Jazda na rowerze przynosi same pozytywne skutki – dla środowiska i dla naszego zdrowia. Dla niektórych jazda to pasja, dla innych wyłącznie środek transportu. Jedno jest pewne, każdy z nas może jeżdżąc na rowerze zadbać o otaczający nas świat i wypowiedzieć wojnę smogowi, a także zmniejszyć poziom hałasu, szczególnie w dużych aglomeracjach.
Zły stan środowiska jest w dużej mierze naszą „zasługą”. Przyczyniliśmy się do globalnego ocieplenia, temperatura na całej Ziemi wzrosła już o ponad 1 stopień Celsjusza, w odniesieniu do czasów przedprzemysłowych. Wielkim problemem jest zanieczyszczone powietrze: smog, szkodliwe gazy, tlenki azotu. Jednym z poważniejszych źródeł zanieczyszczeń jest ruch samochodowy. Wielu ludzi przyzwyczaiło się do tego, że nawet krótkie odcinki pokonują jadąc autem. Każda trasa, którą zdecydujemy się pokonać rowerem, to działanie na rzecz ochrony środowiska, czyli troska o zdrowie nas wszystkich.
Jeżdżąc na rowerze nie emitujemy żadnych zanieczyszczeń, ponieważ nie jest on napędzany żadnym paliwem, a wyłącznie siłą naszych mięśni. Dzięki temu, że rower jako ekologiczny środek transportu nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla i smogu, których normy, szczególnie w dużych aglomeracjach są znacznie przekroczone, działamy proekologicznie. Jeżeli rezygnujemy z użycia paliwa, jednocześnie nie wspomagamy ich wydobycia, czyli nasze działania na rzecz ochrony środowiska są podwójne. Kolejny pozytyw wynikający z jazdy na rowerze to wysoki stan naszego konta. Jeżdżąc rowerem nie ponosimy żadnych kosztów związanych z jego eksploatacją. Częstotliwość usterek, a także koszt ich naprawy w przypadku roweru jest znacznie niższy niż w przypadku jakiegokolwiek innego środka transportu.
Jeżeli rower potraktujemy jako nasz codzienny środek transportu, zapewnimy sobie odpowiednią dawkę ruchu, a także wyzwolimy dodatkowe pokłady energii. , dotyczących podróżowania różnymi środkami transportu. Wnioski, jakie w ten sposób wyciągnięto, jasno pokazują, że jazda na rowerze… uszczęśliwia.
Jeżeli dojazdy do pracy samochodem, czy komunikacją miejską są dla nas powodem stresu i zajmują nam sporo czasu, warto zmień środek transportu na jednoślad. Po pierwsze kwotę, jaką co miesiąc płacimy za paliwo na dojazdy do pracy, czy za bilet okresowy na komunikację zbiorową, możemy przeznaczyć na sprawienie sobie drobnej przyjemności, a czas spędzony na siodełku na pewno zaprocentuje. Po drugie jeżdżąc na rowerze przekonamy się jak uniknąć korków w prosty sposób. Taki rodzaj dojazdu do pracy sprawi, że od razu po pojawieniu się w niej jesteśmy gotowi do wypełniania swoich obowiązków, ponieważ po takiej przejażdżce jesteśmy rozbudzeni i pełni wigoru. Do tego bardzo modne w ostatnim czasie rowery miejskie skonstruowane są w taki sposób, że pozwalają nawet osobom, których obowiązuje ścisły biznesowy dress code dotrzeć do biura i wyglądać nienagannie. Ponadto jazda rowerem pozwoli nam dotrzeć do celu naszej podróży w czasie porównywalnym do jazdy samochodem. Przeprowadzono badania, które jednoznacznie wskazują, że przebycie odcinka 4 km, jadąc autem czy rowerem, zajmie nam około 20 minut. Oprócz tego, że rower nie stoi w korkach i nie przyczynia się do ich powstawania. To często jednośladem możemy wybrać inną, krótszą trasę niż poruszając się samochodem.
Częstym argumentem przeciwko rowerowi jako codziennemu środkowi transportu są nasze obowiązki poza pracą, które codziennie musimy wypełniać. Dowożenie dzieci do szkół czy przewiezienie codziennych zakupów, może nam się wydawać niemożliwe na rowerze. Jednak nic bardziej mylnego, wystarczy uzupełnić swój rower o takie akcesoria jak , w którym przewieziemy potrzebne sprawunki czy lub przyczepka, w której dotransportujemy bezpiecznie do szkoły nasze pociechy. Dodatkowym walorem takiego rozwiązania jest możliwość zaszczepienia u dzieci pasji do codziennej aktywności, która dobrze wpłynie na ich zdrowie.
Nigdy nie zapominajmy o tym, jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia. Niejednokrotnie charakter naszej pracy sprawia, że dotarcie do niej jest naszą jedyną w ciągu dnia szansą na podjęcie aktywności fizycznej. Dlatego, nawet jeżeli do przebycia mamy kilka przystanków autobusowych zrezygnujmy z jazdy samochodem czy komunikacją miejską i przesiądźmy się na rower. . Dzięki temu zadbamy o kondycję, zapewnimy sobie wysportowaną sylwetkę, wzmocnimy mięśnie, nie obciążając przy tym stawów. Nasze ciało nabierze jędrności. Do tego udowodniono, że jazda rowerem pomaga walczyć ze stresem i wpływa korzystnie na naszą psychikę.
Obecnie znajdujemy się w trudnym położeniu, szalejąca pandemia wielu z nas uwięziła na całe tygodnie w domach. W związku z tą sytuacją najlepiej unikać skupisk ludzi, czyli między innymi komunikacji miejskiej, w której naprawdę łatwo się zarazić – wiele osób dotyka tych samych przedmiotów i przebywa ze sobą przez dłuższy czas. Jeżdżąc na rowerze nie dość, że unikamy spotkania z innymi, to jeszcze regularny ruch na świeżym powietrzu pozwala nam poprawić odporność.