1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Strefy niskich cen

Strefy niskich cen

123rf.com
123rf.com
Kiedy dostajemy od sprzedawcy energii kopertę z informacjami o taryfach, na ogół ciskamy ją w kąt bez czytania zawartości. Tymczasem warto wiedzieć, że G11 i G12 to nie nazwa grupy najbogatszych krajów świata, tylko symbole grup taryfowych, które możemy dopasować do naszego trybu życia tak, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną.

­

Wybór odpowiedniej taryfy i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej to najbardziej skuteczne sposoby na oszczędności w płatnościach za prąd. Chociaż dowolnie możemy wybierać sprzedawców energii, jej ceny są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki i w związku z tym wahają się na bardzo podobnym poziomie. W ofercie znajdziemy kilka taryf, ale najczęściej wybierane są dwie z nich – G11 i G12.

Pora na pranie

Pierwsza, jednostrefowa, charakteryzuje się stałą ceną energii elektrycznej we wszystkie dni tygodnia i o każdej porze. Druga umożliwia rozliczanie zużytej energii w dwóch strefach doby. Niższe ceny obowiązują przez 10 godzin - mniej płacimy w godzinach od 22 do 6 rano i od 13 do 15. Wyższa stawka to pozostała część doby, czyli przedziały od 6 rano do 13 oraz od 15 do 22. Która z nich jest korzystniejsza? To zależy od tego, w jakich godzinach przebywamy w domu. Jeśli pracujemy od 9 do 17, to i tak nie uda nam się zrobić prania czy zmywania w zmywarce w godzinach, kiedy energia jest tańsza. Wszystkie czynności związane z prowadzeniem domu i tak wykonujemy po pracy. Dlatego rozsądniejszy będzie wybór taryfy z płaską stawką cenową G11. Jeśli jednak pracujemy nieregularnie lub w domu albo zajmujemy się małym dzieckiem i mamy przerwę w pracy, lepiej wybrać taryfę G12. Wtedy będziemy mogli skorzystać z tzw. dolin obciążenia i obniżyć rachunki za prąd. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie jesteśmy w stanie dostosować się do rygorów korzystania z tańszej energii w określonych godzinach, taryfa G12 jest nieopłacalna i lepiej pozostać przy tej z jedną stawką cenową. Wtedy pozostaje nam jeszcze zmniejszenie zużycia energii. Możemy zacząć na przykład od zakupienia energooszczędnych żarówek, jak najdłuższego korzystania z dziennego światła i pamiętania o gaszeniu światła w pustych pomieszczeniach.

Czas na zmianę

Co zrobić, kiedy decydujemy się na zmianę grupy taryfowej? Wystarczy zawiadomić o naszych planach sprzedawcę, od którego otrzymujemy fakturę za energię. Resztą zajmie się sprzedawca i dystrybutor energii, może się okazać, że konieczna będzie wizyta montera, który zainstaluje nam licznik dwustrefowy na miejsce jednostrefowego (w przypadku przechodzenia z taryfy G11 na G12). Dla nas najważniejsze jest to, że zmiana grupy taryfowej G nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jednak oznacza zmianę treści dotychczasowej umowy, a to wiąże się z tym, że będziemy musieli podpisać przygotowany do niej aneks. Możemy to zrobić osobiście w biurze obsługi klienta, drogą pocztową, a czasem telefonicznie lub przez Internet. Warto też wiedzieć, że o zmianę grupy taryfowej można wystąpić tylko raz na 12 miesięcy. I jeszcze jedno – jeśli podpiszemy umowę z gwarancją ceny, w czasie jej trwania w większości przypadków nie możemy zmienić ani grupy taryfowej, ani sprzedawcy energii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze