1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Legendy Dolnego Śląska – kolejny skarb kultury Polski na Google Arts & Culture

Legendy Dolnego Śląska – kolejny skarb kultury Polski na Google Arts & Culture

Stawy Milickie (Fot. materiały prasowe)
Stawy Milickie (Fot. materiały prasowe)
Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Jeśli jeszcze tam nie dotarliście, możecie najpierw zajrzeć do… aplikacji Google Arts & Culture i tam, na zachętę, obejrzeć największe skarby tego regionu. Zapewne na tym nie poprzestaniecie i kolejne wypad zaplanujecie właśnie w okolice Wrocławia.

Google Arts & Culture to jedna z tych aplikacji, które warto mieć na podorędziu – jest to bowiem najbardziej przystępne źródło wiedzy o sztuce. Wędrując po aplikacji, podróżujemy po muzeach i wystawach całego świata i poznajemy największe skarby kultury i oglądamy słynne dzieła sztuki udostępnione użytkownikom przez instytucje partnerskie. Obecnie z Google Arts & Culture współpracuje już 2000 instytucji kulturalnych z 80 krajów świata, w tym również wiele muzeów, miast i regionów Polski.

Ostatnio do tego grona dołączyły 22 instytucje kultury z Dolnego Śląska, tworząc projekt Legendy Dolnego Śląska. Dostępna online kolekcja to wirtualna podróż szlakiem skarbów kultury, wiodąca przez ponad 100 wystaw oraz tysiące eksponatów. Dzięki możliwości Street View internauci mogą wybrać się na „spacer” po ponad 70 miejscach, w tym po Muzeum Narodowym, Teatrze Muzycznym Capitol lub Błędnych Skałach.

Opowieść o Dolnym Śląsku została podzielona na 4 rozdziały pozwalające odkryć przyrodę regionu, jego liczne zamki, wyjątkowe miasta oraz legendy. To one prowadzą miłośników podróży i tajemnic przez Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, spowity mgłą zamek Karpniki, Ostrów Tumski i największą budowlę sakralną na świecie pochodzącą z XVII wieku, czyli Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze.

Dolny Śląsk jest pierwszym polskim regionem, który doczekał się własnej kolekcji na Google Arts & Culture. Rok temu dołączył tam Kraków i stał się pierwszym polskim miastem obecnym na platformie.

Projekt Legendy Dolnego Śląska w całości można podziwiać TUTAJ.

Legendy Dolnego Śląska na Google Arts & Culture

1/10

Nawiedzone zamki

Każdy z dolnośląskich zamków ma swoją historię, a niektóre nawet mroczne tajemnice. Czerwony Upiór i Czarna Prababka nawiedzają zamek Grodziec, z kolei po wejściu do zamku Książ natychmiast czuje się chłód – miłośnicy duchów twierdzą, że panuje tu niewytłumaczalne zimno.

2/10

Czarna Prababka

Każdy z dolnośląskich zamków ma swoją historię, a niektóre nawet mroczne tajemnice. Czerwony Upiór i Czarna Prababka nawiedzają zamek Grodziec, z kolei po wejściu do zamku Książ natychmiast czuje się chłód – miłośnicy duchów twierdzą, że panuje tu niewytłumaczalne zimno.

3/10

Spotkanie z duchem Kunegundy

Na wirtualnych zwiedzających czekają także ruiny zamku Chojnik położonego w Karkonoszach. Ta średniowieczna twierdza przyciąga turystów między innymi legendą o Kunegundzie, która skoczyła z zamkowej wieży, a jej duch podobno do dziś nawiedza ruiny. Dodatkowo dzięki Street View od teraz można przespacerować się po zamku w Karpnikach czy Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

4/10

Odkrywanie dzikiej przyrody

Dolny Śląsk to raj dla miłośników krajobrazów i przepięknych widoków, na które składają się między innymi wyjątkowe formacje skalne: Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Popularnym celem turystycznym jest również Góra Ślęża – zbudowana głównie z granitu i porośnięta bujnymi lasami była w przeszłości ośrodkiem kultu solarnego. Nie można zapomnieć o Jaskini Niedźwiedziej, największej jaskini Sudetów i z całą pewnością jednej z najpiękniejszych w Polsce.

5/10

Rozlewiska Doliny Baryczy i Stawy Milickie

Amatorów ornitologii przyciągają z kolei rozlewiska Doliny Baryczy i Stawy Milickie, gdzie można zaobserwować nawet 270 gatunków ptaków. Dla znacznej części z nich (ok. 160) jest to miejsce gniazdowania, reszta odwiedza je jedynie przelotem. Według ornitologów tutejszy świat wodnych ptaków to ponad ⅔ naszej krajowej populacji! Na dolnośląskim szlaku warto też odwiedzić zagadkową sztolnię w Górach Złotych. Jej tajemnicza atmosfera, kolory oraz wąskie, ręcznie drążone korytarze sprawiają, że odwiedzający nazywają ją najpiękniejszą sztolnią w Górach Złotych.

6/10

Wrocław nie tylko by night

Wrocław – zdaniem niektórych najpiękniejsze polskie miasto – w 2016 roku nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jest również stolicą kulturalną Dolnego Śląska. To tutaj można odwiedzić kultowe miejsca: Galerię Neonów, Narodowe Forum Muzyki, Teatr Pantomimy czy Teatr Muzyczny Capitol. Tutaj również mieści się jedno z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, składające się z 4 oddziałów, w tym z Muzeum Panoramy Racławickiej, w którym znajduje się szerokie na 114 metrów i wysokie na 15 metrów monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

7/10

Czarownice, krasnale oraz kultowy wrocławski latarnik

Stolica Dolnego Śląska to również miejskie krasnale, które po raz pierwszy pojawiły się na ulicach Wrocławia w 2005 roku – dziś jest ich już ponad 600. Czarownice, krasnale oraz kultowy wrocławski latarnik są nieodłączną częścią opowieści o Dolnym Śląsku – poznamy ich bliżej dzięki Kieszonkowej Galerii, do której internauci mogą wejść jak do magicznego mikrokosmosu. Galerię można oglądać w rzeczywistości rozszerzonej na urządzeniu mobilnym w aplikacji Google Arts & Culture lub w 3D na komputerze na platformie.

8/10

Poznawanie miejscowych legend

Kultura Dolnego Śląska jest również źródłem wielu lokalnych legend: o starożytnym Złotym Elfie, miasteczku Złoty Stok czy Górze Zmorowej. W Polsce smoki kojarzą się przede wszystkim z Krakowem i Smokiem Wawelskim, lecz Wrocław również ma swoje magiczne stworzenie. W przeszłości potężny smok zamieszkiwał tamtejsze leśne tereny nazywane dziś Lasem Strachocińskim. Kolejną regionalną legendą jest opowieść o Karkonoskim Duchu Gór – Liczyrzepie. Legenda jest także jednym z powodów, dla których Ewangelicki Kościół w Jaworze jest prawdziwym świadectwem bogatego dziedzictwa Dolnego Śląska. Głosi ona, że anioł, który wspiera kielich ambony, jest naturalnej wielkości – z tego względu turyści z całego świata przyjeżdżają, aby zobaczyć, jak duże są anioły.

9/10

Dusznicki młyn papierniczy

Celem turystycznych wypraw jest również dusznicki młyn papierniczy. To jedyny zachowany tego typu obiekt w Polsce, który skrywa w sobie prawie 500 lat historii i w którym od 1562 r. papier wytwarzany jest zgodnie ze średniowiecznymi metodami.

10/10

Dzieła sztuki na wyciągnięcie ręki

„Śnieżne Kotły” Paula Weimanna znanego wrocławskiego malarza, który malował przede wszystkim pejzaże, a najbardziej znany był z widoków Karkonoszy. Tworzył realistyczne, nastrojowe obrazy nawiązujące do malarstwa romantycznego, które malował w plenerze, a wykańczał w pracowni.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze