1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Tydzień Filmu Niemieckiego coraz bliżej – prezentujemy program

Tydzień Filmu Niemieckiego coraz bliżej – prezentujemy program

Kadr z filmu „Olaf Jagger”, który będziemy mogli oglądać podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego. (Fot. materiały partnera)
Kadr z filmu „Olaf Jagger”, który będziemy mogli oglądać podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego. (Fot. materiały partnera)
Zbliża się Tydzień Filmu Niemieckiego – największy przegląd kina niemieckiego w Polsce. Nadchodząca edycja odbędzie się w dniach 20 stycznia – 9 lutego 2023 r. i obejmie pokazy filmów w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu i Kielcach. Wybrane filmy zostaną udostępnione na platformie MOJEeKINO.pl.

Współpraca reklamowa

Tydzień Filmu Niemieckiego co roku prezentuje przed polską publicznością najnowsze filmy niemieckich twórców. Program obejmuje produkcje, które zyskały uznanie krytyków i widzów na całym świecie, w tym tytuły pokazywane na międzynarodowych festiwalach i laureatów Niemieckich Nagród Filmowych. Organizatorami są Goethe-Institut w Warszawie , Dom Norymberski w Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz German-Films.

Program Tygodnia Filmu Niemieckiego 2023

Program Tygodnia Filmu Niemieckiego 2023 obejmuje następujące tytuły:

  • „Kontra”/„Contra”, reżyseria: Sönke Wortmann
  • „Monte Verita”, reżyseria: Stefan Jäger
  • „Milczący las”/„Schweigend steht der wald”, reżyseria: Saralisa Volm
  • „Bettina”, reżyseria: Lutz Pehner
  • „Za kulisami”/„Hinter den schlagzeilen”, reżyseria: Daniel Sager
  • „Thomas Brasch”/„Lieber Thomas”, reżyseria: Andreas Kleinert
  • „Olaf Jagger”, reżyseria: Heike Fink
  • „Aksjomat”/„Axiom”, reżyseria: Jöns Jönsson

Zrealizowana przez Andreasa Kleinerta biografia Thomasa Brascha zdobyła aż 9 statuetek przyznawanych przez Niemiecką Akademię Filmową, w tym w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu oraz za reżyserię i scenariusz. Nagrody aktorskie zdobyli dobrze znani polskiej widowni Albrecht Schuch oraz Jella Haase. Thomas Brasch, pisarz, poeta, scenarzysta i autor sztuk teatralnych to nie jedyny wschodnioniemiecki dysydent, którego biografia stała się inspiracją do filmowej opowieści. Z tego samego pokolenia wywodzi się Bettina Wegner, charyzmatyczna wokalistka i poetka, bohaterka dokumentu Lutza Pehnera.

Wschodnie korzenie ma także bardzo popularny w Niemczech muzyk, artysta estradowy i kabaretowy Olaf Schubert, który przez przypadek odkrywa, że jego biologicznym ojcem może być Mike Jagger i w swoim dochodzeniowym filmie zatytułowanym „Olaf Jagger” próbuje odkryć prawdę. Jak żmudne jest szukanie informacji i potwierdzanie źródeł, z których pochodzą, pokazuje także inny dokument, zrealizowany przez Daniela Sagera. Praca znanych z pierwszych stron gazet dziennikarzy śledczych, którym zawdzięczamy wiedzę o wielu politycznych i gospodarczych skandalach, jest tematem jego filmu „Za kulisami”.

Prawdy o wydarzeniach sprzed lat, kolektywnie wypartych przez lokalną społeczność, poszukuje bohaterka filmu „Milczący las” w reżyserii Saralisy Volm. Z kolei protagonista obrazu Jönsa Jönssona „Aksjomat” konfabuluje bezustannie, jakby wymyślanie historii było potrzebą, bez której nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Kadr z filmu „Kontra”, który będziemy mogli oglądać podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego. (Fot. materiały partnera) Kadr z filmu „Kontra”, który będziemy mogli oglądać podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego. (Fot. materiały partnera)

Stefan Jäger w filmie Monte Verità przywołuje społeczną ideę sprzed 100 lat, której celem było stworzenie nowego, alternatywnego stylu życia, a głównymi założeniami były: wegetarianizm, respekt wobec natury i kreatywna praca. Filmem, który otworzy Tydzień Filmu Niemieckiego, jest „Kontra”, komedia Sönke Wortmanna, w której reżyser odwołuje się do sztuki retoryki i przekonuje, że warto się tej, utraconej w dobie mediów społecznościowych umiejętności nauczyć.

Stacjonarne pokazy filmów w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego odbędą się w następujących kinach: Kino Muranów (Warszawa), Kino Nowe Horyzonty (Wrocław), Kino Pod Baranami (Kraków), Kino Centrum (Toruń), Kino Muza (Poznań), Kino Żak (Gdańsk), Kino Meduza (Opole), Kino Światowid (Katowice), Kino Moskwa (Kielce).

Wybrane filmy zostaną udostępnione na platformie MOJEeKINO.pl.

Filmy pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim i ukraińskim.

Szczegółowy program festiwalu znajdzie się na stronie:

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Organizatorzy:

Goethe-Institut w Warszawie, Dom Norymberski w Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, German-Films

Partnerzy:

Mojeekino.pl, Konsulat Generalny w Gdańsku, Goethe-Institut w Krakowie, Niemiecka Centrala Turystyki

Patroni medialni:

Wirtualna Polska, Wyborcza.pl, Zwierciadło, Filmweb, Pełna Sala, Radio Nowy Świat

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze