powód do dumy.

Osoby o temperamencie sangwinika, gdy jest on niezbalansowany, mogą wykazywać cechy wspólne z ADHD.

Czytaj także: Introwertyk czy ekstrawertyk – kim jestem naprawdę?

Zalety sangwinika

Osoby o sangwinicznym temperamencie mają wiele zalet. Są przez to zazwyczaj bardzo lubiane i pożądane w towarzystwie: wesołe, spontaniczne, pełne błyskotliwych pomysłów. Ich optymizm może być zaraźliwy, a ich entuzjazm motywujący. Dzięki temu są wspaniałymi kompanami, zwłaszcza w czasie zabawy lub beztroskich wakacji.

Wady sangwinika

Przy całym swoim uroku, sangwinik na dłuższą metę może być męczący. Łatwo się zapala, ale równie szybko gaśnie, to klasyczny słomiany zapał. Sangwinik bywa impulsywny i nierozważny, zbyt szybko podejmuje decyzje, które nie zawsze są przemyślane. Unika konfrontacji i podejmowania odpowiedzialności.

Sangwinik w związku

Jaki jest sangwinik w związku? Życie w związku z sangwinikiem, który zazwyczaj jest lojalny i troskliwy, może być ekscytujące, pełne przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Na dłuższą metę jednak, gdy na horyzoncie pojawia się proza życia, czyli codzienne obowiązki i zobowiązania, związek z osobą o temperamencie sangwinika, może nie być łatwy. Sangwinik bowiem potrzebuje ciągłych zmian, różnorodnych bodźców, nie znosi rutyny. Z tego względu najlepszym partnerem dla sangwinika będzie osoba o podobnym temperamencie takie jak inni sangwinicy lub cholerycy.

Z jakimi osobami sangwinikowi nie po drodze? Sangwinik może mieć trudności w związku z osobami, które są zbyt powściągliwe lub zbyt melancholijne. Osoby o flegmatycznym temperamentem, które są zwykle spokojne i niechętnie angażują się w emocje, mogą być trudne do zrozumienia dla energicznego sangwinika.

Czytaj także: Realistka czy intuicjonistka? Sprawdź, kim jesteś

Sangwinik w pracy

W jakich zawodach sprawdzi się sangwinik? Kreatywność, nieszablonowe myślenie, pomysłowość i przedsiębiorczość to niezaprzeczalne atuty sangwiników, które są postrzegane przez pracodawców jako zalety. Sangwinika motywują nowe wyzwania, możliwości poznawania nowych ludzi i doświadczania nowych emocji. Szuka ciągłego pobudzenia i aktywności.

Sangwinik nie boi się nowych wyzwań i entuzjastycznie podchodzi do nietypowych zadań, proponując niekonwencjonalne rozwiązania. Z tego względu sangwinicy sprawdzają się w marketingu i zawodach kreatywnych. Dzięki łatwości nawiązywania kontaktów odnajdują się również świetnie w handlu i wszystkich innych profesjach, które wymagają kontaktu z klientami.

Zawodami dobrymi dla sangwinika są również aktorstwo i dziennikarstwo, zwłaszcza telewizyjne. Sangwinik odniesie największy sukces w zawodzie, który da mu możliwość relacji z ludźmi i pozwoli działać spontanicznie, bez sztywnych zasad i reguł.

Wbrew pozorom sangwinik nie będzie dobrym liderem – sprawdzi się raczej w roli wizjonera i inicjatora działań, które wdrożą w życie inne osoby.

Słynni sangwinicy

W historii można znaleźć wielu słynnych sangwiników. Wśród nich są m.in. Huxley Aldous, Katarzyna Medycejska, Voltaire, Monteskjusz, Mazarini, Machiavelli, Bacon, Eurypides, Horacy, Enstein, Metternich, Ludwik XVIII, Ernest Hemingway, Marilyn Monroe czy Robin Williams. Ich charaktery pełne energii i entuzjazmu sprawiły, że stali się ikonami swojej epoki

Podsumowanie

Sangwinik, opisywany jako pełen energii i entuzjazmu, jest jednym z czterech typów temperamentu według koncepcji Hipokratesa. Charakteryzuje go optymizm, otwartość, oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Choć jest osobą lubianą i charyzmatyczną, może być również męczący z powodu impulsywności i braku skupienia na dłuższą metę. W związku, choć zapewnia emocje i przygody, może mieć trudności z rutyną i odpowiedzialnością. W pracy, sangwinicy są kreatywni i przedsiębiorczy, ale często potrzebują zmian i nowych bodźców. Mimo to, nie zawsze sprawdzają się jako liderzy, lecz raczej jako inicjatorzy. W historii, wielu słynnych sangwiników, dzięki swojej energii i entuzjazmowi, stało się ikonami swoich czasów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze