1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podróże
  4. >
  5. Jak podróżować z dzieckiem? Wakacyjny poradnik samochodowy dla rodziców

Jak podróżować z dzieckiem? Wakacyjny poradnik samochodowy dla rodziców

Fot. Materiały partnera
Fot. Materiały partnera
Lato to czas wakacyjnych podróży, rodzinnych wyjazdów i odkrywania nowych miejsc. Polski producent fotelików samochodowych Avionaut, znany z wysokich standardów bezpieczeństwa, dzieli się kluczowymi wskazówkami, jak przygotować się do letnich podróży samochodem, aby były one nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Zacznij od podstaw, czyli dobry fotelik samochodowy

Najważniejszym elementem bezpieczeństwa w podróży jest odpowiedni fotelik samochodowy. Musi być dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka oraz posiadać odpowiednie certyfikaty i testy bezpieczeństwa. Polski producent Avionaut, niezmiennie od 13 lat stawia na kompleksową ochronę dzieci począwszy od pierwszych dni życia. Z wysokimi notami w teście ADAC oraz rygorystycznego Test Plus, Avionaut spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, a ergonomię potwierdza niemieckie towarzystwo AGR, działające na rzecz profilaktyki wad postawy i zdrowego rozwoju kręgosłupa. Wszystko po to, aby bezpiecznie i wygodnie dojechać do celu, niezależnie od długości podróży.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Ochrona przed nagrzaniem

Wysokie temperatury latem mogą być wyzwaniem nawet w Polsce. Mimo że wielu kierowców unika parkowania pod drzewami w obawie przed uszkodzeniem karoserii, tak latem zdecydowanie warto jest poszukać zacienionego miejsca parkingowego. Dodatkowo pomocne mogą być osłony szyb - folie odbijające światło, zasłonki czy rolety boczne. Osłony z ulubionymi bohaterami bajek umilą podróż najmłodszym pasażerom.

Cyrkulacja x 2

Pierwszym krokiem po otwarciu nagrzanego samochodu powinno być przewietrzenie kabiny. Po uruchomieniu silnika, otwórzmy więc szyby i dopiero potem włączmy klimatyzację. Po około 2 minutach można zmniejszyć nawiew i zamknąć szyby. Mimo że mit o uwalnianiu się substancji toksycznych zaraz po uruchomieniu klimatyzacji został obalony, to wietrzenie pojazdu przy włączonej klimatyzacji zdecydowanie przyspiesza wymianę powietrza.

Równie ważne jest unikanie nagłych zmian temperatur. Przy dłuższych trasach, różnica temperatur na zewnątrz i w pojeździe nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Do krótszych przejazdów zaleca się obniżenie temperatury o nie więcej niż 5 stopni.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Łagodne przejście

Przed wyjściem z domu zawsze używaj kremu z wysokim filtrem – najlepiej SPF 50. Promienie UV stanowią zagrożenie również w pochmurne dni, a więc codzienne stosowanie kremu z filtrem jest najbardziej podstawową profilaktyką przeciwsłoneczną. Przy wyjściu z samochodu w upalny dzień, zawsze miej przygotowane nakrycia głowy dla siebie i dziecka.

Dobrze też wyposażyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne – z polaryzacją i powłoką antyrefleksyjną dla kierowcy, a dla reszty pasażerów, w tym małych dzieci, z filtrem UV.

Woda i przekąski

W upalne dni nie sprawdzą się czekoladowe przekąski i miękkie owoce. Zapas wody to podstawa – najlepiej w butelkach zabezpieczonych przed przemieszczaniem się podczas hamowania. Lodówka turystyczna zasilana gniazdkiem 12V lub na mrożone wkłady to świetne rozwiązanie na dłuższe podróże. Można do niej spakować napoje na drogę, owoce, musy, jogurty i owsianki w tubkach dla dzieci oraz kanapki.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Środki czystości i zdrowie

Dobrze jest mieć też zapas suchych i mokrych chusteczek oraz środki do dezynfekcji rąk – szczególnie jeśli planujemy częste postoje z utrudnionym dostępem do wody. Dla młodszych dzieci można spakować nawet nocnik turystyczny lub nakładki na sedes. Jeśli planujemy postoje w lasach, spakujmy środki ochrony przed komarami i kleszczami. Po każdorazowym spacerze leśnym należy się dokładnie obejrzeć – kleszcze potrafią się przemieszczać po ciele do 30 minut przed znalezieniem miejsca do ukąszenia.

Obowiązkowo zaopatrzmy się w apteczkę uzupełnioną o środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a dla starszych dzieci również zapobiegające chorobie lokomocyjnej. Kolorowe plasterki z ulubionymi bohaterami są nieodzowne przy każdym otarciu.

Ubranie na zmianę

Mimo klimatyzacji, latem pocimy się szybciej. Po długiej podróży zaś, ubranie nieprzyjemnie przykleja się do ciała. Warto więc spakować zestaw przewiewnych, oddychających ubrań z lnu lub bawełny na zmianę zarówno dla siebie, jak i dziecka.

Dobrze jest też mieć lekki kocyk – tu świetnie sprawdzą się duże, bawełniane chusty – oraz niewielką poduszkę na samochodową drzemkę.

Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Zabawki i akcesoria

Książeczki, komiksy czy kolorowanki wodne, umilą czas najmłodszym. Dobrze przygotowana muzyczna playlista i słuchowiska również mogą okazać się pomocne. Nieodzowny będzie też ulubiony pluszak. Korzystanie z ekranu jest czasami niezbędne przy wydłużającej się podróży, ale należy robić to z głową – wykorzystaj mocowany do zagłówka uchwyt do telefonu czy tabletu, słuchawki z ograniczeniem głośności i redukcją szumów. Kontroluj też długość czasu ekranowego.

Zachowaj rozsądek

Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zamkniętym samochodzie – nawet na krótką chwilę. Już po kilku minutach, zaparkowany w słońcu samochód osiąga temperaturę ponad 50 stopni, a po dłuższym czasie, znacznie więcej.

Planuj dłuższe podróże wcześnie rano lub wieczorem, aby uniknąć największych upałów i wzmożonego ruchu. Regularnie planuj przerwy na odpoczynek, co 2-3 godziny. To ważne zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Sprawdź stan techniczny samochodu i poziom płynów. Zawczasu dokonaj też niezbędnych opłat autostradowych by uniknąć długiego czekania przy bramkach.

Rozważna jazda

Ostatecznie, najważniejszym czynnikiem bezpieczeństwa jest odpowiedzialne zachowanie kierowcy. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, unikaj nadmiernej prędkości i zachowuj odpowiednią odległość od innych pojazdów. Pamiętaj, że Twoje zachowanie za kierownicą ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

więcej informacji o fotelikach samochodowych https://shop.avionaut.com/pl/foteliki-samochodowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze