1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Thonet - klasyczne krzesło z drewna

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Krzesło bistro nr 214, eleganckie krzesło nr 209 oraz wiele innych projektów nadal cieszy się powodzeniem dzięki ponadczasowej elegancji i idealnemu wykonaniu.

Siadali na nich Johannes Brahms, Pablo Picasso, Marilyn Monroe i Liza Minelli. Hymny na ich cześć wygłaszali Le Corbusier, Mart Stam, Hans Scharoun i Poul Henningsen. Podziw dla klasycznych modeli Thonet z giętego drewna nie słabnie również wśród młodszych pokoleń designerów. Niegdysiejsze realizacje firmy Thonet, pierwsze w historii wzornictwa meble produkowane na masową skalę a dziś istotny element historii kultury, osiągają na aukcjach rekordowe ceny. Pozostałe projekty, takie jak emblematyczne krzesło bistro nr 214 (dawny model nr 14) czy elegancko wygięte krzesło nr 209 (dawny fotel biurowy nr 9) są nadal produkowane, z zachowaniem niezwykle starannego i sprawnego rzemieślniczego kunsztu.

Najważniejszy wynalazek w historii mebli – projekty Michaela Thoneta z giętego drewna: W roku 1830, w Boppard nad Renem (Niemcy), Michael Thonet, założyciel dzisiejszej rodzinnej firmy Thonet, rozpoczął swoje eksperymenty z gięciem drewna. Okleinowe płyty ciął według linii słojów na równe części, wygotowywał w lepiszczu, następnie układał je jedną na drugiej i okręcał wokół drewnianych lub metalowych form. Nieco później, w roku 1856, Michael Thonet potrafił już giąć lite drewno, które wcześniej przez długi czas moczył i osuszał, korzystając przy tym z pasków żelaza i form odlewniczych. Wpływając w odpowiednim momencie na proces gięcia i wykorzystując jego efekty, Thonet zdołał „ujarzmić” naturalne właściwości i ograniczenia drewna. To właśnie było jego największe odkrycie. Sukces pojawił się po przeprowadzce do Wiednia. Do stolicy sprowadził cieślę z Boppard w 1842 roku sam austriacki kanclerz i minister spraw zagranicznych, Klemens Fürst von Metternich.

Ikona historii wzornictwa, wiedeńskie krzesło bistro nr 14

Przełom nastąpił w roku 1859, kiedy to Michael Thonet wyprodukował krzesło nr 14 – słynne „krzesło wiedeńskiego bistro”. Był to pierwszy mebel wyprodukowany z użyciem innowacyjnej technologii gięcia litego drewna, niezbędnej do uruchomienia masowej produkcji. Krzesło nr 14, lekkie, funkcjonalne, łatwe do demontażu i transportu, zupełnie nowy typ wyrobu, było prawdziwie nowatorskim pomysłem. Nie czerpało z tradycji historycznych czy ze zwyczajów – po prostu pojawiło się w odpowiedzi na potrzeby funkcjonalne. Do dnia dzisiejszego sprzedano 50 milionów sztuk modelu nr 14, który tym samym stał się najczęściej produkowanym krzesłem świata oraz najbardziej udanym produktem przemysłowym 19 wieku. Z pewnością przyczyniło się do sukcesu Thoneta: po udziale w szeregu wystaw światowych, zaczęły lawinowo napływać zamówienia na eksport. Otwarto również łącznie siedem fabryk. To, co zaczęło się od ręcznie wyrabianego krzesła przekształciło się w proces przemysłowy.

Gięte drewno kiedyś i dziś: historia pewnego sukcesu

Niegdysiejsze krzesło nr 14 jest dziś produkowane przez Thonet jako krzesło nr 214. To nadal jeden z głównych modeli kolekcji, podobnie jak szereg innych realizacji z giętego drewna, np. elegancki nr 209. Wyróżniający się wygiętym podłokietnikiem mebel zaprojektowany został w 1904 roku i niemal natychmiast stał się bestsellerem oraz jednym z najbardziej ulubionych modeli szwajcarskiego architekta Le Corbusier. Przez ponad dwa stulecia gięte drewno pozostaje jedną z głównych linii wzorniczych Firmy Thonet, która wśród najnowszych propozycji posiada nagradzany model nr A660 brytyjskiego projektanta Jamesa Irvine’a: współczesną wersję krzesła Thonet z giętego drewna.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze