1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Trwa Millennium Docs Against Gravity

Trwa Millennium Docs Against Gravity

docsagainstgravity
docsagainstgravity
Jeszcze przez kilka dnia potrwa 14 odsłona najpopularniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. W tym roku projekcje odbywają się w pięciu polskich miastach: w Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu oraz po raz pierwszy w Lublinie.

W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród. O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 14 filmów. W Jury znaleźli się: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska. W Konkursie Fiction/Non-Fiction znalazło się 10 filmów – m.in. „21 x Nowy Jork” i „Przeżyć – metoda Houellebecqa” („To Stay Alive – A Method”) z Iggy’im Popem i Michelem Houellebeckiem.  Tomasz Wasilewski, który zasiada w jury konkursu wraz z Syllasem Tzoumerkasem oraz Martą Minorowicz, opowiadał podczas konferencji o fascynującym sposobie, w jaki fikcja przeplata się z rzeczywistością we współczesnym kinie dokumentalnym: „Dokument to medium, które dosięga prawdy i jest to bardzo często portret, który nie posiada iluzji. I to jest bardzo pociągające w dokumencie, a mnie te same rzeczy pociągają w fabule. I w fabule ich szukam. Zacząłem zauważać, że coraz więcej powstaje filmów, które są trudne do sklasyfikowania (...). One stoją gdzieś pomiędzy fabułą i dokumentem. Ta płynna granica jest fascynująca. Ja jako widz wychodzę z fabuły, wchodzę do dokumentu i tak naprawdę nie wiem, gdzie ta kreacja się zaczyna i gdzie kończy. To kino mnie bardzo dotyka i opowiada o ważnych rzeczach. Oglądanie filmów w tym konkursie będzie ciekawą przygodą".

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). - Będzie to pierwsze na taką skalę mobilne kino wirtualnej rzeczywistości w Polsce, podczas festiwalu filmowego. Chwilę później ta technologia będzie też prezentowana na festiwalu w Cannes – opowiadał Jan Szczyciński z firmy World of VR, która zapewnia na Millennium Docs Against Gravity filmy oraz sprzęt VR. W Warszawie, Wrocławiu i Gdyni będzie można „przeżyć” siedem filmów VR. Zaprasza na nie Bank Millennium – mecenas festiwalu i pokazów kina VR.

Widzowie festiwalu mogą zobaczyć premierowo m.in. „Punkt krytyczny. Energia odNowa” Łukasza Bluszcza - pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny na temat zmian klimatycznych i nieuchronnej rewolucji energetycznej„Fugazi – centrum wszechświata” Leszka Gnoińskiego - dokumentalno-animowany film przedstawiający krótką, acz burzliwą historię jednego z pierwszych niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce, uznawanego na początku lat 90. za największe tego typu miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej. “Ucho wewnętrzne” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały - portret światowej sławy saksofonisty jazzowego z Trójmiasta - Mikołaja Trzask czy „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” w reżyserii Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka, opowieść o Aleksandrze Dobie, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem.

więcej informacji oraz program projekcji i wydarzeń towarzyszących na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze