1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Od czego zależy wysokość rachunku za prąd?

Od czego zależy wysokość rachunku za prąd?

123rf.com
123rf.com
Jak się okazuje, na wysokość rachunku za energię elektryczną wpływ ma nie tylko marża producenta. To również, a może i przede wszystkim, szereg innych opłat, które gwarantują nam stały dostęp do energii elektrycznej oraz takie, które producent prądu uiszcza w związku z prowadzeniem bieżącej działalności. Wielu z nas, widząc odczyt licznika zastanawia się, ile tym razem zapłaci za zużyty prąd. Od czego to zależy?

Składowe ceny energii

Pierwszym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na wysokość rachunku za prąd, jest aktualna sytuacja na rynku paliw kopalnych. inwestują na giełdzie energetycznej ogromne pieniądze, burzą przestarzałe bloki węglowe i budują nowocześniejsze urządzenia – tak duże inwestycje nie mogą nie odcisnąć piętna na comiesięcznych rachunkach. Poza tym stawki opłat za energię kształtowane są również przez prawo, a konkretnie: prawo do emisji dwutlenku węgla, które nałożyła na nasz kraj Unia Europejska. Dodatkowo, nasza gospodarka w ogromnej większości oparta jest na spalaniu węgla kamiennego, co wiąże się również z wysoką emisją gazów cieplarnianych do atmosfery – dostawcy prądu nie mogą pozwolić sobie na ponoszenie dodatkowych kosztów produkcji i przenoszą część opłat na klientów.

j. Jest to wypadkowa kosztów, które ponosi producent prądu, przesyłając go do naszego gospodarstwa. Co ciekawe, opłata przesyłowa składa się tak naprawdę z dwóch składników: stałego i zmiennego. Składnik zmienny w przeważającej części zależny jest od ilości zużytej przez nas energii – im więcej prądu zużywamy, tym wyższy koszt jego przesyłu. Natomiast stały składnik opłaty przesyłowej naliczany jest nawet wtedy, kiedy z prądu w ogóle nie korzystamy. Mimo to dostawca energii zobowiązuje się zapewnić możliwość odbioru prądu przez nasze gospodarstwo domowe, utrzymując przyłącza i linie w gotowości do pracy (źródło: www.ure.gov.pl).

Sposoby na obniżkę cen

Bardzo wiele osób w poszukiwaniu niższych cen energii elektrycznej dokonuje zmiany dostawcy prądu. Uwolnienie rynku energetycznego w 2007 roku sprawiło, że krajowi dostawcy prześcigają się w pomysłach, jak zatrzymać przy sobie klientów. Dla nas, odbiorców prądu, to zjawisko niezwykle korzystne – zmiana struktury własności na rynku energii i rosnąca konkurencja zwykle oznacza niższe ceny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze