Od początku marca Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży działa całą dobę. Dzwoniąc pod 116 111 młodzi ludzie odnajdą wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę poinformowała, że od 1 marca 2020 roku Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest czynny całą dobę. Na stronie jest również dostępna całodobowa pomoc online.
Rozmawiam z dziećmi od wielu lat. Od zawsze mówiły mi, że chciałyby dzwonić do nas nocą. Wtedy można spokojnie rozmawiać – mówi Paula Włodarczyk, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, która od 7 lat, jako konsultantka rozmawia z dziećmi.
Nocą walczymy z samotnością, analizujemy mijający dzień i boimy się jutra. Dzieci też się boją… i dzwonią. Dlatego całodobowe wsparcie dzieci, to dla nas wielkie wyzwanie. Wyzwanie, które niesie za sobą ogromną odpowiedzialność, ale przede wszystkim nadzieję. Nie chcemy ich zawieść
Jak informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, codziennie konsultanci Telefonu Zaufania 116 111 odbierają około 300 połączeń od młodych ludzi, z czego 130 z nich dotyczy problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Wśród problemów, z jakimi borykają się dzieci i młodzież, najczęściej pojawia się: depresja, niska samoocena, stres, napięcie, niepokój i lęki, a także zaburzenia odżywiania, samotność i smutek. O pomoc proszą także dzieci, które okaleczają się, mają myśli samobójcze, planują odebrać sobie życie. Miesięcznie konsultanci podejmują również około 40 interwencji kryzysowych, czyli najpilniejszych przypadków, które wymagają natychmiastowej reakcji. To średnio 1,5 interwencji dziennie!
Według Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę liczbę prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży można traktować jako wskaźnik ich kondycji psychicznej. Liczba ta w Polsce z roku na rok stale rośnie. W 2019 roku zarejestrowano 951 prób samobójczych wśród dzieci do 18 r.ż., w tym aż 46 podjętych przez dzieci do 12 r.ż. W minionym roku 98 z nich zakończyło się śmiercią dziecka. Według badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 7% młodych ludzi w wieku 13-17 lat próbowało odebrać sobie życie. Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod tym względem, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie.
- Bardzo często z telefonów dobiega dziecięca rozpacz, bezsilność, złość, gniew, samotność i zwątpienie. Wielu dzieciom towarzyszy strach, części z nich – utrata wiary w świat dorosłych – mówi Paula Włodarczyk.
Dla nich 116 111 jest często jedyną dostępną szansą na pomoc. Nasze rozmowy często służą do tego, aby dzieci, które są w kryzysie, które są przeciążone swoimi emocjami, niejednokrotnie dla nich niezrozumiałymi, trudnymi, poczuły, że po drugiej stronie słuchawki jest ktoś, komu zależy, kto chętnie wysłucha i ich nie ocenia, nie poucza, nie krytykuje.
Źródłem problemów zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży najczęściej są trudności w relacjach z rówieśnikami i rodzicami, kłopoty w szkole oraz doświadczanie przemocy. Średnio 26 rozmów telefonu zaufania dziennie dotyczy przemocy i krzywdzenia. Dzieci zwierzają się z doświadczania przemocy fizycznej i emocjonalnej – często wielokrotnej, a także wykorzystywania seksualnego, czy zaniedbania.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi telefon zaufania od 11 lat - pomaga dzieciom i młodzieży, współpracuje z policją i pogotowiem, organizuje kampanie edukacyjne. Nasze działania koncentrują się na ochronie najmłodszych przed krzywdzeniem, a także na zminimalizowaniu konsekwencji, jakie niesie ze sobą doświadczenie przemocy. Dużą uwagę przywiązujemy do wspierania rodziców – aby dzieci mogły od nich dostać jak najlepszą opiekę i wychowanie - czytamy na stronie fundacji. Specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odebrali już ponad 1 mln 300 tys. telefonów od młodych ludzi, odpowiedzieli na ponad 64 tys. anonimowych wiadomości online i podjęli 1852 interwencji ratujących życie najmłodszych.