1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

VII jesienna trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii

W programie: koncert potrójny na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur op. 56 oraz VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, koncert na altówkę G-dur Georga Philippa Telemanna, Symfonia D-dur Wojciecha Dankowskiego oraz uwertura do odnalezionej niedawno opery „Aleksanderi Apelles” Karola Kurpińskiego.

Młoda Polska Filharmonia, jedna z najpopularniejszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Polsce kierowana przez Adama Klocka, laureata nagrody GRAMMY, 11 listopada 2017 r. rozpoczyna swoje kolejne, siódme już jesienne tournée. Inauguracyjny koncert odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Następnie muzycy wystąpią z koncertem w Puławach w ramach 8. Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata (12 listopada), w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (13 listopada) i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (14 listopada). Trasa zakończy się 15 listopada koncertem finałowym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W programie jesiennego cyklu znalazły się następujące utwory: Koncert potrójny na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur op. 56 oraz VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, koncert na altówkę G-dur Georga Philippa Telemanna, Symfonia D-dur Wojciecha Dankowskiego oraz uwertura do odnalezionej niedawno opery „Aleksanderi Apelles” Karola Kurpińskiego. Jednoaktówka kompozytora „Krakowiaków i Górali” wystawiona została po raz pierwszy w Teatrze Narodowym w marcu 1815 r. Przez ponad 200 lat nie była wykonywana, uchodząc za dzieło zaginione. Współczesna premiera opery „Aleksander i Apelles” miała miejsce w październiku 2017 r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie wykonała ją Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Stało się to możliwe za sprawą odkrycia dokonanego przez Wojciecha Czemplika, dyrektora festiwalu Musica Sacromontana, który partyturę i libretto odnalazł w dwóch różnych bibliotekach.

W utworze Telemanna zaprezentuje się gość specjalny jesiennej trasy koncertowej Roman Spitzer, światowej sławy altowiolista, wieloletni solista Israel Philharmonic Orchestra, obecnie pełniący funkcję pierwszego altowiolisty w Rotterdam Philharmonic Orchestra, którą kieruje Yannick Nézet-Séguin, jeden z najlepszych współczesnych dyrygentów.

Solistami w Koncercie potrójnym Beethovena będą wybitnie uzdolnieni polscy muzycy młodego pokolenia: skrzypaczka Celina Kotz, wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska i pianista Aleksander Dębicz. Wszyscy troje byli stypendystami programu Agrafka Muzyczna, który stał się początkiem Młodej Polskiej Filharmonii.

Wszystkimi koncertami podczas jesiennego tournée dyrygować będzie Adam Klocek, będący dyrektorem artystycznym Młodej Polskiej Filharmonii od początku jej istnienia. Artysta jest laureatem prestiżowej nagrody GRAMMY 2014 za płytę „Night in Calisia”. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, w roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Krzysztof Penderecki wyraził opinię, że Adam Klocek to „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. W 2013 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2014 Srebrny Medal „Gloria Artis” z rąk Ministra Kultury.

Młoda Polska Filharmonia jest jedną z pierwszych w Polsce prywatnych orkiestr grupującą najbardziej utalentowanych muzyków wyłanianych regularnie w otwartych przesłuchaniach dla uczniów i studentów szkół muzycznych. Powstała w 2011 r. jako kontynuacja programu stypendialnego dla młodych muzyków Agrafka Muzyczna, który został zapoczątkowany 16 lat temu. Dzięki funduszom pozyskiwanym nieprzerwanie od 2001 roku od prywatnych darczyńców, udało się pomóc 450 adeptom. Dla wielu z nich Młoda Polska Filharmonia, a wcześniej Agrafka Muzyczna, była udanym początkiem starań o udział w zagranicznych programach stypendialnych oraz praktyki w cenionych instytucjach muzycznych.

Stałym elementem programu Młodej Polskiej Filharmonii są organizowane corocznie dwie trasy koncertowe: jesienna i letnia. Podczas jesiennych tournée orkiestra występuje z repertuarem klasycznym na scenach filharmonii i w najlepszych salach koncertowych.  Dotychczas młodzi muzycy mieli możliwość wspólnej pracy z koncertmistrzami najsłynniejszych międzynarodowych orkiestr. Wśród nich byli m.in. Dmitrij Vassiliev – Moscow Soloists, Edicson Ruiz – Berliner Philharmoniker, Dudu Carmel, Eyal Ein-Habar i Yigal Meltzer – Israel Philharmonic Orchestra, Rafał Zambrzycki-Payne – koncertmistrz Ensemble Modern, Emanuel Salvador – Orquestra do Norte Portugal, Sonig Tchakerian z Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie oraz Jan Mráček, najmłodszy solista w historii Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia.

Podczas tras letnich orkiestra prezentuje się w popularnych miejscach występów plenerowych, sięgając po aranżacje utworów reprezentujących jazz, pop-rock czy muzykę filmową i gromadząc rzesze entuzjastycznie reagującej publiczności. Występowali z nią tej klasy artyści, co Kayah, Gaba Kulka, Dorota Miśkiewicz czy Marek Napiórkowski. Młoda Polska Filharmonia ma również w swojej historii współpracę z Grzegorzem Turnauem, zespołem Zakopower, Michałem Dąbrówką, Pawłem Dobrowolskim, Robertem Kubiszynem, Patrykiem Stachurą oraz kwintetem Vołosi. Ostatni projekt, realizowany z Radzimirem Dębskim w sierpniu br., to warszawski koncert Hip-Hop & Jazz History Orchestrated By Jimek.

W trakcie ostatnich 10 tras koncertowych odbyło się 48 koncertów, które łącznie obejrzało ponad 50 tysięcy osób. W 2015 r. orkiestra dwukrotnie zaprezentowała się podczas VI Festiwalu Muzycznego MISA 2015 w Szanghaju. Wystąpiła także przed publicznością 49. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, Międzynarodowego Festiwalu „Wszystkie Strony Świata”, Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”, IX Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana oraz Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” i Festiwalu Młodych Talentów Kiepuriada w ramach 47. Festiwalu im. J. Kiepury oraz podczas 53. Festiwalu Muzycznego w Łańcucie.

Pomysłodawcą i opiekunem programu Młoda Polska Filharmonia jest Fundacja Zwierciadło, która realizuje swoją aktywność w obszarze kultury i sztuki. Głównym celem działania fundacji jest inicjowanie, wspieranie i promocja wydarzeń artystycznych i kulturalnych, a także pomoc utalentowanej muzycznie młodzieży w rozwoju jej uzdolnień i rozpoczęciu kariery.

Zobacz szczegóły dotyczące programu oraz biletów:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze