1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Dobrze płatne zawody. W tym nie zastąpi cię AI

Dobrze płatne zawody. W tym nie zastąpi cię AI

Dobra praca daje satysfakcję i zadowalające wynagrodzenie. W których zawodach możemy liczyć na najwyższe zarobki? Fot. Luis Alvarez/Getty Images
Dobra praca daje satysfakcję i zadowalające wynagrodzenie. W których zawodach możemy liczyć na najwyższe zarobki? Fot. Luis Alvarez/Getty Images
Chcesz pomóc dziecku w wyborze kariery, tak by mogło pozwolić sobie na dostatnie życie? Sama myślisz o przebranżowieniu na lepiej płatny zawód? Zerknij na nasze zestawienie najlepiej płatnych zawodów, na które zapotrzebowanie nie zaniknie w ciągu najbliższych lat i które nie zostaną wyparte przez sztuczną inteligencję.

Spis treści:

 1. Dobrze płatne zawody - dyrektor finansowy/dyrektorka finansowa
 2. Dobrze płatne zawody - analityk/analityczka big data
 3. Dobrze płatne zawody - chirurg/chirurżka
 4. Dobrze płatne zawody - prawnik/prawniczka korporacyjna
 5. Dobrze płatne zawody - HR Business Partner

Dobrze płatne zawody - dyrektor finansowy/dyrektorka finansowa

Naszą listę otwiera pozycja całkiem oczywista - dyrektor czy dyrektorka finansowa może liczyć na duże zarobki. Zarządzanie finansami i podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest obarczone dużą odpowiedzialnością, a co za tym idzie - jest stosownie wynagradzane. Będąc na tym stanowisku nie musisz martwić się o konkurencję ze strony AI - chociaż sztucznej inteligencji można zlecić analitykę raportów czy kompilowanie zestawień, to zarządzanie jej wynikami na długo pozostanie pod ludzką opieką.

Dyrektorzy finansowi mogą, według różnych źródeł, zarabiać od 16 do nawet 29 tys. brutto miesięcznie. Zależy to od wielu czynników - branży, w jakiej działa dana firma, formy zatrudnienia i poziomu doświadczenia. Jak zostać dyrektorem lub dyrektorką finansową? Droga jest raczej długa i zaczyna się od rzetelnych studiów ekonomicznych. Na awans na pozycję dyrektora czy dyrektorki mogą liczyć osoby, których staż w organizacji jest długi i których ekspertyza jest w firmie ceniona. Przydadzą się także podyplomowe studia z zakresu zarządzania - chociaż każdy dyrektor uczy się pracy z zespołem głównie przez doświadczenie, to kursy, które do tego przygotowują i rozwijane na nich kompetencje miękkie z pewnością pomogą osiągnąć ten cel.

Dobrze płatne zawody - analityk/analityczka big data

AI świetnie radzi sobie z pozyskiwaniem i zestawianiem danych, jednak bardzo potrzebnym (i dochodowym) stanowiskiem jest pozycja osoby, która potrafi się wśród nich odnaleźć, czyli data analityk czy scientist. Rynek pracy potrzebuje i dobrze wynagradza tych, którzy z gąszczu zbieranych informacji potrafią wydobyć te, które mają znaczenie i na ich podstawie zaproponować możliwe działania. Analitycy baz danych już na starcie mogą liczyć na zarobki w wysokości ok. 15 tys. brutto, a im większe doświadczenie, tym mediana wynagrodzeń rośnie.

Kierunek, w którym zmierza świat na ten moment wydaje się oczywisty - dążymy do coraz większej cyfryzacji życia. Internet zdominował już niemal każdą dziedzinę naszego życia, a dane, jakie można zebrać przez analizę działań użytkowników w sieci, są na wagę złota. Jak mawiają w branży „dane to dzisiaj nowa ropa”. Można być spokojnym tego, że kształcąc się w kierunku zrozumienia działania baz danych, zabezpieczy się swoją przyszłość - także finansową.

Czytaj także: Rób to, co kochasz, a nie będziesz czuć zmęczenia. Jak dopasować zawód do siebie?

Dobrze płatne zawody - chirurg/chirurżka

Zawody medyczne to dział, w którym między zarobkami w Polsce i na świecie istnieje największa przepaść. Wielu pracowników publicznej polskiej służby zdrowia nie jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, a wyjazdy medyków za granicę są popularną praktyką. Są jednak działy medycyny, których pracownicy mogą liczyć na godną płacę za swoje umiejętności - to właśnie chirurdzy.

Dla nich wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennej pracy jest z pewnością tylko kwestią czasu - AI przyda się przy analityce badań, a roboty już są świetnymi asystentami przy operacjach. Wciąż jednak decyzję o operacji, ogólną ocenę stanu pacjenta i plan leczenia pozostaje w ludzkich rękach - i obecności wykwalifikowanego lekarza nie zastąpi żadna sieć neuronalna.

Chirurdzy i chirurżki w Polsce mogą liczyć na zarobki w wysokości średnio ok. 32 tys. brutto. Oczywiście, im bardziej niszowy dział medycyny, tym zarobki te są większe - na wyższą pensję mogą liczyć chirurdzy transplantolodzy czy też chirurdzy prenatalni, którzy podejmują się najtrudniejszych zleceń. A jak nim zostać? Niestety, tutaj nie ma drogi na skróty - studia medyczne, rezydentura i specjalizacja. Ci jednak, którzy traktują ten zawód jak powołanie, mogą liczyć na satysfakcję i bezpieczną finansową przyszłość.

Dobrze płatne zawody - prawnik/prawniczka korporacyjna

Nie ma wątpliwości - stanowisko prawnika w dużej firmie, najlepiej działającej na arenie międzynarodowej, jest bardzo dochodowe. Sztuczna inteligencja na ten moment nie ma szans na tak błyskawiczną reakcję na zmiany legislacyjne, a nawet jeśli jej research będzie trafny, to jego sprawdzenie pozostaje po stronie ludzkich umysłów. Prezesi firm, którzy mają świadomość grożących kar za niezgodność działalności z prawem, nie oszczędzają na pensji dobrze wyszkolonych prawników.

To zawód, który od lat jest na liście karierowych „pewniaków” i ku któremu wielu ambitnych rodziców chce pchnąć swoje dzieci. Warto jednak pamiętać, że samo ukończenie prawa, nawet na prestiżowej uczelni, nie daje gwarancji wysokopłatnego zatrudnienia. Furtkę do prawniczego świata otwiera dopiero ukończenie aplikacji, na którą egzamin zdają tylko nieliczni. Studia prawnicze wymagają wielu poświęceń i nakładów finansowych, których zwrot można otrzymać dopiero po latach pracy. Ci jednak, dla których prawo jest pasją, z pewnością się nie poddadzą, a zarobki na poziomie 25 tys. brutto miesięcznie dla wielu są bardzo dobrą motywacją.

Czytaj także: Zmienić zawód po urodzeniu dziecka

Dobrze płatne zawody - HR Business Partner

Nareszcie dobra informacja dla tych, którzy nad tabelkami w Excelu i analizami stawiają pracę z ludźmi - praca w charakterze HR Business Partnera jest i ciekawa, i dobrze płatna. Jeszcze chwilę poczekamy, zanim roboty zaopatrzone w sztuczną inteligencję zaczną prowadzić rozmowy kwalifikacyjne i trafnie dobiorą pracownika do zespołu. HR Business Partner opiekuje się zasobami ludzkimi - prowadzi procesy rekrutacyjne, śledzi ścieżki rozwoju pracowników i dba o ich dobrostan. Już dziś rekruterzy korzystają z narzędzi analitycznych sztucznej inteligencji, by z morza CV wyłowić najbardziej atrakcyjne profile kandydatów, ale to człowiek zasiada w sali rekrutacyjnej - i wierzymy, że tak pozostanie.

HR Business Partner może liczyć na zarobki w wysokości 11 tys. brutto, a dyrektor personalny - na miesięczną pensję w wysokości ponad 14 tys. brutto.

Jak zostać HR Business Partnerem? Na pewno przydadzą się studia w tym zakresie, natomiast droga do tego stanowiska w każdej organizacji będzie wyglądać inaczej. Przeważnie zaczyna się od stanowiska rekrutera lub researchera, można także odbyć próbny staż, by przekonać się, czy to w ogóle kierunek dla nas.

Należy pamiętać, że w Polsce nie ma jawności wynagrodzeń, więc wszystkie podawane przez nas średnie oczekiwane zarobki są orientacyjne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze