1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Co powoduje zatwardzenie? Poznaj przyczyny zaparć!

Co powoduje zatwardzenie? Poznaj przyczyny zaparć!

Zmagasz się z uporczywymi zaparciami? Poznaj przyczyny ich powstawania i dowiedz się, jak na dobre wyeliminować wspomniany problem.

Czym jest zaparcie i jakie są jego powody?

Zaparcie, określane również mianem zatwardzenia, to nic innego jak tylko długie zaleganie treści jelitowej w przewodzie pokarmowym. Jest to dość powszechna dolegliwość, z którą zmaga się aż 30% Polaków, przy czym wspomniany odsetek wzrasta do 50 – 70% w grupie osób z nadwagą, a nawet otyłością. Czemu dochodzi do zaparć? Jeśli treść jelitowa zalega w organizmie przez dłuższy czas, to zmienia ona swoją konsystencję gdyż pochłania wodę. W konsekwencji staje się o wiele bardziej zbita. Jeśli wreszcie dojdzie do wypróżnienia to stolec – często w postaci bobkowatej – jest bardzo twardy.

Z zaparciem mamy do czynienia w momencie, gdy załatwiamy się mniej niż 3 razy w tygodniu. Czy opisywana dolegliwość jest groźna dla naszego zdrowia? I tak, i nie. Jeśli zaparcie pojawia się raz na kilka miesięcy to raczej nie mamy większych obaw do niepokoju. Jeśli jednak problem z wydalaniem treści jelitowej zdarza się stosunkowo często bądź też trwa powyżej 7 dni, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Można również stosować dostępne w aptekach , takie jak Dulcobis, które dostępne są bez recepty. Działają one stosunkowo szybko, już po 6 godzinach i pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego ale też bardzo poważnego problemu. Jak się bowiem okazuje, zaparcia – nomen omen bagatelizowane przez zdecydowaną większość osób – w skrajnych przypadkach mogą nawet stać się przyczyną śmierci. Nierzadko również stanowią one objaw innej choroby.

Zaparcia: przyczyny i objawy

Wiemy już czym są zaparcia, a zatem warto poznać przyczyny zaparć. Wśród najczęściej występujących czynników wywołujących zaparcia należy wymienić dietę ubogą w produkty zawierające błonnik, małą ilość spożywanych płynów, jak również stres. Poza tym do zaparć przyczynia się siedzący tryb życia idący w parze z brakiem aktywności fizycznej czy też zmiana wspomnianego trybu życia (np. spowodowana podróżą). Poza tym zatwardzenie często pojawia się u pań będących w ciąży, osób starszych, biorących niektóre leki, a także ludzi, którzy ignorują potrzebę wizyty w toalecie. Jak wspominaliśmy, zaparcie może być również spowodowane inną jednostką chorobową (np. bulimią, anoreksją, depresją, endometriozą, niedoczynnością tarczycy, guzem jelita czy też chorobą o podłożu neurologicznym). Zatwardzenie przyczyny może mieć różne, jednak jedno jest pewne; jeśli utrzymuje się ono przez dłuższy czas, to nie należy bagatelizować problemu. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.

Sposoby na zaparcia

Jeśli po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz wykluczy możliwość występowania zaparć na skutek innej jednostki chorobowej, to warto zmienić nawyki żywieniowe. Po pierwsze, w przypadku zaparć należy spożywać produkty bogate w błonnik, takie jak np. chleb razowy, kasza gryczana, brązowy ryż, płatki zbożowe pszenne i żytnie, otręby, owoce leśne czy suszone brzoskwinie. Bezwzględnie należy również wypijać co najmniej 2 – 3 litry wody. Po drugie, wprowadźmy do planu dnia aktywność fizyczną, choćby pod postacią dłuższego spaceru. I wreszcie po trzecie; unikajmy stresu. Jest on bowiem częstą przyczyną zaparć, a nawet innych, o wiele groźniejszych chorób.

Znane są również domowe sposoby umożliwiające pozbycie się problemu zaparć. Jakie konkretnie? Wieczorem wrzuć do szklanki ciepłej wody kilka śliwek suszonych. Rano wypij śliwkowy napar i zjedz znajdujące się w nim owoce. Poza tym możesz spróbować regularnego picia kefirów i maślanek, ale uwaga: nie wolno spożywać ich bezpośrednio po wypiciu wspomnianego naparu ze śliwek.Jeśli nowa dieta i zwiększona aktywność fizyczna nie wyeliminują problemu zaparć, to wówczas warto sięgnąć po leki na zatwardzenie, takie jak Dulcobis, które wyeliminują problem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze