1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podróże
  4. >
  5. Podróż po najlepszych SPA retro w Europie – top 4 miejsca z zabiegami i piękną architekturą

Podróż po najlepszych SPA retro w Europie – top 4 miejsca z zabiegami i piękną architekturą

Montecatini Terme we Włoszech (Fot. Getty Images)
Montecatini Terme we Włoszech (Fot. Getty Images)
Wizyta w tych miejscach to jak podróż w czasie, kiedy kuracjusze przybywali z całego świata na regeneracyjne turnusy. Zachwycają dawną architekturą, przekonują jak dobrze jest zwolnić tempo i korzystać z dobrodziejstw natury. Ta zachęta wydaje się nabierać nowego znaczenia w dzisiejszych zaganianych czasach.

Spa w Baden-Baden, Niemcy

Basen w łaźniach łaźnie Friedrichsbad. Fot. Izba Turystyki Baden-Baden, N.-Dautel Basen w łaźniach łaźnie Friedrichsbad. Fot. Izba Turystyki Baden-Baden, N.-Dautel


To miasto-uzdrowisko położone w północno-zachodniej części niemieckiego Schwarzwaldu. Mówi się o nim, że jest najbardziej zielonym miastem Niemiec. Ale to z czego jest najbardziej znane to zabytkowe spa, dawniej odwiedzane m.in. przez Marlene Dietrich, Karla Lagerfelda, a także członków rodziny królewskiej.
Dziś chętnie bywa tu Victoria Beckham, która podobno spędza co roku w Baden-Baden “tydzień dobrego samopoczucia” korzystając z relaksacyjnych zabiegów w Villa Stephanie Spa. Najbardziej zjawiskowe są tu jednak łaźnie Friedrichsbad. Jeśli chcecie poczuć dawnego ducha polecamy 17-stopniowy rytuał spa w tej pałacowej łaźni publicznej sprzed 140 lat. Pobyt w słynnej renesansowej sali z niemal 20-metrową kopułą zdobioną freskami dosłownie przenosi w czasie.
baden-baden.com

Spa w Uzdrowisku Lądek Zdrój, Polska

Neobarokowy budynek Zdrój Wojciech i zjawiskowy basen dla kuraicjuszy. Fot. Be&W / Alamy Limited Neobarokowy budynek Zdrój Wojciech i zjawiskowy basen dla kuraicjuszy. Fot. Be&W / Alamy Limited

Najbardziej znane i najstarsze uzdrowisko w Polsce. Wszyscy o nim słyszeli, ale nie każdy wie jak piękną architekturą wyróżnia się ośrodek Wojciech, który posiada neobarokowy budynek. To w nim jest najładniejszy w Polsce basen, zbudowany na wzór termy tureckiej, gdzie kuracjusze pływają w marmurowej rotundzie z kopułą, otoczeni balkonami, a na jednym z nich stoi mężczyzna i gra tym ludziom Haydna na skrzypcach. Tutejsze ciepłe źródła mineralne zawierają lecznicze składniki o działaniu biologicznym, jak radon, siarczki, siarkowodór, fluor. Jest też borowina, którą rozdrabnia się i miesza z wodą siarczkowo-fluorową. Liczne zabiegi, w tym masaże i kąpiele, poprawiają kondycję stawów, krążenie i pozytywnie wpływają na skórę, metabolizm i gospodarkę hormonalną. Po totalną regenerację warto tu przyjechać na tygodniowy turnus.
uzdrowisko-ladek.pl

Spa w Montecatini Terme, Włochy

Pałacowe termy Tettuccio Fot. Getty Images Pałacowe termy Tettuccio Fot. Getty Images

Montecatini Terme to toskańska miejscowość uzdrowiskowa z tradycjami od XVIII wieku. Dawniej na kuracjach wodnych bywali tu znani aktorzy, muzycy, projektanci, pisarze, m.in. Puccini, Verdi, Christian Dior, Coco Chanel, Audrey Hepburn czy Truman Capote. W 2021 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W parku zdrojowym znajdziecie przynajmniej kilka stylizowanych ośrodków termalnych ze świetnymi zabiegami spa, jak kąpiele borowinowe i ozonowane, zabiegi hrydroponiczne, masaże i inhalacje. Jednak najładniejszy ośrodek to pałacowe termy Tettuccio, gdzie prowadzi się dziś kuracje polegające na piciu wody termalnej, ale w wielkim stylu. Wewnątrz secesyjnego budynku zobaczycie doskonale zachowane imponujące kolumnady oraz hale pokryte freskami i sztukaterią. Wieczorami odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej, jako uzupełnienie leczniczych terapii.
termemontecatini.it

Spa w Mariańskich Łaźniach, Czechy

Kompleks Nowe Łaźnie i baseny w stylu rzymskim Fot. Hotel Ensana Spa Kompleks Nowe Łaźnie i baseny w stylu rzymskim Fot. Hotel Ensana Spa

W tej uzdrowiskowej, malowniczej miejscowości znajdziecie przynajmniej kilka godnych polecenia domów uzdrowiskowych, gdzie można poddać się wspaniałym zabiegom spa, ale tylko kompleks Nowe Łaźnie gwarantuje wręcz królewskie doświadczenie. Ten najładniejszy architektonicznie hotel w stylu secesyjnym nawiązuje do złotego wieku miasta, kiedy gośćmi byli tacy kompozytorzy jak Chopin i Wagner, a nawet król Anglii Edward VII. Całości dopełnia strefa spa ze świetnie zachowanymi wnętrzami łaźni w stylu rzymskim. Tutaj doświadczycie regeneracji w bardzo retro luksusowym stylu.
ensanahotels.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze