1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

4. Międzynarodowy Festiwal Animacji "Animator 2011"

To już 4 edycja festiwalu ANIMATOR, największego święta animacji w Polsce. Przez 7 dni w Poznaniu, w salach kinowych, galeriach i różnych przestrzeniach miejskich wyświetlonych zostanie kilkaset filmów. Na międzynarodowy konkurs, który towarzyszy festiwalowi zgłoszono w tym roku 800 filmów z ponad 50 krajów.

Siłą ANIMATORA jest jego otwartość i różnorodność. Związek animacji z muzyką doskonale wyróżnia ANIMATORA  na światowej mapie festiwalowej.  Animacja i muzyka –  projekcje filmów z muzyką na żywo, koncerty, towarzyszą festiwalowi od jego I edycji w 2008 roku. Projekcjom  towarzyszą warsztaty, master-class sławnych twórców, które pozwalają ujrzeć animację a szerszym kontekście niż tylko film. W tym roku gwiazdami festiwalu będą np. Morton Subotnick – pionier muzyki elektronicznej, Jarosław Kapuściński – artysta multimedialny, Olia Lialina – twórca sztuki internetowej oraz zdobywca Oskara za film fabularny – Jan Sverak.

Nowym punktem programu jest obszerny blok Animacji z Japonii – filmy lalkowe Kihachiro Kawamoto, retrospektywa Yoji Kuri, niezwykłe filmy młodego twórcy Atsushi Wada. Mistrzowie Lalek to pokazy animacji lalkowej realizowanej techniką teatru lalek, z filmami ze studia córki Jima Hensona i twórcy Muppetów – Heather Henson. Obejrzymy polskie premiery filmów – "Piercing I" chińskiego reżysera Liu Jiana i "Goodbye Mr. Christie" Phila Mulloya z Wielkiej Brytanii. Retrospektywy polskich twórców – Piotra Dumały i Ryszarda Czekały zaprezentują dorobek polskich twórców. Dużym zainteresowaniem widzów Animatora cieszy się Kino o północy w Pasażu Kultury na Starym Rynku, gdzie  w tym roku obejrzeć będzie można filmy pełnometrażowe oraz między innymi Animowany Horror Lalkowy. No i oczywiście pokazy filmowe z muzyką na żywo – historyczne filmy z początku XX wieku z muzyką Compagnia d’Arte Drummatica  z Włoch, Zorn’s Lemma klasyka awangardy filmowej Hollisa Framptona z muzyką znakomitego tria jazzowego WAZ z Chicago, pierwsza adaptacja filmowa powieści Zaginiony świat Arthura Conan Doyle’a z muzyką Alloy Orchestra z USA, bez której nie byłoby ani filmów z Godzillą ani Parku Jurajskiego.

Szczególnie polecamy pokazy dwóch twórców.  Pierwszy to Arthur Lipsett -  filmy tego nieżyjącego artysty zaprezentują Chris Lavis i Maciek Szczerbowski, duet twórców z Polski i Kanady, autorzy czołówki tegorocznego festiwalu . Lipsett, outsider, pomieszkiwał w National Film Board of Canada, gdzie ze znalezionych ścinek tworzył niezwykłe kolaże, które przeszły do historii kina. Na jego pomysłach montażowych wzorowali się Stanley Kubrick i Ingmar Bergman. Drugi to Moustapha Alassane – „ojciec” animacji afrykańskiej. W swoich niezwykłych filmach wykorzystuje i animuje proste materiały – drewno, metal, tkaniny. Pokażemy też dokumenty o życiu i twórczości obu animatorów.

Większość filmów prezentowanych na Festiwalu nigdy nie trafi do kin czy do powszechnej dystrybucji. Poznański festiwal stwarza jedyną okazję by je zobaczyć. Niestety, za wyjątkiem dużych komercyjnych, pełnometrażowych produkcji, filmy animowane są prawie nieobecne w salach kinowych,. Festiwale kina animowanego na całym świecie wypełniają tę lukę, prezentując nieograniczony świat wyobraźni twórców, dla których możliwości tradycyjnego kina to za mało. Przez 7 festiwalowych dni ich wyobraźnia zawładnie salami kin i wieloma przestrzeniami naszego miasta. Zapraszamy wszystkich na wycieczkę do tego świata.

Festiwal potrwa od 15 do 23 lipca 2011.

Więcej informacji na stronach

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze