1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Odpowiedzialny design. Maja Ganszyniec, jedna z najbardziej znanych polskich projektantek podjęła współpracę z BMW

Odpowiedzialny design. Maja Ganszyniec, jedna z najbardziej znanych polskich projektantek podjęła współpracę z BMW

Fot. BMW
Fot. BMW
Artystka zaprojektowała modułowe stoisko ekspozycyjne dla elektrycznych aut, które w swoim drugim życiu stanie się strefą rekreacji w zielonych przestrzeniach miejskich.

Wysoka jakość to odpowiedzialność

„Nie szkodzić” to główna zasada pracy Mai Ganszyniec, która od ponad 10 lat prowadzi studio skupione wokół projektów przyjaznych człowiekowi i naturze. Artystka, znana głównie z projektów mebli oraz przedmiotów użytkowych, zawsze szuka możliwości wdrożenia optymalnych dla środowiska rozwiązań, wierzy w produkcję cyrkularną, a w swoich pracach chętnie stosuje surowce wtórne.
Kwestia zrównoważonego rozwoju stała się istotna także w świecie designu, a rola projektantów w realizowaniu tej idei – kluczowa. Pod wieloma względami sztuka projektowania nie zmieniła się od wieków, przedmioty muszą być trwałe, praktyczne i estetyczne, żeby spełniały założenia dobrego projektu. Dziś do praktyki dodajemy kolejny wymiar – zrównoważonej produkcji – mówi Maja Ganszyniec.
Weszliśmy w okres kryzysu zasobów, logika korzystania z materiałów stanęła na głowie. Plastik, przez lata postrzegany jako zły, pozwala na wielokrotne przetwarzanie. Z kolei naturalne surowce, postrzegane jako dobre, to zasoby, które są w deficycie, i należy traktować je z należytym szacunkiem. Nic w tych czasach nie jest już oczywiste, ale warto podejmować próby spojrzenia na działania projektowe również przez aspekt środowiskowy. To definiuje współczesne odpowiedzialne projektowanie – dodaje projektantka.
Fot. BMW Fot. BMW
Trwały, przemyślany i piękny – taki powinien być zdaniem artystki jakościowy produkt. Uważa, że należy tworzyć tak, żeby ludzie nie chcieli się tych produktów nigdy pozbyć. Dlatego wszystkie jej projekty mają ponadczasowy charakter. Radzi też wystrzegać się sezonowych trendów.
Każda produkowana dziś rzecz powinna służyć jak najdłużej: albo w nowym miejscu i funkcji, albo po przetworzeniu materiału jako coś nowego. Ta zasada przyświecała nam także podczas tworzenia stanowiska wystawowego BMW – mówi Ganszyniec.
Fot. BMW Fot. BMW
Wszystkie elementy ekspozytora zostały zaprojektowane modułowo, wystarczy je rozłożyć, by mogły pełnić funkcję na przykład zewnętrznych mebli, platformy piknikowej czy leżaków. Uniwersalność i mobilność projektu pozwala na dowolne zestawianie i adaptowanie go do aktualnych potrzeb.

Łańcuch zielonych wartości

Współpraca marki BMW z Mają Ganszyniec jest spójna ze strategią firmy, koresponduje z jej holistycznym podejściem do zrównoważonego rozwoju. W BMW Group chcemy wyprodukować najbardziej zielony samochód elektryczny i wyznaczać nowe standardy dzięki naszym innowacjom. Nie zrobimy tego, patrząc wyłącznie na produkt – to tylko jeden z elementów przybliżających nas do osiągnięcia neutralności klimatycznej – mówi Kacper Studencki, dyrektor marketingu BMW w Polsce.
Dlatego od wielu lat analizujemy cały łańcuch wartości. Działamy w tym zakresie wielotorowo: 100% wykorzystywanej przez nas energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, a wszystkie zakłady BMW Group są neutralne pod względem emisji CO2. Ponadto zwiększamy zastosowanie surowców wtórnych w naszych najnowszych modelach oraz opracowujemy alternatywne materiały o właściwościach zbliżonych do skóry czy wykonanych częściowo z sieci i lin rybackich pochodzących z recyklingu.
Szukając innowacyjnych rozwiązań, zawsze patrzymy perspektywicznie. Współpraca z Mają jest dla nas naturalna – łączy nas świadome podejście do korzystania z dostępnych zasobów oraz szukanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze gospodarki cyrkularnej – dodaje Studencki. Zrównoważony rozwój to idea, która nie zaczyna się i nie kończy na etapie projektu oraz produkcji, ale wkracza do życia, w którym na co dzień funkcjonujemy.
___________
Fot. BMW Fot. BMW
Maja Ganszyniec studiowała architekturę wnętrz na krakowskiej ASP, design na Politechnice Mediolańskiej i Design Product w Royal College of Art w Londynie. W 2017 uhonorowana tytułem Projektanta Roku przez Polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a w 2022 nominowana do Dezeen Awards 2022 w kategorii Emerging Design Studio.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze