Wśród jej pięknych widoków z depresji leczyła się cesarzowa Austrii Elżbieta Wittelsbach, zwana Sissy. Tu urodził się Cristiano Ronaldo, jeden z najlepszych piłkarzy na świecie i bożyszcze kobiet. Madera – zachwycająca wyspa wiecznej wiosny. Dlaczego warto choć raz ją odwiedzić?
Wszystkie możliwe odcienie zieleni i błękit morza to znak, że jesteśmy w klimacie subtropikalnym. Madera to kraina wiecznej wiosny, gdzie nigdy nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Średnia roczna temperatura na wyspie to ok.20 ° i C. Jedynie pełnią lata, gdy ze wschodu przybywa suchy wiatr saharyjski „Leste”, temperatury mogą podnieść się aż do 33 °C. Taki mikroklimat umożliwia uprawę winorośli, bananów, marakui i podobnej w smaku do słodkiej śmietanki cherimoyi. W listopadzie w Polsce jest już zimno, a na Maderze nadal przyjemnie ciepło. Średnia temperatura to ok. 22 ° C. Fot.123rf.com
Archipelag Madery od afrykańskiego wybrzeża dzieli prawie 500 kilometrów, niespełna dwa razy tyle od
Portugalii - lot z Lizbony trwa półtorej godziny. Wyspy zamieszkuje prawie 260 tys. mieszkańców, z czego prawie połowa – Funchal, stolicę. Archipelag obejmuje Maderę wraz z otaczającymi wyspami, Porto Santo i Wyspy Pustynne, które, jak wskazuje nazwa, są do dzisiaj niezamieszkane.
Fot.123rf.com
Legenda mówi, że pierwsza na wyspę dotarła para kochanków, właśnie w miejsce, gdzie dziś leży miasteczko Machico. Zgodnie z opowieściami ludowymi byłi to: angielski podróżnik Robert Machim i jego ukochana Ana d'Arfet. Według innej wersji w 1419 roku, kiedy flota portugalska pobijała kolejne ziemie na północy Afryki, jeden z kapitanów, Joâo Gonçales Zarco odkrył wyspę przypadkiem. Równie prawdopodobne jest, że wyspę odwiedzali wcześniej Arabowie, Fenicjanie, a także Celtowie. Zarco Żeglarz rządził na Maderze nieprzerwanie przez 40 lat.
Fot.123rf.com
15 lat przed odkryciem Ameryki na Maderę przybył z wyprawą po cukier Krzysztof Kolumb, a miejsce zachwyciło go do tego stopnia, że zamieszkał w Porto Santo i ożenił się z jedną córek gubernatora. Mówi się, że to tutaj Krzysztof Kolumb usłyszał po raz pierwszy morskie opowieści o nowych nieznanych lądach ukrytych gdzieś na krańcach mórz. Sama Madera zawdzięczała swoje bogactwo handlowi z Nowym Światem. Hiszpanie rządzili tutaj pomiędzy 1580 a 1640 rokiem, w czasie wojen napoleońskich przybyły tu też wojska angielskie, ale przez pozostały czas wyspa znajdowała się pod panowaniem portugalskim. Było tak właściwie aż do 1976 roku, kiedy Maderze przyznano autonomię, parlament i rząd z siedzibą w Funchal.
Fot.123rf.comCo warto zobaczyć?
Curral das Freiras
W najgłębszej z dolin Madery, Vale dos Socorridos, kryje się małe miasteczko o białych domach, Curral das Freiras. Mieści się tu klasztor klarysek, które uciekły w 1566 roku przed francuskimi piratami i żyją pod kraterem wulkanu. Fot.123rf.com
Funchal
Stolica Madery to miasto praktycznie pionowe. Założył je w 1425 roku odkrywca Madery, Zarco Żeglarz. Za bogactwem miasta stał głównie handel trzciną cukrową, a świeżo wzbogaceni kupcy chętnie inwestowali w sztukę, czego dowodem jest kolekcja malarstwa flamandzkiego i sztuki sakralnej. Nad miastem góruje katedra Sé w stylu baroku portugalskiego, zwanego manuelińskim. Jednak najbardziej urokliwą częścią miasta jest dzielnica portowa o wąskich uliczkach, drewnianych punktach widokowych, pełna restauracji i sklepików z rękodziełem. Targ Rybny i Mercado do Lavradores, na którym zakupimy świeże owoce tropikalne, dopełniają kolorytu starówki Funchal. Fot.123rf.com
Dla osób chcących właśnie teraz odwiedzić to urokliwe miejsce, w największej wyszukiwarce ofert turystycznych Travelplanet.pl, tygodniowy wyjazd na Maderę można znaleźć już od 2.059 zł za osobę.